حرفه کارتن سازی

برای راه اندازی کسب و کار در صنعت ساخت کارتن باید ابتدا تعیین کنیم که با چه مقدار سرمایه و در چه سطحی میخواهیم فعالیت خود را شروع کنیم. با توجه به توانائی مالی امکان برپایی این حرفه را در دو سطح کارگاه و یا کارخانه می توانیم پی ریزی کنیم. مطمئنا در صورت داشتن پشتیبانی مالی مناسب، بهتر است از ابتدا در فکر تاسیس کارخانه کارتن سازی باشیم. برپایی کارخانه همانگونه که گفته شده نیاز به سرمایه اولیه مناسبی دارد تا در ماه های اول بتوان هزینه های جاری کارخانه و  پرسنل و همچنین هزینه های در گردش را از سرمایه اولیه پرداخت کرد تا در طی فرآیند تولید، نمودار در آمد رشد نماید و بتواند علاوه بر هزینه های خود کارخانه سود آوری نیز داشته باشد. لازم به ذکر است عدم تامین مالی در ماههای اولیه، امکان تعطیلی زودهنگام و در نهایت ورشکستگی واحد صنعتی را در پی خواهد داشت. البته این قاعده برای راه اندازی یک کارگاه نیز جاری می باشد با این تفاوت که هزینه برپا نگاه داشتن یک کارگاه نسبت به یک کارخانه به مراتب کمتر خواهد بود.

میزان سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی حرفه کارتن سازی

با توجه به اینکه راه اندازی این حرفه در سطوح مختلفی امکان پذیر می باشد بیان یک قیمت کلی امکان پذیر نخواهد بود. ولی برای اینکه بتوانید یک تخمین نسبی از مقدار هزینه ها داشته باشید باید بیان کنیم راه اندازی یک کارگاه کوچک با فعالیت حدود 500 میلیون و برای یک کارگاه متوسط که بتواند انواع کارتن ها را تولید کند (البته در تیراژ محدود) حداقل یک میلیارد تخمین زده میشود.

برای برپائی یک کارخانه با توجه به تنوع و وسعت این حرفه و میزان سرمایه و توان مالی نمی توان سقفی را متصور شد. چراکه برخی از کارخانه ها از یک دستگاه بیش از چند مورد دارند و حتی در تکمیل تجهیزات کارخانه می توان دستگاه ورق سازی، چاپ افست و خدمات جانبی دیگری رانیز  به مجموعه اضافه کرد.

تیراژ تولید کارگاه و کارخانه کارتن سازی برای اینکه یک کارگاه را موفق بدانیم باید توانائی تولید روزانه 5000 عدد کارتن را داشته باشد. البته لازم به ذکر است ابعاد کارتن در تیراژ اعلام شده موثر است و گاهی تولید تنها 2000 عدد کارتن بزرگ مانند کارتن یخچال برای یک کارگاه مناسب می باشد و گاهی می تواند 12000 کارتن کوچک مثل جعبه پیتزا برای کارگاه ایده آل باشد. بنابراین معیار 5000 عدد برای یک کارتن با ابعاد متوسط خواهد بود.

تیراژ تولید یک کارخانه بستگی به میزان وسعت و تعداد پرسنل و تجهیزات آن کارخانه دارد. یک کارخانه متوسط باید روزانه توان تولید حداقل 30000 عدد کارتن متوسط را داشته باشد تا آن مجموعه را بتوان در گروه کارخانجات کارتن سازی به شمار آورد.

ماشین آلات لازم برای کارگاه و کارخانه کارتن سازی

در راستای راه انداز یک کارگاه که توانائی اجرا انواع کارتن را داشته باشد و یا راه اندازی  یک کارخانه کارتن سازی  هفت دستگاه مورد نیاز است اگرچه این دستگاهها در هر دو گروه کارخانه و کارگاه مورد نیاز است ولی در توانائی و تکتولوژی ساخت متفاوت هستند که در مورد هریک توضیحاتی خواهیم داد.

دستگاه برش:

کارائی این دستگاه برش برای آماده کردن ابعاد دقیق سطح گسترده کارتن می باشد. در صورتی که کارگاه های کوچک ورق خود را بصورت شیت شده از ورق ساز تهیه کنند شاید نیازی به این دستگاه نداشته باشند ولی برای کارتن سازهای که گستره کار بیشتری دارند وجود این دستگاه لازم به نطر می رسد.( تخمین این دستگاه کمتر از 40 میلیون می باشد).

دستگاه چاپ:

یکی از مهمترین پارامترها برای صنعت ساخت کارتن است. دستگاه چاپ تنوع زیادی دارد و دستگاه تک رنگ زنجیری تا دستگاه تمام اتومات شش رنگ برای انتخاب وجود دارد. برای یک کارگاه دستگاه یک یا دو رنگ کفایت می کند ولی برای کارخانه کارتن سازی بعضا چند دستگاه تمام اتومات چند رنگ ترکیبی لازم می باشد.( تخمین قیمت دستگاه چاپ در یک بازه بزرگ از  صد میلیون تا بیشتر از یک میلیارد و نیم می باشد).

دستگاه چاک زن:

تولید کارتن به دو صورت دایکاتی و معمولی تولید می گردد. برای ساخت کارتن معمولی نیاز به دستگاه چاک زن هست که بطور کلی در یک ورق مسطح برش های را ایجاد می کند تا چهار بال به انضمام قسمت لب چسب کارتن معمولی را آماده نماید.(تخمین این دستگاه نیز کمتر 40 میلیون می باشد).

دستگاه دایکات:

برای ساخت کارتن با طرح هندسی مختلف که طرح مهندسی نیز اطلاق می شود نیاز به دستگاه دایکات است. این مورد نیز همچون دستگاه چاپ دارای تنوع زیادی است. برای راه اندازی یک کارگاه دایکات پینگ پنگی یا دایکات فکی کفایت می کند ولی برای یک کارخانه دستگاه روتاری و اوپس لازم به نظر می رسد.(تخمین قیمت دستگاه دایکات از کمتر صد میلیون برای دستگاه پنگ پنگی و کمتر از 200 میلیون برای فکی و بالغ بر یک و نیم میلیارد برای روتاری اتومات و اوپس می باشد).

یکی از عوامل تغییر قیمت در تمام دستگاهها علاوه بر تکنولوژی و متریال ساخت، ابعاد کارائی آنها می باشد.

برای آشنائی با کارتن دایکاتی و معمولی و همچنین آشنائی با کارتن لمینتی، مقاله انواع کارتن را پیشنهاد می کنیم.

دستگاه لمینت:

برای ساخت کارتن با پوستر چاپ شده بر روی مقوا نیاز به لمینت و دستگاه مخصوص داریم. این دستگاه در بصورت دستی برای کارگاه و بصورت نیمه اتومات و تمام اتومات برای کارخانه مورد نیاز خواهد بود.( تخمین این دستگاه از کمتر از 40 میلیون برای لمینت دستی تا یک میلیارد برای دستگاه اتومات می باشد).

دستگاه لب چسب:

بعد از عملیات چاپ و دایکات یا چاک نوبت به چسباندن لبه های دو طرف کارتن می رسد. هر چند لب چسب را می توان با یک برس و بصورت دستی انجام داد ولی وجود این دستگاه برای بالا بردن توان تولید لازم خواهد بود.(این دستگاه هم تنوع فراوانی از نظر ابعاد و کیفیت خواهد داشت ولی در بازه 100 تا 500 میلیون خواهند بود).

دستگاه منگنه کوب:

شاید این دستگاه برای تمامی کارتن سازها نیاز مبرم نداشته باشد ولی برای تکمیل بودن تجهیزات کارتن سازی مطمئنا از ملزومات خواهد بود. منگنه کوب هم بصورت دستی ، نیمه اتومات و تمام اتومات وجود دارد.(تخمین این دستگاه از ده میلیون تا صد میلیون می باشد).

دستگاه تسمه کش:

در انتهای خط تولید باید تعدادی از کارتن با تسمه؛ بسته بندی شوند تا حمل و نقل و انبار کارتن را مناسب تر نماید. این دستگاه نیز بصورت دستی و اتومات وجود دارد و برای هر کارتن سازی لازم خواهند بود.

کارخانه های بزرگ احتمالا دستگاه پرس کارتن و لیفتراک را هم نیاز خواهند داشت.

تذکر:  قیمتها در بازه زمانی سال 1398 می باشد!

دیگر امکانات لازم برای این صنعت

مکان و برق از پارامترهای لازم این صنعت است برق باید سه فاز باشد و برای تولید هر 5000 عدد کارتن در روز فضای حدود 500 تا 600 متر محیط لازم خواهد بود. هر چند با متراژ کمتر هم امکان راه اندازی برای تولید 5000 عدد  کارتن در روز وجود دارد ولی احتمالا در انبار کارتن تولید شده تا زمان بارگیری و یا انبار ورق فضا کم خواهد آمد. به همین ترتیب بعنوان مثال برای تولید 30000 کارتن در روز نیاز به حدود 2000 تا 3000 متر محیط فضا خواهد بود.

برخی سوالات متداول

یکی از سوالات متداول در مورد انتخاب بین دستگاه چینی یا ایرانی است و اینکه کدام برند بهتر هستند؟ ما در این مقاله تنها می خواستیم اطلاعات کلی از تجهیزات لازم در صنعت ساخت کارتن را با هم مرور کرده باشیم و تمایلی برای ورود به دعوای حیدری، نعمتی! نداریم.

با این حال یک نکات را گوشزد می کنیم. مهمتر از انتخاب برند یا کشور سازنده تعهد شرکت بازرگانی و شرکت ماشین سازی می باشد. دستگاه هر چقدر با کیفیت باشد بلاخره نیاز به آموزش راه اندازی اولیه و سپس تعمیرات و نگهداری خواهد داشت. بنابراین بسیار با اهمیت هست از منبعی تجهیزات خود را تهیه کنیم که دارای سابقه ارائه خدمات پس از فروش خوبی باشد. بعنوان مثال اگر فروشنده ای مدعی شود فلان دستگاه او دارای توانای اجرا برای 5000 کارتن در روز را دارد باید بدانیم برای این ادعا چه ضمانت و سندی ارائه می کند و آیا خریدارانی که این موضوع را تائید کنند وجود دارد.

هر قدر دستگاه اتومات و پیشرفته تر باشد تحقیقات برای انتخاب مناسب تامین کننده دستگاه واجب تر می شود چراکه علاوه بر هزینه زیاد دستگاهها باید از منبعی این دستگاهها را تهیه کرد که از نظر علمی و تکنولوژی مطرح و با سابقه باشند.

آیا تهیه دستگاه نو بهتر است یا دستگاه دست دوم؟

این سوالات بیشتر از طرف کسانی پرسیده میشود که تازه میخواهند وارد این صنف از فعالیت بشوند. بنابراین با ذکر مثال این سوال را پاسخ می دهیم تا برای مخاطبمان کاملا قابل درک باشد. فرض کنید قصد خرید یک خودرو سواری دارید به نظر شما ماشین نو بهتر است یا دست دوم؟! مطمئنا یک ماشین نو بهتر خواهد بود چراکه تازه نفس بوده و تمام قطعات آن بجز گردو خاک احتمای بدون مشکل هستند. حال اگر توان پرداخت هزینه تهیه ماشین نو را نداریم باید به سراغ یک خودرو کارکرده برویم. در زمان خرید یک ماشین دست دوم معمولا باید برخی از قطعات مصرفی مانند باطری یا لاستیکها را نو و برخی از قسمتهایی که اصطحلاک بیشتری دارند مانند دیسک و صفحه کلاج را تعویض یا تعمیر کرد. بطور کلی اگر بتوانید یک دستگاه کارکرده را پیدا کنید که تعمیرات لازم را دیده باشد ( به اصطلاح اورحال شده باشد) با خیال راحت می توان آنرا خریداری کرد.

آیا مجموعه کارتن ساز زرین نگار چهلستون اصفهان در زمینه خرید و فروش دستگاههای این صنعت فعالیت دارد؟

در جواب این پرسش باید بگویم مجموعه ما اغلب تجهیزات کارخانه ورق و تبدیلات خود را بدون واسطه از کشور چین تامین کرده و درصورت نیاز شما به واردات امکان مشاوره و یا انجام امور واردات برای ما میسر می باشد. ولی در صورت نیاز به دستگاههای ساخت ایران مجموعه ما فعالیتی و تخصصی در این نوع از دستگاهها ندارد.

تجهیزات کارتن سازی

در ادامه به معرفی امکانات و تجهیزات گروه صنعتی زرین نگار چهلستون در خصوص تولید ورق و کارتن می پردازیم وسپس به کمک فیلم و تصویر، تجهیزات موجود در صنعت کارتن سازی را معرفی می کنیم.

تجهیزات و ملزومات کارتن سازی

 کارخانه کارتن سازی صنعتی زرین نگار چهلستون ،در زمینی بالغ بر45000 متر مربع احداث شده که شامل بخش انبار، بارانداز، سالن تولید ورق و سالن تولید کارتن می باشد و همچنین دارای ساختمان اداری مناسب برای مدیریت اجرای دقیق، با کیفیت و سرزمان مورد تعهد ،می باشدکارتن سازی صنعتی زرین نگار چهلستون دارای دستگاه تولید ورق با کیفیت خوب و استانداردهای جهانی هست که توانائی تولید روزانه 150000 مترمربع ورق در عرضهای 100 تا 180 و با فلوتهای B,C,E را دارا می باشد.

تجهیزات بخش کارتن سازی چهلستون:

1) دستگاه لمینت کارتن سازی

2) دستگاه چاپ 4 و 5 رنگ 

3) دستگاه لب چسب اتومات 

4) دستگاه روتاری 

با این تجهیزات قادریم 100000 عدد کارتن چاپی و30000 عدد کارتن لمینتی را به صورت روزانه تولید وعرضه نمائیم.شناخت تجهیزات کارتن سازی با کمک رسانه


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *