امتیازات کلی کارتن و جعبه

برخی از مزایای کارتن همچون محافظت از کالا در برابر لرزش، ضربه و شوک، تغییر دما، گرد و غبار و خاک، نور خورشید و از طرفی سبک و کم هزینه بودن آن  و همچنین امکان بارگیری و عرضه راحت تر کالا به انضمام امتیازهای تبلیغاتی که کارتن فراهم می کند همگی دست به دست هم داده و باعث شده تا امروزه بسته بندی با کارتن 75 درصد از کل بسته بندیها را به خود اختصاص داده باشد.

کارتن و مزایای بهداشتی

کارتن ها معمولا یکبار مصرف می باشند و هر بار که کارتن در چرخه تولید قرار میگیرد گندزدائی میشود و چون خمیر تولید کاغذ دردرجه حرارت بالا و حداقل 100 درجه سانتی گراد تولید میگیرند بنابراین کارتنها عاری از هر گونه میکروب و باکتری خواهند یود و برای بسته بندی محصولات کاملا بهداشتی هستند.

کارتن و محافظت از کالا

ساختار کارتن بخاطر وجود فلوت (کاغذ موج دار) علاوه بر ایجاد استحکام مطلوب و باور نکردنی آن نسبت به سایر متریالهای هم وزن کارتن این فلوت و کاغذ کنگره ای امکانی را فراهم می کند که هوا را در میان موجهای های خود جریان داده و این خاصیت همچون عایقی بین محصولات خصوصا محصولات کشاورزی عمل کرده و از فاسد شدن آنها جلوگیری می نماید. به خاطر همین خاصیت محصولات کشاورزی که با کارتن بسته بندی میشوند تا مدت بیش از سه روز تازگی خود را حفظ می کنند و به مراتب در حفظ کیفیت محصول بهتر از بسته بندیهای پلاستیکی خواهند بود.

استحکام کارتن و حمل و نقل

همانگونه که میدانید کارتن از ورق های مسطحی ساخته میشود که در زمان مونتاژ با اتصالاتی مانند چسب و منگنه این سطح صاف در هم تنیده میشوند و گاهی با استفاده از مقسم و نبشی و طرحهای مبتکرانه این اتصلات چنان در هم تنیده میشوند که باعث ایجاد یک ساختار مستحکم میگردد و این امکان فراهم میگردد تا چندین کارتن بر روی هم قرار داده شوند. این امکان برای کاهش فضای انبار یا حمل و نقل بسیار با اهمیت خواهد بود.

انعطاف پذیری کارتن

انعطاف پذیری کارتن بگونه ای است که برای تمامی کالاها با هر شکل هندسی و اندازه ای قابلیت ساخت بسته بندی را خواهد داشت. این انعطافپذیری کارتن باعث شده تا با استفاده از ابتکار و خلاقیت طرحان اقدام به ساخت کارتنهای جذاب و خلاقانه بزنند تا مشتریان را در هنگام خرید و یا زمان باز کردن کارتن شگفت زده کرده و باعث ایجاد خاطره دلنشین از کالا و برند آن را دل مخاطب بجا بگذارند.

با استفاده از خلاقیت و ابتکار طراحان بسته بندی برخی از انها بعنوان باکس نمایش مخصول در فروشگاهها استفاده میشود که علاوه بر راحتی چیدمان محصولات در فروشگاه باعث ایجاد جلب توجه مخاطب را نیز به همراه دارد.

از دیگر امتیازهای بسته بندی کارتن این است که تولیدکنندگان متناسب با پیشرفت کالا خودو یا حتی برای ایجاد تنوع در نوع بسته بندی و یا با پیشرفت در صنعت بسته بندی مانند بهبود کیفیت چاپ و یا افزایش کیفیت کاغذ در برابر ترکیدگی و یا رطوبت کارفرمایان می توانند به راحتی و با کمترین هزینه، شکل هندسی و طرح گرافیکی و نوع کارتن  خود را تغییر دهند.

 در ادامه مزایای کارتن را در دو گروه کلی زیست محیطی و اقتصاد مورد بررسی قرار خواهیم داد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *