کارتن پنج لایه 

همانگونه که از نام آن مشخص است این نوع از کارتن دارای 5 لایه که سه لایه آن مسطح و دو تای دیگر آن موجدار است که فلوت گفته  می شود. برای آشنائی با انواع فلوت مقاله انواع ورق کارتن را توصیه می کنیم و بصورت خلاصه هر قدر گام و ارتفاع این موج های سینوسی بیشتر باشد به خاصیت ارتعاشی کارتن افزوده و برای بسته بندی محصولات شکستنی مناسب تر است و هر قدر گام و ارتفاع آن کمتر باشد به خاصیت سختی و استحکام کارتن استفاده میشود و برای محصولاتی که نیاز به استحکام بیشتری وجود دارد مورد استفاده قرار میگیرد.

در کارتن سه لایه پر مصرف ترین فلوت نوع C می باشد که از نظر گام و ارتفاع گونه متوسط فلوت ها محسوب می گردد و به عبارتی از هر دو خاصیت ارتعاشی و استحکام به میزان متوسط در خود خواهد داشت. اما در کارتن پنج لایه چون از دو تا فلوت ساخته میشود تنوع گسترده ای وجود دارد و شاید گزینه ای که به میزان مساوی دو خاصیت ارتعاشی و استحکام را داشته باشد ترکیب C,E  است که به نوعی کوچکترین و بزرگ ترین گام بین فلوت های رایج را دارا هستند.

ضخامت کارتن پنج لایه به نوع فلوتهای به کار رفته در آن بستگی دارد و از دو تا 9 میل قابل تغییر می باشد چراکه کمترین گام در فلوتهای حدود یک و بشترین گام حدود 4.5 می باشد و چون کارتن پنج لایه دو فلوت دارد اگر که هر دو کمترین ارتفاع را داشته باشند ضخامت کارتن 2 میل و اگر هر دو بیشترین ارتفاع را دارا باشند ضخامت کارتن پنج لایه حدود 9 میل خواهد شد. در اینجا بازبه این نکته تاکید میکنم که برای آشنائی با انواع فلوت و به طبع آن انواع ورق ها و آشنائی با خصوصیات و ظرفیتهای هر یک از آنها مقاله انواع ورق را مطالعه نمائید.

پر واضح  است که کارتن پنج لایه به نسبت کارتن سه لایه قابلیت تحمل میزان بیشتری از وزن محصولات دارد. کاغذهائی که پنج لایه کارتن را تشکیل می دهند عموما حدود 130 گرم می باشد ولی گاهی برای برخی از محصولات مانند کارتن بسته بندی جعبه های نبات و پولکی از کاغذهای اصطلاحا سنگین استفاده میشود که گرماژی حدود 140 تا 145گرم دارند و عموما جنس آنها از کاغذهای بازیافت می باشد. اما برای محصولات سنگین که میخواهیم کارتنی مستحکم تر داشته باشیم از کاغذهای کرافت و با گرماژهای حدود 200 گرم استفاه میشود که در بازار به کاغذ سوپر کرافت شناخته میشود. در خصوص آشنائی با انواع کاغذ و خواص هر یک مقاله کاغذ کارتن سازی را پشنهاد می کنیم ولی بطور خلاصه کاغذ کارتن در سه نوع تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. نوع اول بازیافت که همانگونه که از نام آن مشخص است از ضایعات و آخال های کاغذ و کارتن تولید مشود و نوع دوم از چوب و به روش شیمیائی بنام کرافت تولید می گردد که بنام روش تولید آن یعنی کاغذ کرافت شناخته میشود و مرغوب ترین کاغذ برای بسته بندی به حساب می آید و بلاخره در نوع سوم ترکیبی از بازیافت و محصولات چوبی می باشد که متناسب با میزان و درصد استفاده ار هر کدام با اسامی مختلفی مانند شبه کرافت، لاینر، تست، تست لاینر در بازار تولید و استفاده میشود.

کارتن پنج لایه متناسب با نوع کاغذ، گرماژ کاغذ و نوع فلوت تحمل بار از 12 تا 50 کیلو را خواهد داشت البته گاهی لازم است به کارتن اتصالاتی افزود تا هنگام جابجائی یا چینش کارتن ها روی هم استحکام کارتن را افزایش داده باشیم. برخی از این اتصالات اضافه عبارتند از وکیوم با سلفون، تسمه کشی و استفاده از نبشی های فلزی، پلاستیکی و گاها از جنس خود کارتن برای گوشه  استفاده میشود.

کارتن سازی اصفهان در این مقاله به دنبال آشنائی با خصوصیات مکانیکی و فیزیکی کارتن پنج لایه بوده است و برای مباحث دیگر کارتن مانند شکل هندسی ، طرح گرافیکی مطالبی را در سایت جمع آوری کرده ایم که دعوت می کنیم برای مشاهده اینجا کلیک کنید.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *