تولید کاغذ مخصوص ساخت کارتن

کاغذ مخصوص کارتن سازی

مواد اولیه کاغذ

کاغذ مخصوص کارتن سازی با روش شیمیائی و گاها صرفا مکانیکی ساخته میشود. در هر دو نمونه تفاوتهایی از نظر کیفیت، رنگ و میزان مقاومت آن نسبت به رطوبت یا فشار وجود دارد. کاغذها در بازار دارای اسامی متفاوت مانند کرافت، لاینر، سفید، سفید تاپ (تاپ وایت)، طلائی، شبه کرافت و تست لاینر می باشد.

مواد اولیه کاغذ را خمیر یا پالپ می نامند که از چوب و یا کاغذهای بازیافت تهیه می گردد. خمیری که تنها از چوب تهیه می شود را خمیر بکر اطلاق میکنند. همانگونه که قبلا ذکر شد خمیر کاغذ به دو روش شیمیایی یا مکانیکی قابلیت تولید دارد. خمیری که به روش مکانیکی و با روش آسیاب کردن چوب تولید میشود نسبت به روش شیمیائی ضعیف تر می باشد. لیکن بخاطر داشتن توجیحات اقتصادی و بهروری مطلوب همچنان روش مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش شیمیایی تولید خمیر کاغذ

فرایند تهیه خمیر به روش شیمیایی را یک دانشمتد آلمانی/ سوئدی در سال 1885 میلادی بهبود بخشید. اسم این فرایند شیمیای را کرافت نامگذاری کرد که همچنان در صنعت کاغذ وخصوصا برای تولید کاغذ با کیفیت خوب به کار برده میشود. در این روش شیمیایی الوارهای چوب، در دیگ های بزرگ به همراه افزودنیهای شیمیایی مانند سولفات آنقدر پخته می شود. این پخت تا آنجائی ادامه پیدا میکند تا چوب تجزیه و به شکل خمیر تبدیل گردد. در اصل تولید خمیر یک پرسه صنعتی بزرگی است که عموما قبل از کارخانه کاغذ سازی و در کارخانه های مجهز جداگانه ای تولید  و سپس بین کارخانه های کاغذ سازی توزیع می گردد. 

بررسی ماهیت کاغذ

آیا همه کاغذها از چوب ساخته میشوند؟ آیا تفاوتی بین چوب ها وجود دارد؟ اینها سوالاتی هست که در این بخش پاسخ داده میشود. می دانیم تقریبا تمام محصولات چوبی و از جمله کاغذ سازگار با محیط زیست هستند و در محیط به سرعت تجزیه می شوند. کاغذ علاوه بر تجزیه پذیر بودن قابلیت بازگشت به چرخه تولید را دارد. لازم به ذکر است هر بار که کاغذ در فرآیند بازیافت قرار میگیرد از کیفیت اولیه آن کاسته میشود. البته در طی این فرآیند کوشیده اند با افزودن مواد شیمیایی مانند نشاسته، مقاوت کاغذهای تولید شده از بازیافت را تقویت کنند.

انواع درختان در تولید خمیر کاغذ

همانگونه که گفته شد خمیر تولید شده از چوب، خصوصا اگر به روش شیمیایی تولید شود کاغذ های مرغوبی را تولید می کند. اما در انتخاب چوب هم برخی پارامترها تاثیر گذار خواهند بود. بعنوان مثال درختانی که دارای برگ های سوزنی هستند مانند درخت کاج در گروه درختان دارای چوب نرم قرار میگیرند. این گونه درختان دارای الیافهای بلند و محکمی هستند و کاغذ تولید شده از آنها هم دارای مقاومت خوبی خواهند بود. به همین دلیل برای تولید کاغذ مخصوص فلوت (کاغذ کنگره ای مخصوص کارتن سازی) که نیاز به مقاومت دارد استفاده از این خمیر توصیه میگردد.

گروه دیگر درختان که برگ های پهن دارند عموما دارای چوب سفت هستند. این گروه کاغذها الیاف کوتاهتری دارند بنابراین کاغذ تولید شده با آن مقاومت کمتری خواهند داشت. این نوع کاغذ گرچه مقاومت کمتری دارد اما صاف و صیقلی تر بوده و چاپ بر روی آنها با کیفیت مطلوب تری انجام خواهد شد.

خمیرها علاوه بر بازیافت کاغذ و چوب درختان از ضایعات کشاورزی مانند پوشال های گندم و بازیافت های  چوبی دیگر قابلیت تولید دارد. این ضایغات در گذشته سرانجامی  چون آتش و سوختن داشتند ولی خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی بهرور شده اند.

تولید مقوا در اصفهان

 انواع کاغذ بر اساس مواد اولیه و کاربرد آن در کارتن سازی

1) کاغذ با مواد دست اول:

این کاغذ برای لایه های بيرونی و داخلی کارتنهائی که نیاز به استحکام بالائی دارند مورد استفاده قرار می گيرد. این نوع کاغذها، از حداقل 80 درصد خمير بکر و حداکثر 20 درصد الياف بازیافت ساخته می شود. کاغذ کرافت و سوپر کرافت در این گروه قرار می گیرند.

2) کاغذ بازیافت :

 این نوع کاغذها، از ضایعات کاغذ و مقواها ساخته می شود و در آن از خمير بکراستفاده نشده است. کاغذهای بازیافت دارای مقاومت پائين بوده و در مقابل تغییر رطوبت آسيب پذیرخواهند بود. عموما این کاغذ ها برای لایه های داخلی و یا زمانی که لایه بیرونی با چاپ لمینت پوشش داده میشود، مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ لاینر، شرنز، بازیافت و طلائی در این گروه خواهند بود.

3) ترکیبی از مواد اولیه بازیافتی و خمیر بکر:

 این نوع کاغذ اغلب از بازیافت کاغذ های باطله ساخته می شود که در آن مقداری از خمیر بکروجود دارد. الياف کاغذ باطله لایه اصلی کاغذ را تشکيل می دهد که رویه آن با لایه نازکی از خمير دارای الياف بکر پوشش داده می شود. (به این کاغذها شبه کرافت و تست لاینر گفته می شود).

کاغذ فلو تینگ

فلوتينگ کاغذی است که به صورت لایه کنگره ای (موجدار) و بعنوان لایه میانی در ورق کارتن مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ فلوت باعث استحکام کارتن می گردد. كاغذ فلوتينگ از خشك كردن خميرقهوه ای ساخته میشود، که عموما  ازضايعات در شرايط خاصی به دست می آيد. كاغذ فلوتينگ در ایران عموما با گراماژ 127 تولید و مصرف میشود (يك متر مربع آن 127 گرم میباشد) البته گرماژهای دیگر هم تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ فلوت به دليل استحكام و انعطاف پذيری آن فقط در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گيرد.

ورق سینگل


پس از آشنائی با انواع کاغذهای موجود و متداول نوبت به آشنائی با پارامتر دیگری از کاغذ با نامئ گرماژ می رسد. مفهوم گرماژ به وزن یک متر مربع از کاغذ اطلاق میشود. بعنوان مثال گرماژ کاغذهای پرینتر خانگی و اداری 70 الی 80 گرم می باشد و بیانگر این است که این کاغذ در ابعاد یک متر در یک متر آن 70 یا 80 گرم خواهد بود. (کاغذهای تحریر موجود در بازار)

کاغذهای مورد استفاده برای ساخت کارتن در ایران عمدتا دارای گرماژی حدود 125 و 200 گرم می باشد. ولی در ایران و دنیا گرماژهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

توليد كاغذ و مراحل آن:

بعد از تهیه پالپ از چوب، ضایعات چوبی یا مواد بازیافت، نوبت به تولید کاغذ می رسد. فرایند تولید کاغذ صرف نظر از نوع کاغذ و اندازه طول و خصوصا عرض آن در تمام دستگاهها و کارخانه های کاغذ سازی یکسان است.
خمیر پالپ ابتدا در یک مخلوط کن قرار داده میشود و همچون خمیر نانوائی ورزیده میشود. در این مرحله مواد افزودنی لازم مانند رس برای ایجاد رنگ تیره و یا نشاسته برای ایجاد مقاومت بیشتر به خمیر افزوده می شود. مواد افزودنی نسبت به کارائی کاغذ و اینکه مصارف عمده آن چیست می تواند بسیار متفاوت باشد. در ادامه مراحل تولید کاغذ را با هم مرور می کنیم

سیستم و بخش ورودی مواد

ورود مواد به ماشين كاغذ سازی مرحله ای اول خواهد بود و همانگونه که گفته شد عمليات تنظيم، اندازه گيری، رقيق سازی و اختلاط با هر نوع افزودنی ضروری و سرانجام غربال و پاكيزه سازی دوغاب كاغذ سازی انجام می شود. سيستم ورود مواد از مخزن ماشين شروع می شود و تا دريچه هد باكس ادامه مي يابد. گاهی، بعضی مخازن مواد و پالاينده ها را هم جزئی از اين حلقه به شمار می آورند. به عبارتی کار اصلی سيستم ورودی مواد، مخلوط كردن خمير با آب سفيد وانتقال مواد حاصل به هد باكس را برعهده دارد.

پخش كننده خمير روان

 هدف اين سيستم، توزيع يكنواخت جريان مواد در تمام طول ماشين است.

هد باكس تحت فشار

جعبه است که دارای فشار داخلی است و الياف را روی توری متحرك شكل دهنده الياف وتشكيل دهنده كاغذ توزيع می كند. در واقع كار اصلی هد باكس اين است كه خمير را كه به وسيله پمپ، جا به جا شده است بگيرد و آن را به شكل يكنواخت و هم اندازه با عرض ماشين كاغذ سازی در آورد وبا سرعت مناسب به روی توری ميز كاغذ سازی بريزد.

توری فوردرينير

توری فوردرين، توری متحرك وبی انتهايی است كه الياف را به لايه نمدی تبديل می كند واين امكان را به وجود مي آورد كه آب موجود در خمير بر اثرمكش از آن خارج شود. توری بين دو استوانه بزرگ امتداد يافته است، استوانه اول در نزديكی هد باكس واستوانه دوم در انتهای ميز قراردارد. استوانه اول جامد و تو پراست و صرفا به عنوان نگهدارنده توری در سيستم فوردرينيرعمل می كند ولی استوانه دوم تو خالي ومشبك بوده و مجهز به پمپ های مكنده است واز ورقه، آبگيری می كند.

بخش پرس کاغذ

لايه خمیر پخش شده با عبور از چند پرس متوالی آب بيشتری از دست می دهد و نمد حاصل متراكم تر می شود (يعنی بين الياف تماس نزديك ايجاد مي شود) هدف اصلی عمليات پرس خارج ساختن آب و ايجاد استحكام در كاغذ است، مي توان عمليات پرس را دنباله فرآيند آب زدايی از ورقه دانست كه قبلا روی توری آغاز شده است.

بخش خشك كن کاغذ

پس از مرحله پرس كاغذ وارد بخش خشك كن می شود تا آب باقيمانده در آن تبخير شود. درماشينهای كاغذ سازی، انرژی گرمايی مورد نياز برای خشك كردن، با پيچاندن كاغذ، بر روی يك سری استوانه های بزرگ  پر از بخار به كاغذ منتقل می شود.با تماس كاغذ ترحاصل باچند استوانه خشك كن (بخاری)، آب باقيمانده حذف و تماس بين الياف بيشتر مي شود.

اتو زنی

اتو زنی يك اصطلاح كلی است كه معنی آن پرس كردن با استفاده از استوانه ها (غلتك ها) است بر اثر عمليات اتو زني، كاغذ باز فشرده و یکنواخت می شود. عموما، اتو زنی روی كاغذ خشك انجام مي شود اما در مواردی، ممكن است عمل اتو زنی روی كاغذی نسبتا تر انجام شود. هدف مهم ديگراتوزنی، بهبود يكنواختی كاغذ و ضخامت آن در جهت عرض ماشين است كه از نظر جمع آوری كاغذ به صورت حلقه (رول) دارای اهميت است. كاغذ از ميان غلتك های فلزی عبور می كند و عمل اتو انجام می شود تا ضخامت آن كم و گاها به صورت  كنگره ای بعنوان کاغذ فلوت ازغلتك خارج شود.

بخش جمع آوری

پس از خشك كردن كاغذ کارتن سازی و اتو زنی، لازم است كاغذ توليد شده را به نحو مطلوب جمع كنند تا مصرف آن آسان باشد. به اين منظور از قرقره های طبلی بزرگ استفاده مي شود اين قرقره با موتور های قوی كار می كند تا قدرت كشيدن كاغذ از ميان غلطك های اتو زنی و پيچاندن آن به دور خود را داشته باشد. كاغذ خشك شده و اتو خورده به دور قرقره های بزرگی پيچانده شده و ازمدار توليد خارج می شود .

در ویدئو زیر مراحل و خط تولید کاغذ را میتوانید مشاهد نمائید

در ادامه به معرفی شرکت های خواهیم پرداخت که در تامین کاغذ افتخار همکاری با آنها را داریم.

کارخانه های کاغذ سازی 

راشا کاسپین

راشا کاسپین ،در زمينی به مساحت ١٥٠ هزار مترمربع در شهرك صنعتي شماره يك زنجان (اشراق) مشغول به فعالیت است . این شرکت با توانايي توليد 700 هزار تن كاغذ در سال، امكان توليد انواع كاغذ بسته بندی، کاغذ وایت تاپ لاینر ، کرافت لاینر ، تست لاینر ، فلوتینگ و کاغذ لاینر را در رنج گرماژ ٩٠-٢١٠ گرم بر متر مربع را با عرض ٤/٦٠ متر و با سرعتي معادل٧٠٠ متر در دقيقه را داراست.

آدرس سایت شرکت کارتن سازی :http://caspian.gigfa.com


 گروه صنایع کاغذ پارس

 گروه صنایع کاغذ پارس، سال ۱۳۴۶ در شمال خوزستان با هدف استفاده از باگاسِ تولید شده در کارخانه نیشکر هفت تپه تأسیس شد و در سال ۱۳۴۹ به بهره‌ برداری رسید ودر حال حاضرتنها تولیدکننده خمیر ویرجین شیمیایی در خاورمیانه، تنها تولیدکننده کاغذ چاپ و تحریر شیمیایی، تولیدکننده کاغذ بهداشتی برای لیوان یکبار مصرف و چندین محصول دیگر است، و تا به امروز محصولات پارس به بیش از ۱۵ کشور دنیا صادر شده است.

آدرس سایت شرکت :http://parspaper.ir


 گلستان کاغذ پرشیا

کارخانه ساخت و بازیافت گلستان کاغذ کارتن سازی پرشیا درمرداد 1394 ودر زمینی به مساحت 250 هزار متر مربع در سقر تپه از شهرستان آق قلا و استان گلستان در جهت تولید کاغذ و مقوا احداث گردیده و ظرفیت تولید آن 18 هزار تن در سال می‌باشد.


 

کیهان کاغذ یزد 

کارخانه شرکت یزد، در شهرک صنعتی هرفته شهرستان مهریز از استان یزد واقع شده و قادر به تولید  انواع کرافت و پشت طوسی با گرماژ 120 الی 200 گرم با عرض رول از 100 سانتی متر تا 3 متر می باشد.

شماره تماس شرکت یزد: 03525333440-2


 

شرکت پردیس کاغذ پاژ

شرکت پاژ، در زمینی به مساحت 53000 متر مربع در شهرک صنعتی خیام نیشابوری در استان خراسان رضوی واقع شده اسژت.در حال حاضر قادر به تولید کاغـذ فلوتینـگ و تست لاینـر می باشد.

تلفن تماس کارخانه پاژ:73-43268467-051


 

صنایع تولیدی کاغذ و مقوا کرمان

کارخانه کاغذکرمان، در 20 کیلومتری شهر کرمان و در شهرک صنعتی شماره 2 این شهر احداث گردیده است.این واحد قادر به تولید کاغذ های فلوتینگ ،لاینر و تست لاینر در گرماژهای 110 تا160 گرم در متر مربع و در عرض نهایت 230 سانت می باشد.

آدرس سایت شرکت کرمان: http://www.kermanpaper.com/و شماره تماس : 03433386124


 

شرکت کاغذ کار کسری

کارخانه کار کسری ،درزمینی حدود 27000 متر مربع و در شهرک صنعتی یزد واقع شده است  ودارای توانائی تولید کاغذهای کرافت لاینر، وایت تاپ، تست لاینر و فلوتینگ می باشد.

 آدرس سایت کار کسری: http://kasrapaper.irوتلفن:  8- 37272645- 035


 

کارخانه کاغذ سازی نوید آور

 کارخانه نوید آور، در شهرک صنعتی فرامان استان کرمانشاه واقع شده و توانائی تولید کاغذ تست لاینر تا 120 تن در روز را داراست.

 آدرس سایت نوید آور : http://www.navidavar.com وتلفن : 6 الی 3404 473 0833 


شرکت پيشگامان زرندیه

کارخانه پیشگامان زرندیه، در استان مرکزی و شهرستان زرندیه واقع شده است. قادر به تولید کاغذهای لاینر، تست لاینر، فلوتینگ و وایت تاپ(سفید) به ظرفیت 42500 تن می باشد.

 آدرس سایت کارخانه پیشگامان زرندیه: http://www.pskcompany.com


 شرکت مدرن کاغذ

کارخانه  شرکت مدرن  کاغذ ،در شهرک صنعتی نیکو استان یزد واقع گردیده است و سالانه قادر به تولید 120000 تن کاغذهای لاینر، تست لاینر و فلوتینگ می باشد.

آدرس سایت شرکت مدرن  کاغذ : http://modernpaper.ir


 

شرکت ديانا كاغذ

 کارخانه دیانا کاغذ، با ظرفیت تولید 5500 تن کاغذهای تست لاینر در سال 1392 شروع به کار نموده است ودر شهرک صنعتی بهاران استان همدان واقع شده است .

تلفن شرکت دیانا کاغذ: 081-34586262


شرکتهای  کاغذ سازی دیگر از جمله:

شرکت ستار فارس: واقع در صفا شهر استان فارس با شماره تماس : 09171529776

شرکت فارس کاغذ: واقع در شهرک صنعتی آب باریک استان فارس با شماره تماس : 07124452080

شرکت لوح زرین: واقع در ملایر استان همدان با شماره تماس : 08512211775

شرکت پارس پاپیروس: واقع در شهرک صنعتی نور استان مازندران با شماره تماس : 09119228795

صنایع بهارستان: واقع در اصفهان با شماره تماس : —————


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *