ورق مخصوص ساخت کارتن
بررسی انواع ورق کارتن

تولیدی ورق کارتن در اصفهان

کیفیت ظاهری کارتن را شکل هندسی و چاپ روی جلد آن ایجاد می کند ولی کیفیت باطنی کارتن یا به عبارت دیگر مقاومت کارتن نسبت به ضربه ، تنش فشاری و کششی، خراش و پارگی یا میزان جذب آب رابطه مستقیم با کیفیت ورق کارتن دارد. در این مقاله کوشیده ایم انواع ورق و تمام جوانب فنی ورقهای مخصوص کارتن سازی را مورد بررسی قرار دهیم.

در صورت تمایل به شناخت صنایع بسته بندی کارتن از نظر ظاهر، مقاله انواع کارتن را توصیه می کنیم.

ابتدا یک تعریف کلی از ورق مخصوص کارتن سازی ارائه می کنیم: 
ورق کارتن از روی هم چسباندن کاغذهای مسطح (لاینر) و موج دار ( فلوت) تولید می گردد. ورق، عنصر اصلی برای ساخت کارتن می باشد و از طرف دیگر عنصر اصلی ورق، کاغذهای مخصوص این صنعت هستند و همانگونه که میدانید کاغذها از صنایع سلولزی به حساب می آیند که از خمیر کردن چوب درختان به روش شیمیائی و یا مکانیکی تولید می گردند. 

کاغذهای مخصوص کارتن سازی اسامی مختلفی دارند که عمدتا در دو رنگ قهوه ای و سفید تولید می گردد که در اصل رنگ قهوه بوده و از مواد اولیه آن یعنی چوب گرفته است که برای رسیدن به رنگ سفید از عملیات رنگ بری استفاده می گردد. کاغذها به نسبت مقدار چوب(خمیر پالپ) یا کاغذهای بازیافت که در تولید آن استفاده میشود، اسامی مختلفی مانند کرافت، تاپ وایت، تست و بازیافت دارند و در گرماژهای مختلف عرضه می گردد. در مقاله کاغذ کارتن به تفصیل انواع کاغذهای این صنعت و نوع مواد اولیه آن و موارد مصارف هر یک را تشریح کردایم. در این مقاله به دیگر پارامتر های مهم ورق کارتن یعنی تعداد لایه کارتن و انواع فلوت کارتن و موارد مصرف هر یک از آنها خواهیم پرداخت.


 تعداد لایه ورق کارتن

ورق و در نتیجه کارتن ها بر اساس تعداد لایه در چهار گروه ورق سینگل، سه لایه، پنچ لایه و نهایتا هفت لایه تقسیم میشود. با افزایش تعداد لایه ها، می توان محصولات صنعتی و سنگین تر را بسته بندی کرد. در جدول زیر موارد مصرف هر یک را بیشتر بررسی  خواهیم کرد. 

ورق کارتن سینگل

شماتیک ورق سینگل

از چسباندن یک کاغذ مسطح با یک کاغد موجدار (فلوت) ساخته میشود. اغلب  برای مواردی استفاده می شود که از لحاظ مقاومت، فقط کمی بیشتر از جعبه های مقوائی نیاز باشد. برای برخی از موارد استفاده از سنگل فیس به جعبه های کوچک بیسکویت یا در جعبه های پیتزا بعنوان سینی می توان اشاره کرد. در تصویر زیر شماتیک آن را مشاهده می کنید.

ورق سینگل

ورق کارتن سه لایه

شماتیک ورق سه لایه

کارتن سه لایه از به هم چسباندن دولایه کاغذ مسطح  با یک لایه میانی کاغذ فلوت (کاغذ کنگره ای) ساخته میشود. در دنیا به این نوع کارتن بخاطر وجود تنها یک لایه از فلوت به آنها کارتن تک دیواره گفته میشود لیکن در ایران با  همان نام کارتن سه لایه شناخته می شود. این کارتن ها برای حمل بار حداکثر تا 10 کیلوگرم مناسب می باشد. بسیاری از کارتن های مورد استفاده از همین نمونه می باشد. در تصویر زیر شکل شماتیک کارتن سه لایه را ملاحظه می کنید.

ورق کارتن سه لایه

ورق کارتن پنچ لایه

شماتیک پنج لایه

کارتن پنج لایه تشکیل شده از سه لایه کاغذ مسطح و دو لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) که بصورت یکی در میان بهم چسبیده شده اند تولید می گردد. کارتنهای معمولی پنج لایه قابلیت حمل بار حداکثر تا 25 کیلو را دارند و اگر کاغذهای  با گرماژ بیشتر و کیفیت بهتر استفاده شود تا 40 کیلوگرم را نیز قابلیت حمل دارند. در دنیا بخاطر وجود سه کاغذ مسطح به کار رفته در آن به کارتن سه دیوار معرفی می شوند ولی در ایران اصطلاح رایج آن همان کارتن پنج لایه می باشد.

ورق 5 لایه

ورق کارتن هفت لابه

شماتیک ورق 7 لایه

کارتن هفت لایه بیشترین تعداد لایه برای تولید کارتن را دادرد و از به هم چسباندن  چهار لایه کاغذ مسطح و سه لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) ساخته میشود. این کارتن قابلیت حمل بیشترین وزن ممکن را دارا می باشد و تا حداکثر 75 کیلو گرم را تحمل خواهد داشت برای بسته بندی محصولاتی با بیش از این وزن باید از سازه های چوبی یا فلزی استفاده کرد و سپس کارتن می تواند حکم پوشش و کاور را ایفا نماید. 

ورق 7 لایه

در جدول زیر نسبت تعدادلایه ها ی ورق کارتن سازی باحجم و وزن محصول را می توانید مشاهده نمائید.

اطلاعات فنی ورق

انواع فلوت کارتن

یکی از مهمترین پارامترهای تعین کننده کیفیت ورق کارتن، لایه میانی ورق یعنی فلوت یا همان لایه کنگره ای می باشد. کاغذ فلوت  به دو روش SC به مفهوم تولید نیمه شیمیایی یا WBF به مفهوم تولید از مواد صد در صد بازیافت می باشد. بدیهی است فلوتی که با واکنش نیمه شیمیایی از چوب تهیه میشود مقاومتر خواهد بود.
فلوت ها با توجه به اندازه ارتفاع موج آنها به دسته هائی با اسامی A,B,C,E,F تقسیم میشوند. فلوت A با ارتفاع تقریبی 4.5 الی 5 میل بیشترین ارتفاع را در این گروه دارد و فلوت F با ارتفاع تقریبی هشت دهم میل کمترین ارتفاع را دارد. مصرف این دو گروه در صنعت بسته بندی به ندرت اتفاق می افتد. در ادامه به مهمترین آنها یعنی فلوت های B ,C ,E و خاصیت هریک اشاره خواهیم کرد.

کارتن سه لایه با فلوت E

شماتیک ورق e فلوت

فلوت E ارتفاعی (یا ضخامتی) حدود 1 الی 1.5میلیمتر دارد که در طول یک متر از آن حدود 300 عدد کنگره یا همان تعداد گام بین موجهای وجود دارد. ورق این فلوت برای مصارفی که مقاومت ارتعاشی لازم ندارد و از طرفی در برابر شکنندگی (مقاومت فشاری یا مقاومت به له شدگی) نیاز به مقاومت داشته باشد،  گزینه مناسبی خواهد بود. کیفیت چاپ فلکسو  بر روی کارتن با فلوت E ، بخاطر مقاومت به له شدگی آن، مطلوبتر از فلوتهائی خواهد بود که ارتفاع زیادتری ایجاد میکنند. 

ورق e فلوت

کارتن سه لایه با فلوت B

ورق با فوت b

فلوت B یکی از متداول ترین انواع ورق های کارتن برای بسته بندی محصولات مختلف می باشد. ارتفاع فلوت B حدود 3 میلیمتر است و تعداد گام آن در یک متر حدود 135 عدد خواهد بود.
این فلوت با توجه به اینکه از نظرمقاومت به له شدگی (مقاومت فشاری) و همچنین از نظر مقاومت ارتجاعی حالت مابین  فلوتهای دیگر است بنابراین این نوع ورق بیشترین کاربرد را خواهد داشت

ورق b فلوت

کارتن سه لایه با فلوت C

شماتیک ورق c فلوت

فلوت C مقاومت ارتجاعی بیشتری نسبت به فلوت B دارد بنابراین برای حمل محصولات شکننده مانند محصولات شیشه ای  که وزن کم دارند گزینه مناسبی خواهد بود. ولی مقاومت فشاری فلوت C ضعیف تراست و مقاومت ترکیدی و خرد شدن آن کمترمی باشد. 

ورق c فلوت

ارتفاع ایجاد شده با  فلوت C حدود 3.5 الی4 میلیمتر است و تعداد گام آن در یک متر حدود 125 عدد خواهد بود.

کارتن پنج لایه با فلوت BC

شماتیک ورق با فلوت b ,c

ترکیب دو فلوت B و C  ضخامتی حدود 6 تا 7 میلی متر ایجاد خواهد کرد. این ترکیب عملکرد  خوبی در تمام سطح کارتن به وجود می آورد و برای حمل و نقل محصولات نسبتا سنگین  که سطح بالاتری از حفاظت را نیاز دارند مانند محصولات شکستنی و ظریف بهترین گزینه برای بسته بندی وحمل و نقل خواهد بود. البته مصرف این ترکیب محدود نیست و برای بسیار از محصولات سنگین شکستنی یا معمولی نیز کار برد دارد .

ورق 5 لایه با دو فلوت

کارتن پنج لایه با فلوت BE

شماتیک ورق پنج لایه

کارتن با فلوت EB به ضخامت 4 الی 4.5 میلیمتر تولید می گردد، همانطور که از نام آن پیدا شده است این ورق از ترکیب فلوت های E و B ساخته میشود.

این فلوت به خاطر وجود فلوت ریز (E) مقاومت فشاری خوبی خواهد داشت و دانستیم چاپ بر روی آن بسیار مطلوب خواهد شد. از طرفی با توجه به استفاده از فلوت نسبتا درشت (B) از مقاومت ارتجاعی یا له شدن  بسیار خوبی نیز برخوردار خواهد بود بنابراین کارتن با فلوت EB برای بسته بندی و حمل و نقل بسیاری از محصولات نسبتا سنگین ایده آل خواهد بود.

ورق 5 لایه با دو فلوت

کارتن هفت لایه با فلوت BCE

با کارتن هفت لایه و با فلوت BCE می توان سنگین ترین محصولاتی را بسته بندی و حمل و نقل کرد که با صنعت کارتن سازی امکان پذیر خواهند بود. در این ترکیب عموما فلوت E رابه سمت لایه و آستر خارجی کارتن قرار می دهند.

ورق کارتن 7 لایه

بررسی فلوت ها بر اساس مقاومت آنها

1)مقاومت به فشردگی ورق: مقاومت و تحمل فشار عبارتست از حداکثر نيروی لازم برای فشردگی ورق کارتن این پارامترمتناسب با وزن و حجم کارتن خواهد بود. و هرچه مقاومت به فشار کارتن بیشتر باشد شکنندگی آن کمتر خواهد شد. فلوت های با ضخامت یا همان ارتفاع کمتر مقاومت فشاری بهتری خواهند داشت.

 2) خاصيت بالشتی (ارتجاعی):یک خاصيت فيزیکی مهم برای محصولات شکستنی است که باعث می شود در اثر ضربه ورق مرتعش واز فشار حاصل ازضربه جلوگيری کند.فلوت ها با ارتفاع بیشترمقاومت ارتجاعی بیشتری خواهند داشت.

مشخصات فنی فلوتها

 قیمت ورق کارتن سازی

با توجه به تنوع کیفیت جنس و گرماژ فلوت و همچنین گرماژ کاغذهای مسطح امکان ارائه لیست قیمت کامل و جامعه از ورق کارتن مقدور نخواهد بود.  از طرفی نوسانات بازار هم گاها اجازه آپدیت لیست را از ما می گیرد. بنابراین لیست قیمت ورق کارتن ارائه شده فقط برای اطلاع از قیمت تقریبی بوده و برای اطلاع از قیمتهای به روز و دقیق نیاز به استعلام قیمت کتبی خواهد بود.

در تاریخ 1402/01/01

  ترکیب لایه ها  …………………………………….  قیمت (ریال)

ایرانی-ایرانی-ایرانی …………………………………..    81000

تست لاینر-ایرانی-ایرانی ………………………………   87500

سفید معمولی -ایرانی-ایرانی …………………………..  93000

سفید سوپر-ایرانی-ایرانی ………………………….   118000

تاپ وایت-ایرانی-ایرانی ………………………….   105000

سمی کرافت-ایرانی-ایرانی …………………………..   96000

کرافت سوپر -ایرانی-ایرانی …………………………   101500

ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی …………………………………   134000

تست لاینر-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی …………………………….   140500

سمی کرافت-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی …………………………   149000

کرافت سوپر-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ……………………….   154500

سفید سوپر-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ………………………… ..  171000

تاپ وایت-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ………………………… ..  158000

سفید معمولی-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ………………………….   146000

 

    پارامترهای تغییر قیمت ورق

* تفاوت قیمت تست لاینربه جای ایرانی ………….6500 ریال

* تفاوت قیمت فلوتینگ به جای ایرانی …………… 16000 ریال

* تفاوت قیمت فلوت سردخانه به جای ایرانی ……………19000 ریال

* تفاوت سفید سوپر به جای ایرانی …………….  37000  ریال

* تفاوت سفید تاپ وایت به جای ایرانی ……………. 24000  ریال

* تفاوت سفید معمولی به جای ایرانی ……………12000 ریال

* تفاوت کرافت سوپر به جای ایرانی ……………. 20500 ریال

* تفاوت کرافت 200 گرم  به جای ایرانی……………. ؟؟؟؟ ریال

* تفاوت سمی کرافت  به جای ایرانی……………. 15000 ریال


 مباحث تکمیلی ورق کارتن

تولید کنندگان کارتن در دنیا برای رهائی از این همه تنوع و رسیدن به زبان مشترک نزدیک به هم اقدام به ابدا علائم اختصاری و محدود کردن تنوع کیفیت کاغذ به کرافت با علامت اختصاری K که نشان دهند تولید شده آن از خمیر بکر(ویرجین صددرصد) و کاغذ تست با علامت اختصاری T که تولید شده از مواد بازیافت است کرده و برای فلوت دو تنوع sc برای فلوت مقاوم و WBF برای فلوت ساخته شده از بازیافت را در نظر می گیرند.

در تعریف این علائم اختصاری، نمایش عدد را به منظور تعیین گراماژ کاغذ در نظر گرفته اند و در آخر علائم اختصاری فلوت ها را هم که در این مقاله آشنا شدیم.

بعنوان مثال یک کارتن سه لایه با ترکیب لایه خارجی از جنس مرغوب (کرافت) 125 گرم و فلوت B از جنس بازیافت 125 گرم و لایه داخلی از جنس بازیافت (تست) با گرماژ 150 گرم را به شکل زیر معرفی می کنند.

K125 /B 125 WBF / T150

در ادامه به کمک علائم اختصاری، کاربرد هر فلوت را متناسب با وزن محصول مشاهده خواهید کرد.

برای کارتن سه لایه و با فلوت B یا E

برای کارتن سه لایه با ترکیب K / T و 125 گرم محصولی با وزن 4 الی 6 کیلو گرم 

برای کارتن سه لایه با ترکیب K / T و 150 گرم محصولی با وزن 8 الی 12 کیلو گرم 

برای کارتن سه لایه با ترکیب K یا T و 200 گرم محصولی با وزن 12 الی 17 کیلو گرم

برای کارتن سه لایه با ترکیب K  گرم200 و T  گرم 300 محصولی با وزن 17 الی 25 کیلو گرم 

برای کارتن سه لایه با ترکیب K / T و 300 گرم محصولی با وزن 25 الی 35 کیلو گرم

برای کارتن پنج لایه و با فلوت BE یا BC  و با لایه وسط از تست به شرح زیر می باشد

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K / T و 125 گرم محصولی با وزن 10 الی 15 کیلو گرم 

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K / T و 150 گرم محصولی با وزن 15 الی 25 کیلو گرم 

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K یا T و 200 گرم محصولی با وزن 25 الی 35 کیلو گرم

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K  گرم200 و T  گرم 300 محصولی با وزن 35 الی 40 کیلو گرم 

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K / T و 300 گرم محصولی با وزن 40 الی 45 کیلو گرم

نحوه استفاده از ورق کارتن در کارتن سازی

استفاده از ورق کارتن به این صورت است که پس از آماده سازی ورق ها را متناسب با حمل بار و تعیین ضخامت کارتن بر روی همدیگر می چسبانند و به این صورت کارتن سه لایه، پنج لایه و .. می ساند.در هنگام استفاده از ورق کارتن از یک لایه ورق و سپس یک لایه فلوت استفاده می شود. گاهی اوقات بعضی از افراد برای بسته بندی میوه و .. در خواست ورق کارتن می کنند و می توانند این ورق را از ما خریدارید کنند. ما رول های ورق کارتن را در ابعاد مختلف به فروش می رسانیم فقط کافی است که ثبت سفارش کنید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی ورق کارتن و ابعاد و انواع آن پرداخته شد. ورق کارتن مهم ترین متریال برای ساختن کارتن بسته بندی می باشد و اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ان است. ورق کارتن صاف و موج دار در کارتن سازی اصفهان تولید می شود و در همین کارخانه تشکیل به کارتن می شوند. در صورتی که قصد دارید این ورق ها را تهیه کنید و یا در صورتی که خرید انواع کارتن و .. دارید می توانید با شماره هایی که در قسمت تماس با ما در سایت اشاره شده است با مجموعه ما در تماس باشید.