مزایای زیست محیطی کارتن

صنعت کاغذ و صنایع مرتبط به آن مانند کتاب و دفتر و صنایع بسته بندی جعبه و کارتن جزء نوادر صنایعی هستند که چرخه تولید آن به محیط زیست نه تنها خسارتی نمی زند بلکه مفید نیز خواهند بود!! شاید بپرسید کاغذ با قطع کردن درختان ساخته میشود چگونه امکان دارد برای محیط زیست خوب باشد؟ برای پاسخ این پرسش در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

قابلیت بازیافت صد در صدی

کارتن سازی در یک سیکل تولید با بازیافت صد درصدی قرار میگیرید. به عبارتی یک کارتن پس از تولید و مورد استفاده قرار گرفتن آن توسط کاربران این قابلیت را دارد که دوباره در چرخه تولید کارتن قرار گیرد.

 کارتن های مصرف شده  ابتدا جمع آوری می شوند و از دیگر امتیازات کارتن قابلیت جمع آوری و پرس کردن آن برای حمل و نقل می باشد که نسبت به دیگر محصولات بازیافتی راحتر و کم هزینه تر می باشد.  بعد از جمع آوری ابتدا گنده زدائی سپس تبدیل به خمیر کاغذ برای تولید کاغذ ، ورق و در نهایت کارتن خواهد شد.

بنا بر آمار جهانی بالغ بر 80 درصد کارتن های تولید شده دوباره به چرخه تولید باز می گردند و این عامل باعث شده نیاز به منابع اولیه یعنی چوب را 89 درصد کاهش دهد.

تجزیه پذیری کارتن

بسته بندی با کارتن از منابع کاملا طبیعی یعنی چوب درختان ساخته میشوند بنابراین تجزیه پذیر خواهند بود و در صورتی که بازیافت هم نشوند باز هیچ گونه خسارتی به محیط زیست و اکوسیستم طبیعی وارد نمی کند.

90 درصد کاغذ دنیا در اروپا تولید می شود و قطع درختان تابع یک دستور العمل بین الملی انجام می باشد و به ازای قطع هر درخت باید سه نهال جدید ایجاد گردد. با این رویکرد قطع درختان با یک مدیریت پایدارانجام می شود.

قانون کاشت سه نهال در ازای قطع یک درخت باعث شده جنگلهای اروپا مابین سال 2005 تا 2015 حدود 44000 متر مربع افزایش داشته باشد و این در حالی است که تنها 53 درصد از درختان تازه کاشته شده برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد( و تنها 17 درصد آن برای تولید کاغذ می باشد) بنابراین مابقی این درختان می توانند در حذف دی اکسید کربن و تولید اکسیژن مورد نیاز جهان و به عبارتی حفظ لایه ازون موثر باشد.

حمل بهینه محصولات کشاورزی

یکی از کاربردهای کارتن، بسته بندی محصولات کشاورزی مانند بسته بندی انواع مرکبات، صیفی جات و خرما می باشد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد ماندگاری محصولات کشاورزی در بسته بندی با کارتن بالغ بر 30 درصد بهتر از سایر موارد بسته بندی می باشد. چرا که در طی فرآیند تولید کاغذ با استفاده از حرارت زیاد و همین طور استفاده از تکنولوژی گنده زدائی کارتنهای تولید شده بدون میکروب و باکتری خواهند بود.

علاوه سالم ماندن محصولات کشاورزی که از مزایای زیست محیطی کارتن محسوب می گردد باعث چیدمان بهتر محصولات و در نتیجه مدیریت فضای لازم برای حمل و نقل نیز می گردد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *