کارتن اسباب کشی

قیمت کارتن در اصفهان

برای محاسبه تقریبی قیمت کارتن، کافی است برخی پارامترها مانند ابعاد، نوع ورق، نوع چاپ و طرح هندسی کارتن معلوم باشد. فرض را بر این خواهیم گرفت که از نوع ورق کارتن مطلع هستیم. چاپ کارتن را هم بصورت چاپ مستقیم بر روی کارتن یعنی چاپ فلکسو در نظر میگیریم. چراکه برای کارتن لمینی نیاز به محاسبه هزینه پوستر خواهیم داشت و این امر محاسبه قیمت کارتن را سخت خواهد کرد. (البته در ادامه همین مبحث روش محاسبه هزینه تقریبی پوستر را هم بررسی خواهیم کرد).

برای محاسبه هزینه کارتن ابتدا باید سطح گسترده کارتن محاسبه شود تا مهمترین پارامتر تاثیرگذار در قیمت کارتن یعنی ورق مشخص گردد. سطح گسترده کارتن از حاصلضرب طول گسترده  در عرض گسترده ورق بدست می آید.

در این بخش صرفا مبحث قیمت کارتن مورد توجه بوده است. برای آشنائی با دیگر زوایای کمی و کیفی کارتن صفحه اصلی کارتن سازی اصفهان را پیشنهاد می نمائیم

محاسبه مساحت گسترده و قیمت کارتن

کارتن معمولی

اگر کارتن معمولی باشد یعنی به روش چاک و برش (مانند تصویر روبرو) ساخته شود محاسبه سطح گسترده ساده خواهد بود. در روش ساخت کارتن دایکارتی (که طرح مهندسی نیز گفته می شود) محاسبه سطح گسترده کارتن کمی پیچیده خواهد بود. درهر دو روش برای محاسبه سطح گسترده، ساده ترین روش باز کردن کامل کارتن و سپس اندازه گیری  طول و عرض آن با متر است. در کارتن معمولی با داشتن طول و عرض و ارتفاع کارتن میتوان سطح گسترده را به روش زیر محاسبه نمود.

طول ورق مصرفی: {(عرض کارتن +طول کارتن) ضربدر2} بعلاوه 4 سانت که بعنوان لب چسب خواهد بود

عرض ورق مصرفی : ارتفاع کارتن + عرض کارتن

بنابراین سطح گسترده یا مساحت ورق مصرفی : عرض ورق *طول ورق

اکنون با دانستن سطح گسترده و قیمت یک متر مربع از ورق میتوان قیمت تقریبی کارتن را محاسبه کرد. (برای اطلاع از قیمت ورق مخصوص کارتن سازی و همچنین شناخت انواع آن و انتخاب بهترین ورق کارتن متناسب با محصول خود اینجا کلیک کنید)

قیمت تقریبی کارتن : (سطح گسترده با واحد متر مربع * قیمت یک متر مربع ورق) + هزینه تبدیلات

هزینه تبدیلات: شامل چاک و برش یا دایکات، چاپ یا لمینت و لبچسب یا منگنه و نهایتا تسمه کشی و ارسال خواهد بود. برای محاسبه تقریبی به ازای هر کارتن مبلغ حدود 3000 تومان در نظر بگیرید. البته قیمت نهائی کارتن به عوامل دیگری مانند روش تسویه و تیراژ نیز بستگی دارد.

هزینه پوستر برای کارتنهای لمینتی

قیمت مقوا، مهمترین پارامتر محاسبه هزینه پوستر برای کارتن های لمینتی می باشد. اهمیت قیمت مقوا به حدی هست که هزینه چاپ افست و چسباندن پوستر بر روی کارتن را تحت شعاع خود قرار می دهد. هزینه مقوا بر اساس دو پارامتر، گرماژ و نوع مقوا صورت می گیرد. مقوای پشت طوسی و با گرماژ 140 تا 200 گرم برای پوسترهای مخصوص کارتن سازی استفاده می شود.

برای آشنائی با انواع دیگر مقوا می توانید بخش جعبه سازی را ملاحظه نمائید.

برای محاسبه قیمت پوستر با یک مثال ادامه می دهیم و کارتنی را در نظر میگیریم که طول و عرض گسترده آن مشخص است. ابتدا باید ابعاد سطح گسترده خود را با ابعادهای استاندارد مقوا موجود در بازار مقایسه کنیم تا انتخابی با کمترین پرت و دور ریز را لحاظ کرد. (برخی از ابعاد استاندارد عبارتند از 60 در40 ، 70 در50 ، 100در70 و 140 در100).

لازم به تذکر است در مواردی که ابعاد مقوا لازم با ابعاد استاندارد فاصله زیادی دارد و از طرفی تیراژ مورد نیاز هم زیاد باشد. بهترین انتخاب برش از رول های کاغذ به ابعاد دلخواه می باشد که اصطلاحا به این کار شیت کردن گفته می شود.

فرض را بر این می گذاریم که طول و عرض  مقوا معلوم و به ترتیب بر حسب متر به اعداد L و W رسیده ایم. در ضمن مقوا پشت طوسی با گرماژ G گرم برای کار خود در نظر گرفته ایم. حال با دانستن قیمت یک کیلو گرم از مقوا که در این مثال T تومان در نظر می گیریم.

حال برای محاسبه قیمت پوستر مراحل زیر را انجام میدهیم. (دقت داشته باشید واحد طول و عرض پوستر باید متر باشد نه واحد دیگری مانند سانتی متر یا میلی متر).

1) تعیین گرم مقوا در ابعاد مدنظر

قیمت مقوا با واحد گیلوگرم عرضه میشود بنابراین باید در گام اول مقدار گرم پوستر را مشخص کنیم. فرض کردیم مقوای ما در یک متر مربع G گرم است، حال باید ببینیم پوستر ما چند متر مربع است تا مقدار گرم پوستر مشخص شود. برای اینکار طول و عرض را با واحد متر در هم ضرب می کنیم تا متر مربع پوستر بدست آوریم و با ضرب در گرماژ مقدار گرم پوستر ما مشخص میشود. بنابراین مقدار گرم پوستر = L*W*G

2) محاسبه هزینه یک گرم مقوا 

از تقسیم قیمت یک کیلو گرم مقوا بر عدد 1000 قیمت یک گرم مقوا بدست می آید یعنی T/1000 قیمت یک گرم مقوا خواهد شد.

3) محاسبه قیمت پوستر

حال با دانستن گرم مقوا و قیمت یک گرم آن  و با ضرب کردن این دو پارامتر می توان به قیمت پوستر دست پیدا کنیم .

به طور خلاصه با این فرمول میتوان هزینه پوستر را محاسبه کرد. 

هزینه پوستر =  L*W*G*T/1000


 سخن آخر 

همانگونه که گفته شد یکی از مهمترین عوامل موثر در هزینه ساخت کارتن مقدار و قیمت ورق آن می باشد. از طرفی میدانیم عنصر اصلی ساخت ورق، کاغذهای مخصوص این صنعت است. در صورت تمایل به شناخت بیشتر انواع کاغذهای موجود مقاله کاغذ کارتن را مطالعه نمائید. در مقاله ذکر شده متوجه خواهید شد که مهمترین ماده برای ساخت کاغذ خمیر پالپ چوب و آخال یا همان ضایعات کاغذ می باشد. بنابراین می توان نتیجه گیری کرد قیمت ضایعات کاغذ تاثیر زیادی در قیمت کارتن خواهد داشت. قیمت ضایعات کارتن علاوه بر عواملی مثل تورم، افزایش قیمت جهانی و افزایش قیمت ارز به مقدار عرضه و تقاضا مانند هر کالای دیگری منوط میگردد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *