جعبه پیتزا فست فود

ساخت جعبه پیترا و فست فود

جعبه پیتزا و فست فود اغلب یا از ورق کارتن تولید می گردد که از ورقهای سه لایه با ترکیب دو رو کرافت با فلوت E(ای) می باشد و یا از مقوای بهداشتی 480گرمی ساخته مشود.

 امروزه جعبه پیتزا و فست فود یکی از بیشترین مصارف بسته بندی خوراکیها را تشکیل می دهد که گاهی از ورق سه لایه کارتن تولید می گردد و گاهی  جعبه های اغذیه از مقوا بهداشتی با گراماژ 480 گرم تولید می شود که از نظر ساختار و مراحل تولید هر دو  مشابه هم می باشد و هر دو باید کاملا بهداشتی و دارای نشان سیب سلامت باشند،و از طرفی  دارای استحکام، کیفیت بالا و بدون کوچکترین نم و بوئی باشند.

برای آشنائی با جنس صفحه های مقوائی مقاله مقوا سازی اصفهان و برای شناخت جنس صفحات کارتن مقاله ورق کارتن در سلسله مطالب کارتن سازی اصفهان را توصیه می کنیم.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت جعبه فست فود

قیمت جعبه پیتزا به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر کدام از آن ها می تواند تاثیر مثبت یا منفی بر محصول نهایی داشته باشد. برخی از موارد مهم تاثیرگذار بر قیمت جعبه فستفود بررسی می کنیم.

1- سایز جعبه

سایز های متعارف جعبه پیتزا عبارتند از: جعبه پیتزا مینی، 1نفره، 2نفره و خانواده می باشد. البته  برای پیتزا با برش یا اشکال خاص امکان ساخت جعبه پیتزا متناسب وجود دارد( مانند جعبه های مکعبی یا مثلثی). در ادامه با ابعاد سایز های متعارف را ذکر کرده ایم.
مینی : طول 20cm || عرض 20cm || ارتفاع 3 الی  4cm 
یک نفره : طول 24cm || عرض 24cm || ارتفاع 3 الی  4cm 
دو نفره : طول 27cm || عرض 27cm || ارتفاع 3 الی 4cm
خانواده : طول 24cm || عرض 24cm || ارتفاع 3 الی 4cm

2- جنس کاغذهای کارتن با گرماژ مقوا

جنس جعبه پیتزا بر قیمت آن تاثیر مستقیم دارد. در واقع قیمت جعبه پیتزا بیشتر از سایر عوامل متاثر از جنس آن است و می توان گفت حدود بیش از 60 درصدف قیمت جعبه پیتزا مربوط به جنس آن و هزینه های چاپ و اجرت تبدیلات مانند برش دایکات و شیرنگ مطمئنا کمتر از 40 درصد قیمت جعبه خواهد بود. جعبه پیتزا همانطور که گفتیم عموما از ورق کارتن سه لایه یا مقوا با دو روکش کرافت (گاهی برای چاپ روکش لایه بیرونی را از کاغذ تحریر استفاده میکنند) . جنس جعبه ها باید بهداشتی باشد زیرا در تماس مستقیم با مواد غذای هستند وباید از بهداشت غذا کاملا محافظت نماید.لازم به ذکر هست برای بسته بندی مواد غذائی از مقوای ایندربرد نیز می توان استفاده کرد ولی بخاطر قیمت بالای آن و همچنین استحکام کم آن(گرماژ ایندربردها عموما کمتر از 400 گرم می باشد) اغلب در موارد بسته بندی های کوچک مانند جعبه سیب زمینی مورد استفاده قرار میگیرد.

3- طرح گرافیکی، تعداد رنگ  و چاپ جعبه اغذیه

 طرح جعبه پیتزا گرچه خیلی برقیمت آن تاثیر نمی گذارد ولی یکی از عوامل تعیین قیمت محسوب می گردد. (البته از طرفی به نوع ماشین چاپ هم بستگی دارد اما تعداد رنگ و مقدار رنگ بر قیمت جعبه های پیتزا تاثیر بیشتری دارد. به عنوان مثال قیمت جعبه پیتزا تک رنگ از چهار رنگ به علت تعداد رنگ کمتر مناسبتر خواهد شد. همچنین نوع طرح که ممکن است تامپلات (جعبه به طور کامل دارای رنگ باشد) بر روی قیمت تمام شده جعبه پیتزا تاثیر دارد.

4- نوع شکل ظاهری جعبه

شکل هندسی جعبه ها بصورت یک تکه (درب سرخود) و گاها دو تکه یعنی به صورت رویه و زیره ارائه می شود که معمولا قیمت یک تکه ارزانتر می باشد. نوع بسته بندی هم روی قیمت جعبه های پیتزا تاثیر دارد به عنوان مثال جعبه پیتزا 8 ضلعی یا جعبه پیتزا 6 ضلعی بنا بر خط تیغ خاص و پرتی ورق و در نتیجه بر روی قیمت جعبه پیتزا تاثیر مستقیم دارد.

5- ارتفاع لبه جعبه

از دیگرعوامل موثر در قیمت تمام شده جعبه پیترا مقدار ارتفاع دیواره جعبه می باشد. ارتفاع جعبه های پیتزا مابین 3 الی 4.5 سانت می باشد که هر قدر ارتفاع جعبه ها بیشتر باشد مقدار مصالح مصرفی بیشتر و در نتیجه قیمت جعبه هم بیشتر می گردد. 

اهمیت بسته بندی غذا

بررسی ها نشان می دهد تجربه بصری افراد هنگام صرف غذا باعث لذت دو چندان از مصرف آن غذا می گردد. بسته بندی غذا، در تصوری که ما از مجموعه اغذیه فروشی پیدا می کنیم تاثیر به سزایی خواهد داشت. رنگ های گرم بر روی جعبه باعث افزایش حس لذت ناشی از خوردن غذا می گردد.

برای آشنائی بیشتر با خصوصیت رنگها مقاله رنگ در صنعت بسته بندی و برای آشنائی با دیگر پارامترها تاثیرگذار، طراحی جعبه و کارتن را مشاهده نمائید.

امروزه به دلیل استفاده و تمایل بالای جوانان و نوجوانان به فست فود و غذاهای آماده، نحوه تولید و کیفیت غذا اهمیت بالایی پیدا کرده است و کیفیت و جنس جعبه علاوه بر حفظ سلامتی غذا، در جذب مشتری نقش موثری را ایفا میکند. نظریه هایی وجود دارد که بیان میکند بسته بندی مهم ترین عامل در فروش کالا محسوب میشود. کیفیت جعبه باعث دوام ونگهداری بهتر محصول میشود در کشور های اروپایی تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد همان میزانی که کیفیت غذا در جلب مشتری موثر است کیفیت و ظاهر جعبه هم موثر است.

برای آشنائی بیشتر با تاثیرات جعبه بر مخاطب و مشتریها  مقاله تبلیغات و صنعت بسته بندی را پیشنهاد می کنیم.

یکی از خوراکهای محبوب در نقاط مختلف جهان “پیتزا” است که هر کشور بنا بر سلیقه غذایی منطقه خود آن را تهیه می کند و جزوه  ترین غذاهای محبوب محسوب میشود.

سخن آخر :

صاحبان اغذیه فروشیها می توانند طرح های اختصاصی داشته باشند و با مشورت طراحان مجرب ما و با ایده های جدید اقدام به تهیه بسته بندی غذا حتی غذاهای سنتی نمائید.  همچنین انواع جا لیوانی ( دوتایی و چهارتایی)، سینی های بستنی وانواع دیس مقوائی مخصوص کترینگ و رستوران ها و شیرینی فروشیهارا می توان تولید کرد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *