کارتن از نظر ساختار و شکل هندسی

انواع کارتن را می توان در دو گروه کلی ساختار ظاهری و ساختار ماهیتی بررسی کرد. ساختار ماهیتی یا جنس کارتن درباره نوع ورق کارتن، تعداد لایه ها (سینگل، سه لایه و پنج لایه) و جنس کاغذ هر لایه (کرافت، شبه کرافت و بازیافتی) می باشد. به دلیل گستردگی انواع ورق و کاغذ هریک از این موارد را در مطالبی جداگانه مورد تحلیل و بررسی قرار داده ایم.

ما در این بخش انواع کارتن را از نظر ساختار ظاهری یعنی ظاهر گرافیکی و ظاهر هندسی در چهار دسته کارتن دایکاتی، کارتن لمینتی، کارتن با چاپ مستقیم و نهایتا کارتن معمولی بررسی می کنیم.

کارتن معمولی

بیشتر کارتنهای مادر مطابق تصویر به صورت چاک و برش ساخته می شوند که اصطلاحا به آنها کارتن معمولی گفته می شود. 

بعضی از بسته بندیها که شکل هندسی در آنها از اهمیت کمتری برخوردار است به ساده ترین حالت تولید میشود. این کارتنها را کارتن معمولی یا کارتن چاک و برش اطلاق می کنند. اغلب اوقات کارتن های مادر از نوع کارتن معمولی می باشند چرا که محصولات ابتدا در کارتن های کوچک تر بسته بندهای مناسب میشوند و سپس تعدادی از آنها در کارتن بزرگتر که کارتن مادر گفته میشود بعنوان بسته بندی ثانویه قرارمی گیرند و عموما محصول قبل عرضه  از کارتنهای مادر خارج شد است.

کارتن معمولی
کارتن دایکاتی

کارتن دایکاتی

کارتن برخی از محصولات، با اشکال هندسی خاصی تولید می گردد که به اصطلاح کارتن دایکاتی یا طرح مهندسی، معرفی می گردند.

یکی از جاذبه های کارتن، شکل هندسی آن است و هر چه محصولی که قرار است بسته بندی شود لوکس و گران بها تر باشد صاحبان محصول کوشش میکنند از جعبه های خاص استفاده کنند و با این جاذبه هر چه بشتر توجه مشتری را به محصول خود معطوف نمایند. همین امر باعث رقابت بین تولیدکنندگان و در نتیجه خلق و ابدا تنوع زیادی در شکل ظاهری کارتن شده است. به این نمونه از کارتنها کارتن طرح مهندسی یا کارتن دایکاتی گفته می شود که برای آشنائی بیشتر با تنوع و انواع آن دعوت می کنیم به مبحث و گالری اشکال جعبه و کارتن مراجعه نمائید.

کارتن لمینتی

در کارتن لمینتی طرح گرافیکی آن بر روی مقواهائی با گرماژحدود 180 گرم و با دستگاه چاپ افست به صورت پوستر آماده می گردد. سپس پوستر برروی ورق کارتن چسبانده می شود.

کارتن لمینتی
چاپ فلکسو

کارتن با چاپ فلکسو

دراین روش با توجه به نوع دستگاه چاپ از طرح های تک رنگ تا ترکیبی چهار رنگ را بطور مستقیم بر روی کارتن چاپ می نمایند. این روش چاپ مستقیم را چاپ فلکسو می گویند.

در فیلم پائین انواع شکل هندسی مرسوم در بسته بندی با کارتن و جعبه را مشاهده خواهید کرد.

اشکال مختلف کارتن

ظاهر گرافیکی یا چاپ در کارتن سازی(لمینتی، فلکسو)

ظاهر گرافیکی را از دو منظر می توان مورد توجه قرار داد. موردی که در این بخش به آن می پردازیم روش اجرا و اعمال طرح گرافیکی (نوع دستگاه چاپ بر روی کارتن است) که بیشتر به دوروش چاپ فلکسو و یا چاپ پوستر با دستگاه افست و لمینت (چسباندن پوستر بر روی کارتن) اجرا می شود (البته برای تیراژهای کم از موارد متفرقه دیگر مانند چاپ سیلک نیز استفاده می شود).

در خصوص طرح گرافیکی کارتن (یعنی تصویر، متن و رنگ) که به نوبه خود در بازاریابی و تبلیغات محصول نقشه زیادی دارد دعوت به مطالعه  مقاله طراحی کارتن مینمائیم.

معمولا برای ساخت کارتن با کیفیت عالی (اصطلاحا کارتن صادراتی) ازنمونه کارتن لمینتی استفاده می کنند و در سطوح کیفی دیگر بترتیب از چاپ ترکیبی  چهار رنگ الی تک رنگ استفاده میشود. بر اساس پارامترهای مقدار هزینه، کیفیت چاپ و تیراژ میتوان بین روش های چاپ به قرار زیر دسته بندی صورت داد.

فارق از تیراژ و هزینه اگر به دنبال چاپ نفیس هستید روش لمینتی را توصیه می کنیم.
اگر تیراژ کم است و چاپ مطلوب می خواهید باز روش لمینتی توصیه میشود که احتمالا مقروت به صرف نیز خواهد بود.

در صورتی که تیراژ کار زیاد باشد باید بدانیم هزینه  و کیفیت تا حد برای ما اهمیت دارد. اگر هزینه اهمیت ندارد لمینتی کار بسیار خوبی خواهد شد ولی شاید هزینه ها برای برخی کالاها توجیح اقتصادی نداشته باشد. در وحله دوم چاپ ترکیبی توصیه میگردد که هزینه ها را مدیریت و کار نسبتا مطلوبی را هم خواهیم داشت ودر مرحله آخر زمانی که کاهش هزینه ها از کیفت چاپ مهمتر باشد چاپ تک رنگ و نهایتا دو رنگ توصیه می گردد.

خرید کارتن در ابعاد و اشکال مختلف

در صورتی که قصد خرید کارتن در ابعاد و اشکال مختلف دارید می توانید از مجموعه ما خریداری کنید. شما در کارتن سازی اصفهان می توانید انواع و اقسام کارتن در ابعاد مختلف تهیه کنید. کارتن های هندسی، دایکاتی، خرید کارتن معمولی، کارتن اسباب کشی، کارتن های چاپی و غیرچاپی را از مجموعه ما خریداری کنید. از مزایای خرید ما این است که :

  • خرید کارتن در ابعاد مختلف
  • خرید کارتن دایکاتی و هندسی
  • خرید انواع جعبه های کارتنی و مقوایی
  • کارتن های با کیفیت بالا
  • انتخاب کارتن با قیمت مناسب
  • خرید به صورت چکی و اقساطی

قیمت کارتن

در صورتی که قصد خرید کارتن دارید و نگران قیمت آن هستید ما این نگرانی را رفع می کنیم. شما می توانید انواع و اقسام کارتن را با قیمت مناسب از مجموعه ما خریداری کنید. ما در کارخانه کارتن سازی انواع و اقسام کارتن را با پایین ترین قیمت و بیشترین کیفیت به فروش می رسانیم. همچنین کارتن را به صورت سفارشی و در ابعاد دلخواه به صورت نقد، چکی و اقساط می توانید خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره هایی که در قسمت تماس با ما در این سایت درج شده است با مجموعه ما در تماس باشید.

سخن آخر

بعد از انتخاب نوع ورق و انتخاب شکل ظاهری کارتن، وارد پرسه ساخت وتولید که اصطلاحا تبدیلات گفته می شود خواهیم شد. امر تبدیلات در مورد كليه واحدهای توليدی يكسان نيست و تفاوت اصلی بين تكنولوژی دستگاهها وجود دارد و آنچه در اين فرايند دارای اهميت است درجه كيفيت ماشينآلات مورد استفاده در توليد است که سبب ايجاد تفاوت سطح كيفی كارتن، می شود.

به عنوان مثال یکی از مراحل تولید انجام عملیات دایکات برای نمونه هایی است که طرح خاص (طرح مهندسی) دارند. درعملیات دایکات نوع دستگاه علاوه بر تغییر در سرعت تولید، کیفیت آنرا هم تغییر می دهد.

دستگاههای موجود دایکات  عبارتند از:

1) پینگ پنگی

2) فکی

3) بوبست

4) روتاری

در مثالی دیگر کیفیت دستگاه چاپ عامل مهمی در کیفیت چاپ  و نهایتا کیفیت کارتن خواهند داشت. ما در کارتن سازی اصفهان مدعی هستیم با بکارگیری به روزترین دستگاهها توانسته ایم با کیفیت ترین کارتن ممکنه را تولید کنیم و شاهد ادائی ما رزومه کاری کارخانه خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.