کارتن سازی و حمل و نقل

در کارتن سازی آخرین مرحله تولید بارگیری و ارسال کارتن تولیدی می باشد که یکی از سبک ترین متریال ها برای حمل و نقل به شمار می رود. از آنجائی که گنجایش اغلب وسایل حمل و نقل را بر اساس مقیاس وزن (کیلوگرم یا تن) بیان می کنند شاید برای برخی خریداران کارتن این سوال پیش بیاید که بهترین وسیله برای حمل کارتن خالی کدام وسیله نقلیه و با چه تعداد کارتن می باشد.

وسایل نقلیه مناسب حمل و نقل کارتن

بهترین وسایل نقلیه برای حمل کارتن به ترتیب افزایش حجم قابل حمل به ترتیب نیسان، خاور اطاق بزرگ، و ترانزیت می باشد. البته انواع خاور یا وسایل متفرقه دیگر مانند وانت نیز قابلیت حمل را دارند که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

در حمل کارتن مقایس و میزان ظرفیت وسایل نقلیه را بر خلاف عموم بارها؛ مقدار وزن بار نیست بلکه معیار و ملاک مساحت کارتن می باشد. در ادامه به ویژگی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

nisan

نیسان :

نیسان از نظر مقدار وزن حدود 2  را قابلیت حمل دارد ولی همانگونه که گفته شد وزن کارتن نسبت به حجم آن کمتر می باشد و از نظر وزنی چیزی حدود یک تن بیشتر نمیتوان درون یک نیسان قرار داد. از لحاظ متر محیط میزان کارتنی که در یک نیسان می توان قرار داد برای کارتن های سه لایه 2200 متر مربع و برای کارتن های پنج لایه 1200 متر مربع خواهد بود. البته با افزودن بر ارتفاع بار می توان میزان بیشتری نیز بارگذاری کرد که این امر امکان صدمه دیدن بار را بیشتر مینماید. با وانت تقریبا 25 درصد کمتراز نیسان می توان کارتن حمل کرد ولی از لحاظ میزان هزینه ها احتمالا حمل با نیسان مناسبتر باشد.

isuzu

خاور :

تنوع خاور فراوان است و معمولا طول اغلب خاورها 4 متر و میزان وزن قابل حمل آنهاحدود 4 تن می باشد ولی از آنجائی که برخی بارها مانند کارتن سبک می باشد اطاق برخی از خاورها را به 5 متر افزایش می دهند تا بتوانند بارهای سبک و حجم دار را حمل کنند. برای حمل کارتن با خاور بزرگ شده می توان برای کارتن سه لایه تا 6500 متر مربع و برای کارتن پنج لایه تا 3500 متر مربع را حمل کرد. این میزان برای خاورهای معمولی و برای کارتن سه لایه حدود 2000 متر کمتر خواهد بود به همین دلیل توحیج اقتصادی ندارد تقریبا مورد استفاده قرار نمی گیرند.

tranzit

ترانزیت:

ماشین های نرانزیت را در دو نوع 40 فوت که همان ترانزیت مسقف می باشد و نوع دیگر ترانزیت با چادر قابل تفکیک می باشد. از آنجائی که کاغذ و کارتن در برابر آب و باران احتمال خرابی بالائی دارد برای اطمینان از سلامت کارتن ها بهتر است از ترانزیت مسقف استفاده کرد. ولی این نکته حایز اهمیت است که در شرایط جوی مساعد ترانزیت با چادر از آنجائی که میزان بیشتری قابلیت حمل دارد مناسبتر به نظر می رسد. با ترانزیت مسقف برای کارتن سه لایه تا 15500 متر مربع و برای کارتن پنج لایه تا 9000 متر مربع قابلیت بارگیری وجود دارد. این در حالی است که برای ترانزیت با چادر و برای کارتن سه لایه 18000 متر مریع و برای کارتن پنج لایه 12000 متر مربع یعنی چیزی حدود 3000 مترمربع بیشتر امکان حمل وجود دارد.

تبدیل مساحت کارتن به وزن آن

برای محاسبه دقیق و تبدیل مساحت کارتن به وزن آن باید ترکیب و گرماژ لایه ها و حتی نوع فلوت کارتن ها مشخص باشد ولی برای تخمین می توان هر متر مربع کارتن سه لایه را 450 تا 550 گرم و کارتن پنج لایه 750 تا 900 گرم در نظر گرفت. برای مثال برای ترانزیت که 18000 متر مربع قابلیت حمل دارد  وبا ضرب این مساحت 500 گرم به وزنی حدود 9 تن خواهیم رسید و این درحالی است که یک ترانزیت می تواند تا 22 تن را به راحتی حمل می کند ولی از نظر حجم این امکان را نخواهد داشت.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *