تولید مقوا

مقوا سازی در اصفهان

در مبحث مقوا سازی، اصفهان از شهرهای فعال این صنعت بشمار می رود. در مقاله مقوا سازی در اصفهان، به بررسی روش تولید مقوا می پردازیم. مقوا را می توان در دو گروه مقوای سنگین و سبک مورد بررسی قرار داد.

انواع مقوا

مقواهای سنگین

مقواهای سنگین از گرماژ 400 تا 1000 گرم تولید می گردد.  مصرف عمده مقوا سنگین، در تولید کفی جعبه شیرینی، کفی کیک تولد، پولک، نبات، رشته آش یا جعبه های فست فود است. البته در گستره ای از بسته بندی گوشت و پروتنین و یا برخی مصارف صنعتی نیز به کار می رود. برای آشنای بیشتر با انواع مقوا مقاله جعبه سازی با مقوا را پیشنهاد مینمائیم.

مقواهای سبک

مقواهای سبک با اسامی مقوای پشت طوسی، دوبلکس، ایندربرد و در مواردی مانند ساخت کاردستی، ماکت های یکبار مصرف و همچنین در بین گروه های هنری و معماری مورد استفاده قرار میگردد. ولی ما در این سایت تنها به انواع مقوای پرداخته ایم که علاوه بر موارد بالا در ساخت جعبه در صنایع دارو، غذا و محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. البته مقوای سبک در صنایع دیگر مانند بسته بندی دخانیات، قطعات خودرو و محصولات پلاستیکی و… هم مورد استفاده قرار میگیرند. جهت آشنائی با روشهای تولید و چاپ این نوع مقوا مطلب چاپ و بسته بندی را مشاهد نمائید.

ماهیت اصلی مقوا

ماده اصلی مقوا خمیر یا پالپ مقوا است که به دو صورت قابل تولید است.
الف) تولید پالپ از ضایعات کاغذ، کارتن، مقوا، کتاب و دفتر که آنرا پالپ بازیافتی گویند.
ب) تولید پالپ از محصولات کشاورزی و چوب می باشد که به آن پالپ خالص اطلاق میگردد.

مقوای مغزی

مقواها از تزریق چندلایه پالپ بر روی هم تولید می شود که تعداد لایه ها عموما ۵ الی ۶ لایه خواهد بود. بعنوان مثال برای یک مقوا با گرماژ ۲۰۰ گرم از تزریق ۵ لایه پالپ با گرماژهای ۴۰ گرمی تولید میگردد. مقوای تولید شده تا این مرحله را مقوای مغزی می نامند. در تولید مقوا هرچه تعداد لایه های پالپ خالص، بیشتر از پالپ بازیافتی باشد کیفیت و استحکام مقوا مطلوبتر خواهد بود. البته امروزه اکثر پالپ ها از بازیافت تهیه میشود و به کمک مواد شیمیایی مانند نشاسته ومواده ضد عفونی کننده کیفیت، استحکام و بهداشت مقوا را تامین می کنند.

روکش مقوا

برای افزایش کیفیت و بهداشت مقوا از چسباندن و لمینت روکش های مخصوصی  بر پشت و روی مغزی کمک میگیرند. عموما برای تهیه مقوای عرف و استاندارد از روکش دو طرف روزنامه و برای مقوای بهداشتی  از روکش متالایز و صدفی بهره می برند. برخی روکشهای مورد استفاده عبارتند از: کاغذ سوپر، کاغذ گلاسه، سلفون ساده یا چاپدار(پلی اتیلن) و یا کاغذ کرافت. گاهی یک طرف مقوای مغزی با یک متریال و طرف دیگر جنسی دیگر لمینت می شود.

برای آشنائی بیشتر در مورد روکش مقوا دعوت می کنیم مقاله انواع روکش مقوا را مطالعه نمائید.

مقوا برای مصارف بهداشتی باید استانداردهای 3341 را لحاظ کرده باشد. آزمون های سنجش بار میکروبی، سنجش کیفیت فیزیکی (کیفیت روکش مقوا، یکنواختی سطح، مقاومت خمشی، پانچ و پارگی) و آزمون های شیمیائی (رطوبت و درصد PH) مقبول و مورد تائید باشد.

 مراحل ساخت جعبه در قالب یک فیلم کوتاه تولیدی شبکه بازار را مشاهده خواهید کرد. در این ویدیو ابتدا تولید مقوا و دوبلکس کردن کردن را مشاهد میکنید. سپس اجرای چاپ، دایکات و به عبارت کلی ساخت جعبه و در نهایت دسته بندی بوسیله شیرینگ کردن مشاهد خواهید کرد.

جزئیات مراحل تولید مقوا

1- توزین:

مواد اولیه مقوا سازی(ضایعات کشاورزی ویا بازیافت کاغذ و کارتن به همراه مواد شیمیائی ) توسط باسکول وزن می شود تا به نسبت معین از مواد شیمیائی و ضایعات مخلوط گردد.

2- پخت خمیر:

مواد شیمیائی با آب و ضایعات در دیگ های مخصوصی در دمای حدود 100 درجه سانتیگراد پخت می شوند.

3- شستشوی خمیر:

خمیر حاصل از پخت در دیگها وارد استوانه هایی برای  شستشو با آب وارد می شود.

4- غربال کردن خمیر:

خمیر شسته شده پس از مخلوط و رقیق شدن با آب به صافی های گریز از مرکز پمپاژ می شود. به وسیله این سیستم تغلیظ کننده ذرات سنگین تر مانند شن وماسه از خمیر جدا و درصد خلوص خمیر را افزایش میدهند.

5- سیستم رنگ و گند زدایی:

برای گنده زدائی خمیر حاصل را در مخلوط کن های مخصوص با محلولی از کلر مخلوط می کنند. بمدت 45 دقیقه مخلوط در این مخزن می ماند و به سیستم شستشوی کلر هدایت میشود. پس از رقیق شدن محلول با هیپوکلریت برای رنگ زدائی به شستشو دهنده نهایی منتقل وطی چند مراحل رنگ زدایی به بخش نهایی ساخت مقوا هدایت می گردد.

6- ساخت مقوا :

خمیرتولید شده بر روی خط تولید مقوا، تزریق میشود در همین مرحله عمل مکش (جهت جدا کردن مایعات) اتفاق می افتد. در نهایت به مرحله خشکن هدایت می شود.

7- خشک کردن:

در این گام مقوای ساخته شده وارد تونل هوای گرم میشود تا هوای گرم به مقوا برخورد و باعث خشک شدن آن گردد.

8- اتو کردن:

مقوا پس ازخارج شدن از خشک کن حالت صاف خود را از دست میدهد و دارای یک سطح ناهموار می گردد. در این مرحله توسط اتوهائی که به شکل غلطک هستند و با اعمال فشار بر روی الیاف ها شاهد صاف و مستحکم شدن مقوا خواهیم بود.

9- برش مقوا:

در گام آخر نوبت به برش مقوا در ابعاد دلخواه می رسد که توسط دستگاه برش در اندازه های یکسان برش داده می شود. به برش مقوا، شیت کردن، اطلاق می شود. عموما مقواهای شیت شده در بسته های 100 تائی بسته بندی و عرضه میگردد. بسته بندی مقواها با یک لایه کاغذ نازک و گاهی با سلفون است که شیرینگ گفته میشود.

فرآیند مقوا سازی بسیار مشابه فرآیند تولید کاغذ می باشد. برای اطلاعات تکمیلی دعوت می کنیم مقاله فرآیند تولید کاغذ را مطالعه نمائید. از مهمترین تفاوتهای تولید کاغذ و مقوا، گرماژ آن می باشد.

سخن آخر

اصفهان یکی از بزرگترین قطب های تولید مقوای سنگین در ایران محسوب می گردد. که برند های مختلفی مانند اصفهان بدر، ملک مقوا اصفهان، ویلا مقوا اصفهان،  مقوای کوثر، مقوای سپاهان سلولز، نگین سبز و مقوای رحیمی برخی از آنها به شمار می روند. رقابت در چنین بازاری مستلزم ارائه خدمات با کیفیت و قیمت های مناسب را می طلبد. خوشبختانه کارخانه های تولید مقوا در اصفهان پیرو همین مطلب خدمات خوب و با کیفیتی را به سراسر ایران ارائه می کنند. 


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *