کارتن صادراتی

کارتن صادراتی یکی از مهم ترین نکته هایی است که در هنگام صادرات کالاها نقش بسیار تعیین کننده ای دارد، نوع کارتن و بسته بندی اهمیت فراوانی در ارائه و معرفی کالائی دارد که قرار است به کشورهای مختلف صادر شود. بدین ترتیب نه تنها جذابیت و زیبایی ظاهری کارتن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، بلکه این کارتن ها باید از استحکام نیز برخوردار باشند که در هنگام حمل و نقل کالا، از آسیب دیدن آن جلوگیری نموده و آن را سالم به مقصد برسانند.
کارشناسان علم تجارت بر این عقیده هستند که ارائه محصول در یک بسته بندی نامناسب، می تواند ضررهای جبران ناپذیری را به صنایع تولیدی وارد نماید و درصد فروش آن را به میزان بسیار زیادی پایین آورد و همین موضوع است که لزوم استفاده از کارتن در صنایع بسته بندی را بیش از پیش مشخص مینماید. کارتن و بسته بندی از عواملی هستند که بر روی فروش محصول تولید شده اثر بسزایی می گذارند. بسیاری از شرکت های بزرگی که در سراسر جهان به موفقیت های چشمگیری در زمینه فروش محصولات خود رسیده اند، همواره به بسته بندی که توسط آن محصول خود را ارائه می نمایند نیز توجه ویژه ای داشته اند.
شرکتهای موفق، کارتن و جعبه محصولات خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کرده و سپس آن را روانه بازار می نمایند، زیرا به سلیقه مشتری حتی در نوع بسته بندی محصول احترام خاصی می گذارند و بر این عقیده هستند که یک کالای با ارزش باید در یک بسته بندی با ارزش نیز ارائه گردد.

جهت آشنائی با نکات قابل توجه در طراحی کارتن از شما دعوت می کنیم مقاله طراحی و چاپ کارتن را مطالعه نمائید.

ساخت کارتن صادراتی

در سراسر جهان شرکت ها و کارخانه های مختلفی در زمینه ساخت و تولید کارتن به فعالیت مشغول هستند. اولین مرحله برای ساخت کارتن در این کارخانه ها، تامین مواد اولیه مرغوب و باکیفیت برای این کار است.
سپس مواد اولیه را با استفاده از ترکیبات مورد نظر تبدیل به رول های کاغذی می نمایند و این رول ها که با استفاده از چندین لایه کاغذ به صورت فشرده ساخته شده اند را در طی فرایندی به کارتن های محکم و مقاوم تبدیل می نمایند، سپس با توجه به سفارش که شرکت مورد نظر به کارخانه داده است، ابعاد آن مشخص می گردد و در شکل و اندازه های خاصی برش داده شده و سپس آماده می گردد.
یکی دیگر از مراحل تولید کارتن، طرح تبلیغاتی است که باید روی آن چاپ شده و سپس برای ارائه به شرکتی که آن را سفارش داده است آماده شود. این امر برای کارهای صادارتی اهمیت زیادی خواهد داشت و باید چاپ با دستگاههای پیشرفته و به روز انجام شود. کالاها با ارزش ریالی بالا حتما بصورت کارتن لمینتی بسته بندی میشوند. کارتن های لمینتی همان کارتن های معمولی هستند که طرح گرافیکی آنها توسط دستگاه چاپ افست بر روی پوستر(مقواهائی با گرماژ بین 140 تا 200 گرم)  انجام شده و سپس بر روی کارتن چسبیده شده است.

عوامل موثر در قیمت کارتن

در کشورمان کارخانجات کارتن سازی بسیاری وجود دارند که به فعالیت مشغول هستند و با تمام توان می کوشند بهترین و باکیفیت ترین محصولات را تولید نموده و در دسترس مشتریان خود قرار دهند. اما گاها مشاهد میشود که تفاوت های قیمت هرچند ناچیز را بین شرکتها و کارخانه های کارتن سازی را شاهد باشیم. البته لازم به ذکر است تفاوت ناچیز در تیراژهای زیاد خود عاملی تعیین کننده برای مصرف کنندگان کارتن خواهد بود. در ادامه به برخی پارامترهای می پردازیم که در  قیمت نهائی یک کارتن تاثیرگذار خواهد بود.

نوع تجهیزات:
چراکه هرچه تجهیزات کارتن سازی به روز تر باشد سرعت تولید بالاتر خواهد رفت و این درحالی است که  نیروی انسانی کمتری مورد نیاز خواهد بود. این دو عامل یعنی کمتر شدن نیروی انسانی و سرعت به طبع باعث مییگردد کارخانه قدرت بیشتری برای کاهش قیمت داشته باشد.

قدرت اقتصادی کارخانه:

علاوه بر اینکه قدرت اقتصادی میتواند شرکت را در به روز نگه داشت تجهیزات خود کمک نماید قادر خواهند بود با قدرت خرید بالا و همچنین تعاملات کاری، بهترین مواد اولیه مانند خرید رنگ، تسمه، چسب و …  برای تولید را با مناسب تربن قیمت تهیه نمایند.

ورق سازی:

یکی از عوامل مهم در کاهش هزینه ها وجود خط تولید ورق سازی در مجموعه می باشد چرا که کمترین امتیاز آن کاهش هزینه حمل و نقل ورق خواهد بود.
این عوامل و برخی دیگر از پارامترها می توانند در قیمت گذاری انواع کارتن در کشورمان تاثیر بسزایی داشته باشند.

چرا شرکت های معتبر دنیا از کارتن در بسته بندی کالاهای خود استفاده می کنند؟

ممکن است بسته بندی های مختلفی را برای کالاهای تولید شده در سراسر جهان شاهد باشیم، اما استفاده از انواع کارتن عمومیت بیشتر و جایگاه خاصی در صنایع بسته بندی سراسر جهان دارد و شرکت های بزرگ و معتبر دنیا، بسیاری از کالاهای خود را با استفاده از بسته بندی کارتن در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.
علت آن نیز می تواند به پارامترهای زیر مرتبط باشد:

  • کارتن به علت این که از کاغذ و خمیر چوب ساخته می شود، می تواند نقش بسیار مهمی در حمل و نقل کالاها ایفا کند و از آسیب دیدن آن ها جلوگیری به عمل آورد.
  • بر روی کارتن به راحتی می توان برند شرکت و یا هر طراحی دیگری را به وجود آورد و با نقش ها و رنگ های دلخواه، آن را جذاب تر نمود.
  • کارتن ها قابلیت بازگشت به چرخه تولید را دارند و هیچ گونه آسیبی را به محیط زیست وارد نمی کنند.

چرا شرکت های معتبر دنیا از کارتن در بسته بندی کالاهای خود استفاده می کنند؟

ممکن است بسته بندی های مختلفی را برای کالاهای تولید شده در سراسر جهان شاهد باشیم، اما استفاده از انواع کارتن عمومیت بیشتر و جایگاه خاصی در صنایع بسته بندی سراسر جهان دارد و شرکت های بزرگ و معتبر دنیا، بسیاری از کالاهای خود را با استفاده از بسته بندی کارتن در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.
علت آن نیز می تواند به پارامترهای زیر مرتبط باشد:

  • کارتن به علت این که از کاغذ و خمیر چوب ساخته می شود، می تواند نقش بسیار مهمی در حمل و نقل کالاها ایفا کند و از آسیب دیدن آن ها جلوگیری به عمل آورد.
  • بر روی کارتن به راحتی می توان برند شرکت و یا هر طراحی دیگری را به وجود آورد و با نقش ها و رنگ های دلخواه، آن را جذاب تر نمود.
  • کارتن ها قابلیت بازگشت به چرخه تولید را دارند و هیچ گونه آسیبی را به محیط زیست وارد نمی کنند.

برخی مزایای کارتن

استفاده از کارتن برای بسته بندی محصولات در صنایع مختلف از اهمیت خاصی برخوردار است و مزیت های بسیار زیادی دارد.
به عنوان مثال جنس مواد اولیه ای که کارتن توسط آن تولید می شود، بسیار ارزان و مقرون به صرفه است و به همین علت می توان کارتن را یکی از بسته بندی های ارزان دانست که از نظر اقتصادی می تواند برای تولید کنندگان کالاهای مختلف بسیار باصرفه باشد.
از دیگر مزایا این است که کارتن دارای وزن کمی می باشد و این موضوع حمل و نقل آن را آسان می نمایند، در ضمن چون شکل ظاهری آن به صورت مکعب مربع و یا مکعب مستطیل می باشد، به راحتی در انبار و یا ماشین های حمل کالا در کنار هم قرار می گیرند و میان آن ها هیچ گونه فضای  اضافی دیده نمی شود و به همین جهت می توان تعداد بسیار زیادی از آن ها را در مکان خاص و یا ماشین حمل و نقل کالا قرار داده و به راحتی از جایی به جای دیگر حمل نمود.

از آن گذشته یک تولید کننده کالا، هر زمان که تصمیم بگیرد می تواند ابعاد کارتنی که برای بسته بندی محصولات خود استفاده می کرد را تغییر دهد و یا شکل ظاهری آن را عوض کند، فقط کافی ست این تصمیم را به صنایع و کارخانجات تولید کارتن اطلاع داده و در اسرع وقت کارتن مورد نظر خود را در اندازه و شکل دلخواه تحویل بگیرد.

از مزایای دیگر کارتن قابلیت بازیافت و همچنین تجزیه پذیری آن خواهد بود. همانگونه که گفته شد ماده اصلی کارتن از کاغذ می باشد که برای محیط زیست و اکو سیستم هیچگونه ضرری نخواهد داشت.

موارد مصرف کارتن صادراتی

همانگونه که گفته شد عموما مرغوب ترین محصولات ارزش صادرات را خواهند داشت و به همین نسبت مرغوب ترین نوع بسته بندی برای آنها منظور می گردد. کارتن های صادراتی متناسب با نوع محصولی که قرار است داخل آن قرار گیرد از ویژگیهای مختلفی برخوردار خواهند بود.بعنوان مثال محصولاتی که سردخانه ای هستند با محصولاتی که در شرایط محیطی حمل نقل میگردنند شرایط یکسانی نخواهند داشت. اما با این حال عموما بهترین نوع چاپ را برای مخصولات صادراتی در نظر میگیرند که عبارتند از چاپ تمام رنگ یا چاپ پوستر و در ضمن از قالبهای متنوع و جذاب نیز بی بهره نمی باشند به همین جهت عموما کارتن های صادراتی بصورت دایکات تولید می گردند.

در صورت نیاز به آشنائی با اصطلاحات ذکر شد مطالعه مقاله انواع کارتن را توصیه می نمائیم.

صنایع بسته بندی چهلستون اصفهان با دو گروه کارتن صادراتی سر و کار داشته است. گروهی که تولید کنندگان محصولات ایرانی برای عرضه محصولات خود در عرصه بین اللمل از کارتن بهره می برند و گروهی دیگر تولید کنندگان کشوره های خارجی الخصوص کشورهای حاشیه خلیخ فارس هستند که ما را بعنوان تامین کننده خود برای بسته بندی و کارتن محصولات خود انتخاب کرده اند.

محصولاتی که از ایران عموما صادر می گردد در سه دسته محصولات کشاورزی مانند خرما، خیار و کدو، مرکبات یا محصولات خوراکی و در آخر برخی محصولات صنعتی می باشند. ما با توجه به توانائیهای گروهی خود توانسته ایم علاوه بر تامین نیازهای داخلی اقدام به صادرات کارتن به کشورهای همسایه را هم داشته باشیم.

صحبت پایانی

شاید بتوان گفت بسته بندی محصولات اولین شیوه برقراری ارتباط میان مشتری و کالای تولید شده است، در واقع کسی که کالایی را خریداری می کند، در ابتدا باید از مرحله باز کردن بسته بندی  آن گذر کند تا به محصول مورد نظر خود برسد و همین موضوع اهمیت استفاده از یک کارتن مناسب در بسته بندی را نشان می دهد. چرا که اگر طراحی، رنگ و تبلیغی که روی کارتن چاپ شده باشد، به شیوه ای جذاب و زیبا باشد و بتواند با مشتری ارتباط خوبی برقرار نماید، برای همیشه در ذهن او حک شده و ممکن است او را برای خرید دوباره ترغیب نماید.
به همین علت است که استفاده از کارتن در صنایع مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بسیاری از صاحبان صنایع از این محصول نه تنها برای حفظ و نگهداری کالای خود بهره می گیرند، بلکه توسط آن کالای خود را نیز تبلیغ کرده و موجب قرار دادن اثری مثبت در ذهن مشتریان خود می شوند. همکاران ما در کارخانه کارتن سازی با تمام توان به فعالیت مشغول هستند تا با استفاده از تجربیاتی که از دیرباز در زمینه تولید کارتن دارند و تلفیق آن با دانش روز جهانی، بهترین محصولات را برای تولید کنندگان کالاهای مختلف تهیه کرده و در اختیار آن ها قرار دهند.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *