eitaa

کاغذ کارتن سازی

کاغذ مخصوص کارتن سازی همگی با روش شیمیائی و با یک فرمول ساخته میشود، ولی دارای نمونه های مختلفی از نظر کیفیت، رنگ و میزان مقاومت آن نسبت به رطوبت و فشار می باشد که اسامی متفاوت مانند کرافت، لاینر، سفید، سفید تاپ (تاپ وایت)، طلائی، شبه کرافت و تست لاینر عرضه میشود.
 

مواد اولیه کاغذ:

مواد اولیه کاغذ را خمیر یا پالپ می نامند که از چوب و یا کاغذهای بازیافت تهیه می گردد. خمیری که تنها از چوب تهیه می شود را خمیر بکر اطلاق میکنند و به دو روش شیمیایی یا مکانیکی قابلیت تولید دارد.
خمیری که به روش مکانیکی و با روش آسیاب کردن چوب تولید میشود نسبت به روش شیمیائی ضعیف تر می باشد ولی بخاطر داشتن توجیحات اقتصادی و بهروری مطلوب همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.
فرایند تهیه خمیر به روش شیمیایی را یک دانشمتد آلمانی/ سوئدی در سال 1885 میلادی بهبود بخشیده و اسم این فرایند شیمیای را کرافت نامگذاری کرد که همچنان در صنعت کاغذ مورد استفاده قرار میگیرد و برای کاغذهای با کیفیت خوب به کار برده میشود. در روش شیمیایی الوارهای چوب، در دیگ های بزرگ به همراه افزودنیهای شیمیایی مانند سولفات آنقدر پخته می شود تا چوب تجزیه و به شکل خمیر تبدیل گردد. در اصل تولید خمیر یک پرسه صنعتی بزرگی است که عموما قبل از کارخانه کاغذ سازی در کارخانه های مجهز جداگانه ای تولید  و سپس بین کارخانه های کاغذ سازی توزیع می گردد. 

آیا همه کاغذها از چوب ساخته میشوند و آیا تفاوتی بین چوب ها وجود دارد؟ اینها سوالاتی هست که در این بخش پاسخ داده میشود.

می دانیم تقریبا تمام محصولات چوبی و از جمله کاغذ سازگار با محیط زیست هستند و در محیط به سرعت تجزیه می شوند. کاغذ علاوه بر تجزیه پذیر بودن قابلیت بازگشت به چرخه تولید مجدد خمیر و در نتیجه کاغذ را دارد. لازم به ذکر است هر بار کاغذ در فرآیند بازیافت قرار میگیرد از کیفیت اولیه آن کاسته میشود البته در طی این فرآیند کوشیده اند با افزودن موادی مانند نشاسته مقاوت کاغذ تولید شده از بازیافت را تقویت کنند.

همانگونه که گفته شد خمیر تولید شده از چوب، خصوصا اگر به روش شیمیایی تولید شود کاغذ های مرغوبی را تولید می کند اما در انتخاب چوب هم برخی پارامترها تاثیر گذار خواهند بود. بعنوان مثال درختانی که دارای برگ های سوزنی هستند مانند درخت کاج در گروه درختان دارای چوب نرم قرار میگیرند این گونه درختان دارای الیافهای بلند و محکمی هستند و کاغذ تولید شده از آنها هم دارای مقاومت خوبی خواهند بود.

گروه دیگر درختان دارای چوب سفت هستند که الیاف کوتاهتری دارند که گرچه کاغذ تولید شده با آنها مقاومت کمتری خواهند داشت اما از طرف دیگر این کاغذهای، صاف تر خواهند بود و چاپ بر روی آنها با کیفیت مطلوبتری انجام خواهد شد.

خمیرها علاوه بر بازیافت کاغذ و چوب درختان از ضایعات کشاورزی مانند پوشال های گندم و بازیافت های  چوبی دیگر قابلیت تولید دارد این ضایغات در گذشته سرانجامی  چون آتش زدن و سوختن داشتند.

 

 انواع کاغذ بر اساس مواد اولیه

1) کاغذ با مواد دست اول : این کاغذ برای لایه های بيرونی و داخلی کارتنهائی که نیاز به اصطحکام بالائی دارند مورد استفاده قرار می گيرد. این نوع کاغذها، حداقل از80 درصد خمير بکر و حداکثر 20 درصد الياف بازیافتی ساخته می شود، کاغذ کرافت در این گروه قرار می گیرد.
 
2) کاغذ بازیافت : این نوع کاغذها، از ضایعات و کاغذ و مقواهای بازیافتی ساخته می شود و در آن از خمير بکراستفاده نشده است بنابراین مقامت آن پائين بوده و همچنین این نوع کاغذها در مقابل تغییر رطوبت آسيب پذیرخواهند بود. عموما این کاغذ ها برای لایه های داخلی و یا زمانی که لایه بیرونی با چاپ لمینت پوشش داده میشود، مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ لاینر، شرنز، بازیافت و طلائی در این گروه خواهند بود.
 
3) ترکیبی از مواد اولیه بازیافتی و خمیر بکر: این نوع کاغذ اغلب از بازیافت کاغذ های باطله ساخته می شود که در آن مقداری از خمیر بکروجود دارد .الياف کاغذ باطله لایه اصلی کاغذ را تشکيل می دهد که رویه آن با لایه نازکی از خمير دارای الياف بکر پوشش داده می شود .(به این کاغذها شبه کرافت و تست لاینر گفته می شود).

 

رول کاغذ فلوت

 

کاغذ فلو تینگ

فلوتينگ کاغذی است که به صورت لایه کنگره ای (موجدار) و بعنوان لایه میانی ورق کارتن مورد استفاده قرار می گیرد و باعث استحکام آن می گردد. كاغذ فلوتينگ همان مقوای كنگره ای می باشد كه از خشك كردن خميرقهوه ای ساخته میشود، که عموما  ازضايعات در شرايط خاصی به دست می آيد. كاغذ فلوتينگ در ایران عموما با گراماژ 127 تولید و مصرف میشود (يك متر مربع آن 127 گرم میباشد) البته گرماژهای دیگری هم در دنیا تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ فلوت به دليل استحكام و انعطاف پذيری آن فقط در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گيرد.

 
پس از آشنائی با انواع کاغذهای موجود و متداول نوبت به آشنائی با پارامتر دیگری از کاغذ با نامئ گرماژ می رسد. مفهوم گرماژ به وزن یک متر مربع از کاغذ اطلاق میشود بعنوان مثال گرماژ کاغذهای پرینتر خانگی و اداری 70 الی 80 گرم می باشد که بیانگر این است که این کاغذ در ابعاد یک متر در یک متر آن 70 یا 80 گرم خواهد بود (کاغذهای تحریر موجود در بازار).

کاغذهای مورد استفاده برای ساخت کارتن در ایران عمدتا دارای گرماژی حدود 125 و 200 گرم می باشد. ولی در ایران و دنیا گرماژهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

قیمت کاغذ کارتن سازی

در تاریخ 99/05/01

فلوتینک 125 گرم ..................... 85000 ریال

فلوتینگ 110 گرم ..................... 84000 ریال

شبه کرافت 125 گرم ................ 90500 ریال

شبه کرافت 110 گرم ................ 89000 ریال

سفید 125 گرم (وایت تاپ) ... 150000 ریال

سوپر کرافت 120 گرم .............. 114000 ریال

کرافت 120 گرم .......................... 115000 ریال

سفید 180 گرم   ............................ 156000 ریال

شبه کرافت 200 گرم  ............... 98000 ریال

 

لازم به ذکر است این قیمت ها متناسب با شرکتهای تولیدی، کمی متفاوت خواهد بود 

به علت نوسانات بازار، کارتن سازان و تولیدکنندگان محترم قیمت نهائی فقط با پیش فاکتور مورد استناد خواهد بود.