wahtsapp

کارتن دایکاتی

از امتیازات کاغذ، انعطاف پذیری و امکان برش آسان می باشد و برای خلق یک بسته بندی خلاقانه و جذاب از کارتن های طرح مهندسی یا کارتن دایکاتی بهره می برند که از این دو خاصیت کاغذ نهایت استفاده را برای ایجاد جلب توجه مخاطب می برند.

 

 

دایکات در صنعت بسته بندی

برش ورق کارتن و مقوا بوسیله دستگاه را، دایکات می گویند. از امتیازات بسته بندی سلولزی (کارتن و جعبه) امکان ایجاد طرح های هندسی متنوع و خلاقانه است. این مهم به خاطر امکان برش آسان ورق کارتن و مقوا مهیا می گردد. ایجاد طرح های باور نکردنی بروی بسته بندیهای کاغذی می تواند شما را شگفت زاده کند.  برش زنی و طرح زنی بر طیف وسیعی از کارها را پوشش میدهد .

این امکان یعنی تنوع در خلق جعبه های گوناگون و در اشکال مختلف باعث شده تا سازمان جهانی بسته بندی در راستای تشویق و توسعه فن آوری در صنعت بسته بندی از سال 1970 اقدام به برگزاری مسابقاتی برای انتخاب بهترین نوع بسته بندی نموده و هر سال به برندگان این مسابقات جوایزی اهدا می کند. این سازمان طرح ها و اشکالی را که هر سال در مسابقات برنده میشود را در سایت worldstar معرفی و به نمایش می گذارد تا باعث شکوفائی روز افزون و خلاقاته این صنعت گردد.

ورق کارتن و مقوا از بهترین مصالح برای ایجاد جعبه و کارتن های متنوع بشمار می روند. برای برش از دستگاه های مختلفی بهره برده میشود که به طور اختصار به برخی از آنها می پردازیم.

لترپرس : مناسب برای جعبه های مقوائی و با گرماژ کمتر 400 گرم

دایکات پینگ پنکی: مناسب برای کارتن سازی با تیراژ کم

دایکات فکی: مناسب برای کارتن و جعبه  با گرماژ بالاتر از 400 گرم و برای تیراژهای کم و متوسط

دایکات روتاری و بوبس : این دو دستگاه با سرعت اجرای بالا برای کارهای با تیراژ بالا مناسب هستند.

قالب دایکات

برای ایجاد برش و به اصطلاح انجام دایکات نیاز به قالب داریم که از تیغه های کار شده بر روی سطوح چوبی ساخته میشود و تیغه ها عمل برش را انجام خواهند داد.

قالب تخت دایکات

قالب تمام دستگاهها به جز روتاری بصورت تیغه های فلزی کار شده بر روی تخت چوب می باشد. به عبارتی طرح کارتن یا جعبه از روی تخته چوبی برداشته و جای آنرا با تیغه  های فلزی  مخصوص جاگذاری می کنند. در قالب روتاری از همان تیغه های دیگر قالبها بهر می برند با این تفاوت که سطح چوبی که تیغه ها بر روی آن قرار میگیرد در قالب روتاری بصورت تخته چوب صاف نیست و چوب آن شکل منحنی و نیم دایره را دارد.

قالب روتاری

در روش های صنعتی برای برش طرح های پیچیده بر روی مقوا، از قالب و دستگاه های گفته شده استفاده می شود. ولی برای ساخت کارهای نمونه و در تیراژ  محدود می توان از دستگاه برش لیزر استفاده کرد. برای استفاده از قالب علاوه بر زمان قابل توجهی که صرف طراحی و ساخت قالب می شود به خاطر قیمت بالای قالب، برش تعداد محدودی ورق كارتن یا مقوا به صرفه نمی باشد.

در صورت تمایل به آشنائی بیشتر در خصوص انواع قالب و روش ساخت آن دعوت میکنیم مقاله قالب سازی کارتن وجعبه را مطالعه نمائید.

دستگاه‌های لیزر توانایی برش هر گونه كاغذ و مقوا را با ظرافت بالا دارد و به خاطر سهولت تبدیل طرح برش به محصول برش خورده، امكان تولید تعداد محدود وجود خواهد داشت.

Login Form

صنعت یا هنر

 

صنعت یا هنر

چاپ و بسته بندی از بسیاری از جهات یک صنعت محسوب میشود و از تکنولوژی و پیشرفت های روز افزون صنعت بهره می برد و از طرفی هر کجا صحبت از چاپ میشود حتما پای هنرهای تصویری و ادبیات به میان می آید. در ساخت کارتن و جعبه هنر گرافیک، نقش پر رنگی دارد و ما در کارتن سازی اصفهان، صنعت و دستگاه های پیشرفت را با خلاقیت و هنر در هم آمیخته ایم تا بیشترین بهروری را از بسته بندی کالا داشته باشیم.