آزمون های کارتن سازی

آزمون و تست کارتن در دو سطح کلی انجام میشود. یکی قبل از ساخته شدن کارتن و زمانی که با ورق مسطح آن سرو کار داریم و دیگری برای زمانی است که کارتن کامل مونتاژ شده است. البته قبل از این موارد برخی آزمایشها باید بر روی کاغذ مخصوص کارتن سازی یعنی کاغذهای کرافت انجام گردد که موضوع مبحث فعلی ما نیست.

برای آزمون ورق ابتدا باید نمونه گیری انجام داد و سپس مشخصات کردن کامل وزن، حجم و ضخامت ورق اقدام به آزمایشهای فیزیکی مانند مقاومت در برابر رطوبت، سنجش میزان مقاومت در برابر پانچ یا پارگی وغیره انجام داد. در صمن آزمون های کارتن دربرابر شرایط فیزیکی مختلف را در دو وضعیت کارتن خالی و کارتن پر انجام می دهند.

آزمونهای ورق کارتن سازی

تست ورق کارتن سازی در زمانی که تحت فشار است

نمونه برداری

در نمونه برداری باید تعدادی کارتن بصورت تصادفی انتخاب گرددو وقتی صحبت از انتخاب تصادفی میش ود باید بگونه ای عمل کرد که هر کارتنی در انتخاب شدن شانس برابر داشته باشد.

تعدای که برای آزمایش باید انتخاب کرد جذر فرجه 3 از تعداد کل کارتنها می باشد و یا از دستور زیر پیروی می کند:

ده عدد نمونه برای کمتر از 1000کارتن تولید شده و15 عدد نمونه برای تعدادی مابین هزار تا پنج هزار، 20 عدد برای تعدادی بین پنج تا ده هزار عدد، 30 عدد برای تعدادی بین بیست تا سی هزار و 40 عدد برای بیشتر از سی هزار عدد. به عبارتی در کمترین حالت ده و در بیشترین حالت 40 عدد نمونه برای انجام آزمایش لازم خواهد بود.

نمونه ھای انتخای شده  را صاف و بدون فشردگی نگهداری و محافظت کنید، و از تابش مستقیم نور خورشید ، مایعات یا ھر چیزی که باعث تغییر آنھا می شود دور نگهدارید.

برای هر نمونه انتخاب شده باید یک کد یا علامت انحصاری مشخص نماید و در نهایت یک گزارش کلی از فرآیند انتخاب نمونه ها تهیه کنید که برخی پارامتر ها مثل تاریخ و مکان نمونه گیری، نام بازرس، نام تولید کننده، تعداد کل،تعداد نمونه و علائم شناسایی آنها، و در آخر جزئیات ھرگونه انحراف از این روش نمونه گیری و اطلاعات دیگری که می تواند در ارزیابی کارآمد باشد را در آن گزارش متذکر شده باشد.

تعین وزن نمونه ها

معیار تعیین وزن برای ورق کارتن گرماژ، یعنی وزن یک متر مربع از آن می باشد. برای بدست آوردن گرماژ باید وزن ورق کارتن را با احتساب نیم گرم اختلاف اندازه گیری کرد و سپس بر مساحت ورق تقسیم کرد.(مساحت ورق از ضرب طول در عرض آن بدست می آید).

شرایط محیطی در زمان اندازه گیری وزن کارتن بنا به استاندارد EN 20 187 باید در دمای 23 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 50 درصد باشد.

در نهایت باید گزارشی برای اندازه گیری وزنها تهیه نمود که شامل جزئیاتی مانند: تاریخ و مکان آزمایش، توضیحات جهت شناسایی محصول مورد آزمایش، نتایج وزن و ابعاد و در آخر گزارش از انحراف یا اختلال و ھر گونه اطلاعات دیگری که می تواند در نتایج تاثیرگذار باشد.

تعین ضخامت ورق کارتن

برای تعیین ضخامت ورق کارتن علاوه بر محیا کردن شرایط محیطی استاندار EN 20 187 باید ورق نمونه بدون هیچگونه آسیب و اختلالی باشد و ابعاد ورق کمتر از 500 سانتی متر مربع نباشد (حداقل حدود 20 در 25 سانت باشد) و علاوه بر اینها ورق مورد نظرباید توسط یک دستگاه تحت فشار ثابت و یکنواخت 20 کیلو پاسکال قرار داشته باشد و سپس توسط کولیس یا میکرو مترهای دیجیتالی ضخامت ورق اندازه گیری شود و در آخر گزارشی از فرآیند اندازه گیری تهیه کرد و در گزارش نکاتی مانند اینکه آیا ورق قبل از اندازه گیری تحت فشارهایی دیگری مانند فشار در زمان چاپ یا دیگر دستگاه های تبدیلات واقع بوده است یا نه را ذکر کرد.

موارد ذکر شده مقدماتی برای آزمونهای اصلی را می باشد. تستهایی مانند مقاومت ترکیدگی، مقاومت دربرابر سوراخ یا به عبارتی پانچ، میزان جذب آب، مقاومت در برابر خردگی لبه و سطح، میزان مقاومت در برابر چسب مایع و رول های چسب. برای هر یک از آزمونها دستگاه و روش مخصوصی تعریف شد است تا یک معیار یکسان برای تست ورق کارتن در سراسر جهان وجود داشته باشد. این معیارها بصورت فایل PDF و به زبان انگلیسی موجود است که در انتهای مقاله لینک آنرا مشاهد می کنید.

بعنوان مثال برای هر یک از تست های تعیین مقاومت ورق در برابر پانج (سوراخ)، ترکیدگی ، خوردگی لبه و سطح دستگاهی با تعاریف مشخص معلوم و تدوین شده است و بوسیله این دستگاهها شروع به اعمال فشار یکنواخت بر روی سطح مشخص ورق می کنند و بد ین ترتیب میزان مقاومت ورق را در زمان پارگی ، ترک و سوراخ شدن اندازه گیری می نمایند .

تست میزان جذب آب ورق کارتن سازی

بعنوان مثالی دیگر مطابق تصویر فوق برای تعین میزان جذب آب ورقها  ابتدا مقدار 250 گرم بر متر مربع از آب مقطر با دمای 23 درجه را درون مخزنی ریخته که به  استوانه ای متصل است و طرف دیگر استوانه روی ورق قرار گرفته است.با ریخت آب در مخزن آب از طریق استوانه به سطح ورق می رسد( سطح دهانه استوانه مه به ورق متصل اسا باید حداقل سه میل باشد) . به مدت سی دقیقه تماس آب با ورق را ادامه می دهیم سپس به طریق زیر میزان جذب آب ورق مشخص میشود.

مقدار وزن ورق بعد از تست را از وزن ورقی که هنوز با آب تماس نبوده است کم میکنیم و عدد بدست آمده را بر سطح تماس آب با ورق تقسیم می کنیم. عدد بدست آمده میزان جذب آب می باشد. در این آزمایش عدد بدست آمده هر قدر بزرگتر باشد میزان جذب آب ورق بیشتر است و اگر این عدد کم باشد نشان دهنده ضد آب بودن ورق خواهد بود.

آزمون های مخصوص کارتن مونتاژ شده

کارتن های مونتاژ شده را در دو حالت پر و خالی مورد آزمون قرار می دهند. کارتن خالی فقط برای میزان مقاومت فشاری مورد تست قرار میگیرد ولی کارتن های پر را در چند حالت تست لرزش، تست سقوط از ارتفاع، تست ضربه افقی و تست قدرت اتصالات کارتن انجام می شود.

تست کارتن خالی

در این تست کارتن خالی را در بین دو صفحه مسطح قرار میدهند و فشار منظم و تدریجی اعمال می کنند تا کارتن متلاشی شود .مقدار حداکثر فشار قبل از متلاشی شدن کارتن معیار تحمل فشار کارتن خواهد بود.

تست کارتن پر

برای تست کارتن پر بهتر است با محصول نهایی که قرار است در آن قرار گیرد پر شود ولی اگر به دلایلی مانند قیمت بالای محصول این کار مقدور نیست باید شبیه سازی شده و کارتن با متریالی با همان وزن، حجم و مرکز ثقل مشابه پر گردد.

سخن آخر

ما در این مقاله روش تست های سنجش کیفیت و میزان تحمل ورق و کارتن در برابر شرایط مختلف را بصورت تیتروار بیان و به ارائه توضیحات مختصر بسنده کرده ایم.  در صورتی که نیاز به اطلاعات تخصصی تر در این خصوص داشته باشید دستور عمل کلی آزمون ها را بصورت فایل pdf که به زبان انگلیسی  و به تفصیل به این موضوع پرداخته را در ادامه ارائه کرده ایم.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *