قیمت کارتن در اصفهان

برای محاسبه تقریبی قیمت کارتن، کافی است برخی پارامترها مانند ابعاد، نوع ورق، نوع چاپ و طرح هندسی کارتن معلوم باشد. ما فرض را بر این خواهیم گرفت که شما از نوع ورق کارتن مطلع هستید و از طرفی چاپ کارتن را بصورت مستقیم بر روی آن یعنی چاپ فلکسو در نظر میگیریم تا نیاز به محاسبه هزینه پوستر برای کارتن لمینتی نداشته باشیم (البته در انتهای همین مبحث روش برآورد هزینه تقریبی پوستر را هم بررسی خواهیم کرد).

ابتدا باید سطح گسترده کارتن محاسبه شود تا مهمترین پارامتر تاثیرگذار در قیمت کارتن مشخص گردد. سطح گسترده کارتن از حاصلضرب طول  در عرض ورق بدست می آید.

اگر کارتن معمولی باشد یعنی به روش چاک و برش (مانند تصویر زیر) ساخته شود محاسبه سطح گسترده ساده خواهد بود ولی در روش ساخت کارتن دایکاتی (که طرح مهندسی نیز گفته می شود) محاسبه سطح گسترده کارتن کمی پیچیده خواهد بود. درهر دو روش برای محاسبه سطح گسترده، ساده ترین روش باز کردن کامل کارتن و سپس اندازه گیری  طول و عرض آن با متراست. اما در روش چاک و برش شما با داشتن طول و عرض و ارتفاع کارتن بسته (تصویر زیر طول و عرض و ارتفاع را مشخص کرده)  میتوانید طول و عرض ورق مصرفی و در نهایت سطح گسترده را به روش زیر محاسبه نمائید.

طول ورق مصرفی: {(عرض کارتن +طول کارتن) *2} + 4kk11

عرض ورق مصرفی : ارتفاع کارتن + عرض کارتن

بنابراین سطح گسترده : عرض ورق *طول ورق

اکنون با دانستن سطح گسترده و قیمت یک متر مربع از ورق میتوان قیمت تقریبی کارتن را محاسبه کرد. (برای اطلاع از قیمت ورق مخصوص کارتن سازی و همچنین شناخت انواع آن و انتخاب بهترین ورق کارتن متناسب با محصول خود اینجا کلیک کنید)

قیمت تقریبی کارتن : (سطح گسترده با واحد متر مربع * قیمت یک متر مربع ورق) + هزینه تبدیلات

هزینه تبدیلات شامل چاک و برش یا دایکات و چاپ یا لمینت و لبچسب یا منگنه و نهایتا نحوه تسمه کشی و ارسال خواهد بود و به عوامل دیگری مانند روش تسویه و تیراژ آن نیز بستگی دارد ولی برای محاسبه تقریبی هزینه به ازای هر کارتن مبلغ حدود 1500 تومان در نظر بگیرید.

هزینه پوستر برای کارتنهای لمینتی

قیمت مقوا، مهمترین پارامتر برای محاسبه هزینه پوستر برای کارتن های لمینتی می باشد و هزینه چاپ افست و چسباندن پوستر بر روی کارتن را تحت شعاع خود قرار می دهد. هزینه مقوا بر اساس دو پارامتر، گرماژ و نوع مقوا صورت می گیرد. مقوای پشت طوسی و با گرماژ 140 تا 200 گرم برای پوسترهای مخصوص کارتن سازی استفاده می شود ولی برای آشنائی با انواع دیگر مقوا می توانید بخش جعبه سازی را ملاحظه نمائید.

بعد از مقدمه ارائه شده، برای محاسبه قیمت پوستر با یک مثال ادامه می دهیم و کارتنی را در نظر میگیریم که طول و عرض گسترده آن مشخص است. ابتدا باید ابعاد استاندارد مقوا موجود در بازار را با ابعاد سطح گسترده و کارتن خود مقایسه کنیم و نزدیکترین آن را انتخاب کنیم تا کمترین پرت و دور ریز را داشته باشد. (برخی از ابعاد استاندارد عبارتند از 60 در40 ، 70 در50 ، 100در70 و 140 در100).

لازم به تذکر است در مواردی که ابعاد ما با ابعاد استاندارد فاصله زیادی دارد و از طرفی تیراژ زیادی هم نیاز داشته باشیم بهترین کار برش ابعاد دلخواه از رول های کاغذ می باشد که اصطلاحا به این کار شیت کردن گفته می شود.

فرض را بر این می گذاریم که طول و عرض  مقوا خود را مشخص کرده و به ترتیب بر حسب متر به اعداد L و W رسیده ایم و در ضمن مقوا پشت طوسی با گرماژ G گرم برای کار خود در نظر گرفته ایم. حال با دانستن قیمت یک کیلو گرم از مقوا که در این مثال T تومان در نظر می گیریم حال برای محاسبه قیمت پوستر مراحل زیر را انجام میدهیم. (دقت داشته باشید واحد طول و عرض پوستر باید متر باشد نه واحد دیگری مانند سانتی متر یا میلی متر).

1) تعیین گرم مقوا در ابعاد مدنظر:قیمت مقوا با واحد گیلوگرم عرضه میشود بنابراین باید در گام اول مقدار گرم پوستر را مشخص کنیم. فرض می کنیم مقوای ما در یک متر مربع G گرم است، بنابراین باید ببینیم پوستر ما چند متر مربع می باشد تا مقدار گرم پوستر مشخص شود. برای اینکار طول و عرض را با واحد متر در هم ضرب می کنیم تا متر مربع پوستر بدست آوریم و با ضرب در گرماژ مقدار گرم پوستر ما مشخص میشود.

بنابراین مقدار گرم پوستر = L*W*G

2) محاسبه هزینه یک گرم مقوا:   پر واضخ است از تقسیم قیمت یک کیلو گرم مقوا بر عدد 1000 قیمت یک گرم مقوا بدست می آید یعنی T/1000 قیمت یک گرم مقوا خواهد شد و T قیمت یک کیلوگرم مقوا می باشد.

3) محاسبه قیمت پوستر: حال با دانستن گرم مقوا و قیمت یک گرم آن  و با ضرب کردن این دو پارامتر می توان به قیمت پوستر دست پیدا کنیم .

به طور خلاصه با این فرمول میتوان هزینه پوستر را محاسبه کرد. هزینه پوستر =  L*W*G*T/1000 سخن آخر 

همانگونه که گفته شد یکی از مهمترین عوامل موثر در هزینه ساخت کارتن مقدار و قیمت ورق آن می باشد. از طرفی میدانیم عنصر اصلی ساخت ورق، کاغذهای مخصوص این صنعت است. در صورت تمایل به شناخت بیشتر انواع کاغذهای موجود مقاله کاغذ کارتن را مطالعه نمائید. در مقاله ذکر شده متوجه خواهید شد که مهمترین ماده برای ساخت کاغذ خمیر پالپ چوب و آخال یا همان ضایعات کاغذ می باشد. بنابراین می توان نتیجه گیری کرد قیمت ضایعات کاغذ تاثیر زیادی در قیمت کارتن خواهد داشت. قیمت ضایعات کارتن علاوه بر عواملی مثل تورم، افزایش قیمت جهانی و افزایش قیمت ارز همچون هر کالای دیگری به مقدار عرضه و تقاضا هم منوط میگردد. برای اطلاع از چند و چون قیمت ضایعات و آخال کاغذ و کارتن اینجا کلیک کنید.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *