انواع کاغذهای مخصوص ورق سازی

فهرست مطلب

 کاغذ کارتن سازی

کاغذ مخصوص کارتن سازی دارای نمونه های مختلفی از نظر کیفیت و میزان مقاومت آن نسبت به رطوبت و فشار می باشد که اسامی متفاوت مانند کرافت، لاینر، سفید، سفید تاپ، طلائی، شبه کرافت و تست لاینر عرضه میشود.
 

مواد اولیه کاغذ:

مواد اولیه کاغذ را خمیر یا پالپ می نامند که از چوب و یا کاغذهای بازیافت تهیه می گردد. خمیری که تنها از چوب تهیه می شود را خمیر بکر اطلاق میکنند و به دو روش شیمیایی یا مکانیکی قابلیت تولید دارد.
خمیری که به روش مکانیکی و با روش آسیاب کردن چوب تولید میشود نسبت به روش شیمیائی ضعیف تر می باشد ولی بخاطر داشتن توجیحات اقتصادی و بهروری مطلوب همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.
فرایند تهیه خمیر به روش شیمیایی را یک دانشمتد آلمانی/ سوئدی در سال 1885 میلادی بهبود بخشیده و اسم این فرایند شیمیای را کرافت نامگذاری کرد که همچنان در صنعت کاغذ مورد استفاده قرار میگیرد و برای کاغذهای با کیفیت خوب به کار برده میشود. در روش شیمیایی الوارهای چوب، در دیگ های بزرگ به همراه افزودنیهای شیمیایی مانند سولفات آنقدر پخته می شود تا چوب تجزیه و به شکل خمیر تبدیل گردد. در اصل تولید خمیر یک پرسه صنعتی بزرگی است که عموما قبل از کارخانه کاغد سازی در کارخانه های مجهز جداگانه ای تولید  و سپس بین کارخانه های کاغذ سازی توزیع می گردد. 

آیا همه کاغذها از چوب ساخته میشوند و آیا تفاوتی بین چوب ها وجود دارد؟ اینها سوالاتی هست که در این بخش پاسخ داده میشود.

می دانیم تقریبا تمام محصولات چوبی و از جمله کاغذ سازگار با محیط زیست هستند و در محیط به سرعت تجزیه می شوند. کاغذ علاوه بر تجزیه پذیر بودن قابلیت بازگشت به چرخه تولید مجدد خمیر و در نتیجه کاغذ را دارد. لازم به ذکر است هر بار کاغذ در فرآیند بازیافت قرار میگیرد از کیفیت اولیه آن کاسته میشود البته در طی این فرآیند کوشیده اند با افزودن موادی مانند نشاسته مقاوت کاغذ تولید شده از بازیافت را تقویت کنند.

همانگونه که گفته شد خمیر تولید شده از چوب، خصوصا اگر به روش شیمیایی تولید شود کاغذ های مرغوبی را تولید می کند اما در انتخاب چوب هم برخی پارامترها تاثیر گذار خواهند بود. بعنوان مثال درختانی که دارای برگ های سوزنی هستند مانند درخت کاج در گروه درختان دارای چوب نرم قرار میگیرند این گونه درختان دارای الیافهای بلند و محکمی هستند و کاغذ تولید شده از آنها هم دارای مقاومت خوبی خواهند بود.

گروه دیگر درختان دارای چوب سفت هستند که الیاف کوتاهتری دارند که گرچه کاغذ تولید شده با آنها مقاومت کمتری خواهند داشت اما از طرف دیگر کاغهای تولیدی صاف تر خواهند بود و چاپ بر روی آنها با کیفیت مطلوبتری انجام خواهد شد.

خمیرها علاوه بر بازیافت کاغذ و چوب درختان از ضایعات کشاورزی مانند پوشال های گندم و بازیافت های  چوبی دیگر قابلیت تولید دارد این ضایغات در گذشته سرانجامی  چون آتش زدن و سوختن داشتند.

 

 انواع کاغذ بر اساس مواد اولیه

1) مواد اولیه دست اول کاغذ: کاغذی است که برای لایه های بيرونی و داخلی کارتن (مقوای کنگره دار) مورد استفاده قرار می گيرد این نوع کاغذها، حداقل از80 درصد خمير بکر و حداکثر 20 درصد الياف بازیافتی ساخته می شود. کاغذ کرافت در این گروه قرار می گیرد.
2) مواد اولیه بازیافت کاغذ: این نوع کاغذها، از انواع کاغذ و مقواهای بازیافتی ساخته می شود و در آن از خمير بکراستفاده نشده است بنابراین مقامت آن پائين بوده و همچنین این نوع کاغذها در مقابل تغییر رطوبت آسيب پذیرخواهند بود. عموما این کاغذ ها برای لایه های داخلی و یا زمانی که لایه بیرونی با چاپ لمینت است مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ لاینر، شرنز وطلائی در این گروه خواهند بود.
3)ترکیبی از مواد اولیه بازیافتی و دست اول کاغذ(کارتن سازی): این نوع کاغذ اغلب از بازیافت کاغذ های باطله ساخته می شود که در آن مقداری از خمیر بکروجود دارد .الياف کاغذ باطله لایه اصلی کاغذ را تشکيل می دهد که رویه آن با لایه نازکی از خمير دارای الياف بکر پوشش داده می شود .(به این کاغذها شبه کرافت و تست لاینر گفته می شود).

رول کاغذ فلوت

 

کاغذ فلو تینگ

فلوتينگ کاغذی است که به صورت لایه کنگره ای (موجدار) و بعنوان لایه میانی ورق کارتن مورد استفاده قرار می گیرد و باعث استحکام آن می گردد. كاغذ فلوتينگ همان مقوای كنگره ای می باشد كه از خشك كردن ( خميرقهوه ای) که عموما  ازضايعات در شرايط خاصي به دست مي آيد. كاغذ فلوتينگ در ایران عموما با گراماژ 127 تولید و مصرف میشود (يك متر مربع آن 127 گرم مي باشد )البته گرماژهای دیگری هم در دنیا تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. وبه دليل استحكام و انعطاف پذيری آن فقط در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گيرد.

 
پس از آشنائی با انواع کاغذهای موجود و متداول نوبت به آشنائی با پارامتر دیگری از کاغذ با نامئ گرماژ می رسد. مفهوم گرماژ به وزن یک متر مربع از کاغذ اطلاق میشود بعنوان مثال گرماژ کاغذهای پرینتر خانگی و اداری 70 الی 80 گرم می باشد که بیانگر این است که این کاغذ در ابعاد یک متر در یک متر آن 70 یا 80 گرم خواهد بود.

کاغذهای مورد استفاده برای ساخت کارتن در ایران عمدتا دارای گرماژی حدود 125 و 200 گرم می باشد. ولی در ایران و دنیا گرماژهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

قیمت کاغذ کارتن سازی

در تاریخ 09/ 08 

فلوتینک 125 گرم ..................... 41500 ریال

فلوتینگ 110 گرم ..................... 44300 ریال

شبه کرافت 125 گرم ................ 46100 ریال

شبه کرافت 110 گرم ................ 49000 ریال

سفید 125 گرم (وایت تاپ) ... 98500 ریال

سوپر کرافت 120 گرم .............. 68400 ریال

کرافت 120 گرم .......................... 55300 ریال

سفید 180 گرم   ............................ 108500 ریال

شبه کرافت 175 گرم  ............... 46100 ریال

 

لازم به ذکر است این قیمت ها متناسب با شرکتهای تولیدی، کمی متفاوت خواهد بود 

به علت نوسانات بازار، کارتن سازان و تولیدکنندگان محترم قیمت نهائی فقط با پیش فاکتور مورد استناد خواهد بود. 

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 1)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما