کاغذ و بسته بندی

مروری بر کارتن و بسته بندی بر پایه کاغذ 

بسته بندی برپایه کاغذ را در چهار دسته مختلف  بر اساس متریال و نحوه ساخت تقسیم و بررسی می نمائیم.

1-  کارتن راه راه :

کارتن سه و پنج لایه

کارتن های چند لایه (سه لایه یا پنج لایه) که ترجمه تحت الفظی آن از انگلیسی به فارسی کارتن راه راه گفته می شود. کارتن راه راه، بسته بندی سبک و در عین حال محکمی دارد که از برش و تا کردن مقواهای راه راه ساخته شده اند. ساختار اصلی مقوای راه راه شامل صفحاتی از کاغذ مسطح و کاغذی مابین آنها که با سیلندر مخصوص قوس دار شده  تولید می گردد. این حالت از بسته بندی مقاومت بیشتری در برابر خمش و خرد شدن، نسبت به سایر بسته بندیهای برپایه کاغذ دارد. تخته های راه راه بسته به چگالی قوسها یا فلوتها و همچنین ضخامت تخته ها، انواع مختلفی دارند . کارتن سازی راه راه اغلب برای ساخت یک جعبه دیواری دو جداره (یا دو دیواره را در ایران کارتن سه لایه می گویند) یا سه جداره (یا سه دیواره را در ایران کارتن پنج لایه اطلاق می کنند) کارتن پنج لایه به نسبت قویتر وضخیم تر هستند که برای حمل و نقل وسایل سنگین استفاده میشود. کارتن به خاطر سبکی و کم هزینه بودن در بسته بندی های خرده فروشی یا مواد غذایی مانند جعبه پیتزا استفاده می شود. نکته قابل توجه اینکه کارتن به راحتی قابل بازیافت است، مگر اینکه با پلاستیک روکش شده باشد.

2– بسته بندی مقوایی

7

بسته بندی مقوائی را جعبه سازی نیز می نامند. مقوا را می توان به راحتی با رنگهای متنوع چاپ کرد، می توان با برخی متریالها مانند متالایز روکش کرد و به هر شکلی قابل انعطاف است. این نکته باعث می شود بسته بندی با مقوا برای صندوقهای خرده فروشی که در قفسه های فروشگاه است، کاملاً جذاب به نظر رسیده و ایده آل شوند. مقوا معمولاً در بسته بندی لوازم الکترونیکی، بسته بندی اسباب بازی و لوازم آرایشی، بسته بندی دارویی، بسته بندی سیگار و … استفاده می شود . چاپ، اعمال طلاکوب و همچنین ایجاد نقش برجسته بر روی مقوا بسیار آسان است که از عوامل ایجاد جلب توجه مخاطب به شمار میرود.

3- بسته بندی آسپیتیک

carton5

بسته بندی آسپیتیک، ظروف چند لایه ای هستند که عموما برای نگهداری مواد غذای مایع مورد استفاده قرار می گیرند . آنها معمولاً برای بسته بندی آب میوه ها، سوپها، غذای بچه ها و حتی دسرها استفاده می شوند. بسته بندی آسپتیک نه تنها ماندگاری محصولات را افزایش می دهد بلکه ارزش غذایی، رنگ و بافت آنها را نیز حفظ می کند. بسته بندی آسپتیک همچنین می تواند در برابر درجه حرارتهای بالا مقاومت کند و در صورت داشتن محصولات اسیدی به مرور زمان دچار خوردگی نمی شود.

چندین ماده مورد استفاده در ساخت بسته آسپتیک وجود دارد که بازیافت آنها را بسیار دشوار می کند. ظروف آسپتیک ازلایه های پلی اتیلن (پلاستیک)، مقوا، آلومینیوم وگاها لایه های دیگر ساخته می شوند. این لایه ها با استفاده از گرما یا چسب به یکدیگرمتصل می شوند.

بسته بندی شیروانی نوعی بسته آسپتیک است که درپوش پلاستیکی مجزا در قسمت بالای ظرف خود دارد و برای ذخیره محصولاتی مانند شیر و آب میوه که نیاز به یخچال دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

4- ظروف محافظ و ضربه گیر مقوائی

بارزترین نمونه این گروه، شانه های مورد استفاده برای بسته بندی تخم مرغ می باشند که برای حمل و نقل ایمن تخم مرغ مورد استفاده قرار می گیرند. این ظروف مقوائی معمولا از کاغذ بازیافت شده ساخته می شوند و دارای اشکال خاصی هستند مانند شکل هندسی تخم مرغ یا هر محصول دیگری را بخواهد در خود جای دهد و از ضربه دیدن آنها جلوگیری کنند.

carton4

در انتهای این بخش لازم به ذکر میدانم که برخی موارد دیگه ما پاکتهای پستی و یا پاکتهای کاغذی فروشگاهی نیز در حیطه صنایع بسته بندی با محوریت کاغذ می باشد. و نکته  آخر اینکه اگر احیانا نوعی از بسته بندی با محوریت کاغذ را از قلم انداخته باشیم خوشحال خواهیم شد که با ما درمیان بگذارید.

اطلاعات تکمیلی در خصوص کارتن بعنوان برترین بسته بندی با محوریت کاغذ

کاغذ و بسته بندی

اصلی ترین دلیل که باعث محبوبیت کارتن و جعبه می شود، امکان بازیافت آن است که پس از بازیافت دوباره به چرخه تولید بر می گردد. اما علاوه بر دوست دار محیط زیست بودن عواملی زیر هم در محبوبیت آن تاثیر دارد : قمیت مناسب و ارزان، دسترسی آسان، روند تولید بدون پیچیدگی، حمل نقل آسان.

کارتن گونه ای محصول کاغذی است که به گستردگی در صنعت بسته بندی به کار میرود. کارتن معمولاً از سه لایه کاغذ ساخته میشود که دو لایه رو و زیر آن ورق صاف و یک لایه میانی کاغذ چیندار (کنگره ای) است که به آن در اصطلاح فلوت گفته می شود. با توجه به نیازی که در بسته بندی داریم کیفیت و نوع کارتن برای ما تغییر میکند برای مثال برای ارسال بار به خارج از کشور که مسافت زیادی را طی می کند برای استحکام بیشتر از کارتن پنج لایه که فلوتینگ محکمتری داره استفاده میشود البته برای جنس سبک تر  کارتن سه لایه مقاوم کفایت می کند.

برای آگاهی از مزایای استفاده از کارتن مقاله مرتبط با همین موضوع را پیشنهاد می کنیم

  موارد استفاده از کارتن :

امروزه شما هر خریدی که انجام بدهید اغلب از بسته بندی های کوچک مثل موادغذایی گرفته تا بسته بندی های بزرگ مثل لوازم خانگی به نحوی توسط انواع کارتن یا جعبه و گاهی ترکیبی از این دو برای بسته بندی استفده شده است. به طور مثال بسته بندی های جوراب رو در نظربگیرید : جوراب ابتدا در جعبه های مقوای با گراماژ کمتر از 400 گرم، بسته بندی میشود بعد تعدادی از آن درون کارتن گذاشته میشود که در اصطلاح به جعبه، بسته بندی اولیه و به دومین بسته بندی، کارتن مادر یا بسته بندی ثانویه گفته می شود. 

جنس کارتن از چیست؟

کارتن ها از کاغذ ساخته می شوند، البته کارتن پلاست همانگونه که از نام آن مشخص است از جنس پلاستیک تولید می شود که در اینجا موضوع مبحث ما نیست. جنس کارتن (کارتن ۳ لایه یا کارتن ۵ لایه) از انواع کاغذ مانند تست لاینر – کرافت – ایرانی یا بازیافت است (به طور مسلم با بالا رفتن کیفیت کاغذ به همان نسبت کیفیت جنس کارتن هم بالا تر خواهد رفت). در ضمن جنس کاغذ در زمان چاپ خیلی اهمیت دارد به طوری که کاغذهای بی کیفیت در خط تولید کارخانه کارتن سازی مشکلات زیادی را به وجود می آورد. البته کیفیت کاغذ در محاسبه قیمت کارتن به شدت تاثیره گذاراست و گاهی کیفیت را فدای قیمت می کنند.

برای اطلاعات تخصصی در خصوص انواع کاغذ دعوت میکنم مقاله کاغذ کارتن را مطالعه نمائید.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *