کارتن سه لایه

کارتن سازی اصفهان، در تولید ورق سه لایه و نهایت تبدیلات آن به کارتن سه لایه، یکی از کارخانه های کارتن سازی در استان اصفهان می باشد که در هر دو زمینه تولید ورق و ساخت کارتن فعال می باشد.

آنچه در ایران ورق و کارتن سه لایه اطلاق میشود در دنیا به نام ورق و کارتن تک دیواره (سینگل وال، single wall) می شناسند. نامگذاری کارتن سه لایه در ایران بواسطه وجود سه لایه کاغذ است که بوسیله دستگاه ورق سازی و چسب به هم متصل شده اند و لایه وسطی آن بصورت کنگره ای (موجدار یا سینوسی) می باشد. لایه کنگره ای کارتن را فلوت می نامند و عامل اصلی استحکام و بگونه ای ایجاد عایق در بسته بندی می باشد. بواسطه وجود تنها یک فلوت در کارتن سه لایه است که آنرا در دنیا کارتن تک دیواره نامیده اند و شاید بهتر بود بجای تک دیواره، تک فلوت نامیده می شد.
از شما دعوت میکنیم برای آشنائی بیشتر با ورق سه لایه مقاله ورق کارتن را مطالعه نمائید.

کارتن سه لایه بهترین نوع بسته بندی برای محصولات با وزن کم می باشد چرا که علاوه بر قیمت مناسب از کیفیت و استحکام خوبی نسبت به دیگر بسته بندیهای کاغذی  برخوردار است. از آنجا که اکثر محصولات خوراکی و محصولاتی که فروشگاههای اینترنتی ارائه می دهند و حتی برخی محصولات کشاورزی اغلب با اوزان کمتر از ده کیلو گرم می باشد بنابراین شاهد آن هستیم که این گروه ها از کارتن های سه لایه برای بسته بندی محصول خود بهره می برند.

کارتن های سه لایه در ایران عموما از سه کاغذ با گرماژ 127  تولید و عرضه میشود. منظور از گرماژ 127 این است که یک کاغذ در ابعاد یک متر در یک متر( یا بعبارت دیگر کاغذ در ابعاد یک متر مربع) حدود 127 گرم می باشد. بنابراین یک کارتن سه لایه که با سه کاغذ با گرماژ 127 ساخته شده با احتساب لایه فلوت و افزایش مقدار کاغذ آن بخاطر موجهای آن دارای گرماژی حدود 430 گرم می باشد. فلوتها بسته به نوع آن (B,C,E)؛ گام یا طول موج های متفاوتی دارند و هر چه گام ها بلندتر باشد به طبع مصرف کاغذ بیشتر نیز خواهد داشت.

با کارتن سه لایه ای که کاغذهای آن گرماژی حدود  127 گرم دارند، کالاهائی با وزن حدود 10 کیلو گرم را می توان بسته بندی کرد. البته در کارتن سه لایه علاوه بر گرماژ کاغذ، نوع کاغد (کرافت ، تست و بازیافت) و فلوت آن نیز در میزان وزن کالای بسته بندی موثر خواهد بود.  در صورتی که در کارتن های سه لایه از کاغذهای مرغوب کرافت و با گرماژ 200 استفاده شود، می توان محصولاتی تا حدود 25 کیلو را هم بسته بندی کرد. با مرغوبیت کاغذ علاوه بر افزایش تحمل وزن بیشتر می تواند برای محصولانی که نیاز به سردخانه و یا در مکانهای مرطوب هستند نیز مورد استفاده قرار داد.

معیارهای لازم برای انتخاب کارتن سه لایه و همچنین پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت یک کارتن سه لایه را به زودی تحلیل و بررسی می نمائیم.

برای آشنائی با انواع کاغذهای مخصوص کارتن سازی اینجا کلیک کند.


خط تولید ورق کارتن سه لایه

تولید ورق چه سه لایه و چه پنج لایه با دستگاهی به نام Corrugator (کاروگاتور) است که برای تولید فلوت و سپس چسباندن آن بر روی کاغذهای مسطح مورد استفاده قرار می گیرد. در مرحله اول، توسط قرقره های کاغذ مخصوصی بنام فلوت به داخل خط تولید تغذیه می شوند، در این مرحله کاغذ قبل از تغذیه در محفظه ای گرما و بخار داده میشود تا آماده تولید فلوت گردد. کاغذ فلوت توسط اعمال فشار با سیلندر هایی که قالب فلوت را دارا هستند تولید می گرددند.

در ادامه این مرحله یک طرف از سطح کاغذ موج دار شده را به چسب آغشته می کنند تا با یکی از کاغذهای مسطح  که عموما لایه داخلی کارتن محسوب میشود چسبیده شود. این لایه توسط قر قره های به سمت لایه موجدار هدایت می شود. در آخر بخشی از دستگاه به نام پشتی دوبل (گلو ماشین) است. در اصل ، پشتیبان دوبل به دنبال یک فرایند مشابه با مرحله قبل، آستر خارجی یا همان لایه دیگر کاغذ را می چسباند. در طول این فرآیند هم نیاز هست تا کاغذها گرم شود تا اطمینان حاصل شود که اوراق بهم چسبیده و رطوب حاصل از چسب کاملا خشک شود.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *