معرفی انواع جعیه های بسته بندی

جعبه سازی در اصفهان

جعبه سازی یکی از شاخه های صنعت بسته بندی محسوب می گردد که بیشتر برای محصولات کوچک و مواردی استفاده میشود که از وزن نسبتا کمی برخوردار هستند. مورد مصرف جعبه بیشتر در صنایع دارو، غذا و محصولات آرایشی و بهداشتی می باشد هرچند در صنایع دیگر مانند دخانیات و خودرو و محصولات پلاستیکی و... هم مورد استفاده قرار میگیرند.

مقوا
 مقوا مهم ترین و اصلی ترین پارامتر برای ساخت جعبه می باشد. مقوا همان کاغذ با گرماژ بالا می باشد. یک کاغذ تحریر معمولی گرماژ حدود 70 -80 گرم و پوسترهای تبلیغاتی گرماژی حدود 120 تا 150 گرم هستند و معمولا اوزان بالاتر از ۱۵۰ را مقوا اطلاق میکنند هرچند بنابر استاندارد جهانی iso مقوا را کاغذی با گرماژ بالاتر از ۲۵۰ گرم معرفی کرده است.
مقوا در مواردی مانند ساخت کاردستی، ماکت های یکبار مصرف و همچنین در بین گروه های هنری و معماری مورد استفاده قرار میگردد ولی ما در این مبحث تنها به انواع مقوای می پردازیم که مورد مصرف صنایع بسته بندی خصوصا در ساخت جعبه به کار می روند.

انواع مقوای جعبه سازی
دو پارامتر مهم که برای مقوا، در جعبه سازی باید مدنظر باشد عبارتند از مقاومت آن در برابر رطوبت و همچنین مقاومت در برابر تاخوردن یا همان مقاومت خمشی.

روش تولید مقوا
برای بررسی دو عامل مقاومت در برابر رطوبت و خمش، مروری بر روش تولید مقوا خواهیم کرد. در این راستا ابتدا مواد اولیه مقوا را که پالپ گویند و خمیری شکل است را بررسی و سپس عملیات کوتینگ را تحلیل و بررسی می کنیم.

به دو صورت این خمیر یا پالپ قابلیت تولید دارد.
الف) تولید پالپ از ضایعات کاغذ، مقوا، کتاب و دفتر که آنرا پالپ بازیافتی گویند.
ب) تولید پالپ از محصولات کشاورزی و چوب می باشد که به آن پالپ خالص اتلاق میگردد.
مقواها از تزریق چندلایه پالپ بر روی هم تولید می شود که تعداد لایه ها عموما ۵ الی ۶ لایه خواهد بود. بعنوان مثال برای یک مقوا با گرماژ ۲۰۰ گرم از تزریق ۵ لایه پالپ با گرماژهای ۴۰ گرمی تولید میگردد. حال در تولید مقوا هرچه تعداد لایه های پالپ خالص بیشتر از پالپ بازیافتی باشد کیفیت و استحکام مقوا مطلوبتر خواهد بود.
کوتینگ
کوتینگ به معنای لغوی پوشش، به مجموعه عملیات پاشش و تزریق مواد شیمیای بر روی مقوا ساخته شده از پالپ گفته می شود. با این کار قصد دارند تا مقاومت خمشی و تحمل رطوبت را افزایش داده وهمچنین یک سطح صاف و صیقلی مناسب برای چاپ ایجاد نمایند. 
 با توجه به توضیحات ارائه شده پر مصرف ترین مقوا و مورد مصرف آنها را بررسی می کنیم:


مقوا بدون هیچ پوشش و کوتینگ


مورد مصرف این نوع مقوا برای مواردی خواهد بود که بهداشت و حتی شکل ظاهری آن اهمیت نداشته باشد و عموما بدون چاپ مصرف می شود (مانند کفی جعبه های کفش). از این نوع برای مصارف صنعتی و در گرماژهای بالا نیز استفاده می شود.


مقوا پشت طوسی


این نوع مقوا ظاهر مناسب تری خواهد داشت و چاپ برروی آن خوب اجرا می شود
این مقوا از پالپ بازیافتی به رنگ طوسی به همین علت به آن پشت طوسی گفته میشود. و کتینگ یا پوشش نازک و سفید رنگ ساخته میشود.


 مقوا دوبلکس


همان مقوای پشت طوسی است که هر دو طرف آن کوتینگ شده باشد.


مقوای پشت سفید


همانطور که گفته شد مقوا از تزریق چند لایه پالپ بر روی هم ساخته میشود که در این نوع مقوا نیمی از پالپ خالص و نیمی از پالپ باز یافت به همراه عملیات کتینگ ساخته میشود .هرچه درصد پالپ خالص بیشتر باشد کیفیت آن نیز مناسبتر خواهد بود.و به دلیل استفاده از پالپ خالص این مقوا هم از نظر بهداشتی و هم از نظر کیفیت از مقوای پشت طوسی مناسبتر خواهد بود.


مقوای ایندربرد


 مقوای ایندر برد مستحکم ترین و بهداشتی ترین نمونه مقوا می باشد چرا که از پالپ صد در صد خالص و کوتینگ تولید می گردد به همین علت بیشتر در مصارف مواد خوراکی و دارویی کاربرد خواهد داشت.

نکات پایانی
مقوا در گرماژهای مابین ۱۵۰ تا ۸۰۰ و گاها برای مصارف صنعتی ۱۰۰۰ گرم تولید می گردد.
مقوا در دو روش رول وشیت در بازار عرضه می گردد.هر چند مقوای رول برای مصرف نهایتا باید شیت شود ولی این امتیاز را خواهد داشت تا ابعادهای خاص را که در شیت های عمومی وجود ندارد را تولید و از این طریق پرت و دور ریز مقوا را مدیریت نمود.

تجهیزات مورد نیاز در این صنعت عبارتند از دستگاه چاپ که عموما چاپ افست و GTO می باشد و دستگاهی که طرح و فالب جعبه را بر روی مقوا اعمال نماید که دایکات و لترپرس گویند و در نهایت دستگاههای لب چسب که متناسب با انواع جعبه و تیرآژ آن می توان بصورت دستی یا دستگاه های اتومات مخصوص انجام داد.مسلما هرچه تجهیزات به روز و بصورت اتومات باشد خروجی کار مطلوبت تر خواهد بود.

تقسیم بندی دیگری از انواع جعبه :

جعبه سازی صنعتی

جعبه سازی فانتزی

جعبه سازی كادويی

جعبه سازی ست هاي تبليغاتی

برخی جعبه ها دارای ساختمان خاص وخواص ویژه ای هستند که برای کاربرد در جعبه دارویی، جعبه شكلات و شيريني‌جات، جعبه عطر و لوازم آرايشي، جعبه سيگار، ‌جعبه بسته‌ بندی حبوبات و آجيل، جعبه های غذاهای منجمد، پاكت آبميوه و شير و بسياري محصولات ديگر، مورد استفاده قرار می گیرند. 

انواع جعبه های کارتنی:

جعبه های کارتنی دارای مدل ها و اندازه ی بسیار گسترده ای هستند. به همین دلیل، در اینجا به معرفی انواع جعبه های کارتنی می پردازیم:

1)جعبه های انباری وبایگانی که از ورق و کارتن ساخته می شود:

این نوع جعبه به دودسته تقسیم بندی می شوند:

الف:جعبه و سرپوش جدا ازآن(مانند کارتن موز)

ب:جعبه های تاشو ویک تکه:برای بایگانی وانبارکردن اسناد ومدارک برای یک مدت طولانی استفاده می شود.

2)جعبه های باز قفسه ای: این نوع جعبه ها بیشتردر قفسه های خواروبارفروشی وفروشگاه های مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و از این جعبه ها  هم برای نگهداری و هم برای در معرض نمایش محصولات غذایی استفاده می کنند.

3)جعبه های پاکتی:جعبه های پاکتی به صورتی هستند که بعد از بسته شدن، شبیه یک پاکت نامه می شوند.

این جعبه های پاکتی بدون درز هستند . ودیگر نیازی به چسب نواری یا مایع ندارند و علاوه براین لبه درب جعبه به داخل آن فرو می رود و باعث می شود تا کاملا مهر و موم گردند.

4)جعبه های قفل شو:این نوع جعبه ها برای حمل اشیا کوچک به کار برده می شوند و بسیار مستحکم هستند. و به همین دلیل برای ارسال مرسولات پستی بیشتر استفاده می گردند.

5)جعبه های پیتزایی: این جعبه ها با توجه به نیاز مشتری در اندازه و چاپ دلخواه مشتری ساخته می شوند.

 تصاویری از اشکال انواع جعبه

 

جعبه و کارتن دسته دار

جعبه و کارتن دسته دار

جعبه استند(پرفراژ)

جعبه استند(پرفراژ)

جعبه زیر قفل دار با درب یزبانه دار

جعبه زیر قفل دار با درب یزبانه دار

جعبه بطری

جعبه بطری

فولدر ساده

فولدر ساده

کفی و دری (دوتکه با درب کوتاه)

کفی و دری (دوتکه با درب کوتاه)

کفی و دری(دو تکه ساده)

کفی و دری(دو تکه ساده)

سینی ساده کنج دار

سینی ساده کنج دار

کارتن و جعبه ساده با درب زبانه دار

کارتن و جعبه ساده با درب زبانه دار

سینی دسته دار یا کارتن زیری بدون درب

سینی دسته دار یا کارتن زیری بدون درب

سینی بلند

سینی بلند

جعبه پیتزائی

جعبه پیتزائی

جعبه میوه ائی

جعبه میوه ائی

جعبه زیر قفل دار بدون درب

جعبه زیر قفل دار بدون درب

جعبه پیتزائی شماره2

جعبه پیتزائی شماره2

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 1)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما