eitaa

ساخت کارتن متناسب با محصول

ساخت کارتن در اصفهان متناسب با محصول و کالائی که قرار است بسته بندی شود را بررسی و نکات فنی و کیفی برای یافتن بهترین کارتن، متناسب با نوع کالا را تحلیل خواهیم کرد.

 

ساخت کارتن در اصفهان برای محصولات مختلف

در ساخت کارتن سه پارامتر اساسی که عبارتند از 1) ورق کارتن 2) شکل هندسی کارتن 3) طرح و چاپ کارتن؛ را باید مورد توجه قرار داد. هر کدام از پارامترهای فوق دارای آیتم های مختلفی از نظر کیفی و کمی هستند که در بخشهای مختلف سایت به گوشه های از آن اشاره کرده ایم.


اینک در ادامه ساخت کارتن را متناسب با محصول و کالائی که قرار است بسته بندی شود را در گروه های زیر بررسی خواهیم کرد.

ساخت کارتن خرما، ساخت کارتن صیفی جات، ساخت کارتن مرکبات، ساخت کارتن تخم مرغ، ساخت کارتن مواد غذائی(کارتن مادر کیک و بیسکویت، عسل و...)، ساخت کارتن محصولات بهداشتی، ساخت کارتن محصولات داروئی، ساخت کارتن محصولات صنعتی، ساخت کارتن محصولات پزشکی، ساخت کارتن لوازم یدکی خودرو، ساخت کارتن مخصوص پست و فروشگاه اینترنتی، ساخت کارتن لوازم خانگی و آشپزخانه، ساخت کارتن متفرقه ( ذغال، بسته بندی سنگ و...)

کارتن خرما

ساخت کارتن خرما در اصفهان 

ایران چهارمین تولید کننده خرما در سطح دنیا می باشد. خرما علاوه بر مصارف داخلی ، به کشورهای دیگر نیز صادر میشود. در گذشته چین خرما ایران را بصورت فله ای خریداری و بعد از بسته بندی مناسب به دنیا عرضه می کرد. ولی در حال حاضر با اینکه هنوز نقایص فراوانی در بسته بندی خرما در ایران وجود دارد ولی

 

ادامه مطلب

کارتن پستی

کارتن پستی در اصفهان

کارتن پست متناسب با ابعاد و وزن محصول از ورقهای سه لایه و پنج لایه تولید میکنند که کاغذ این لایه ها را می توان از جنس های مختلف مانند کاغذ تست لاینر، کرافت و یا حتی سفید استفاده کرد. علاوه بر نوع کاغذ ؛ گرماژ آن هم دارای اهمیت می باشد.

ادامه مطلب

کارتن میوه و صیفی جات

 ساخت کارتن میوه و صیفی جات در اصفهان

 بسته بندی برای میوه و سبزیجات تازه یکی از مراحل مهم برای عرضه آن می باشد که گاها مسافت طولانی از کشاورز تا مصرف کننده را باید طی کند. جعبه، سبد، کارتن کاغذی، کارتن پلاست، سطل پلاستیکی و پالت و ظروف چوبی از موارد استفاده برای حمل و نقل میوه و صیفی جات است.

ادامه مطلب

جعبه خاص

نمونه خاص از جعبه
جایگزینی بسیار شیک د ر فروشگاه برای فروش  محصولات سبک و کم حجم  بجای نایلون می باشد. این نوع جعبه بخاطر ظرافت و از طرفی همانگونه که گفته شد چون برای بسته بندی و جابجائی محصولات سبک و کم حجم استفاده میشود بنابراین اغلب از مقواهائی با گرماژ کمتر از 400 گرم تولید می شود. در تصویر مربوطه سطح گسترده و نمونه بسته شده را مشاهده میکنید که دارای طرح خاص و دستگیره می باشد. نمونه ای برای خاص جلوه دادن کالای فروخته شده. ترفند استفاده از اشکال هندسی برای ایچاده جلب توجه مخاطب ابزاری است که امروزه در صنعت بسته بندی برای پیشی گرفتن از رقبا کاربرد دارد.

ادامه مطلب

جعبه پیتزا

جعبه پیتزا
طرح گسترده و شکل بسته جعبه پیتزا را مشاهده میکنید. این نوع جعبه ها را هم با مقوای روکشدار با گرماژی حدود 450 گرم و هم با ورق کارتنe فلوت تولید میکنند.

ادامه مطلب

بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

آرایشی بهداشتی
این نمونه اغلب با مقواهای سبک(گرماژ کمتر از 350 گرم) تولید میشود و متناسب با نوع کیفیت محصول از مقوای پشت طوسی و اگر کیفیت بالاتری مدنظر باشد از مقوای ایندربرد که مقوائی کاملا بهداشتی هست استفاده میشود. میزان گرماز مقوا به حجم و وزن محصول بستگی دارد. هر قدر وزن محصول بیشتر باشد باید از مقوا با گرماژ بالاتر بهره برد.

ادامه مطلب

جعبه کفش

جعبه کفش

جعبه های اکثرا با ورق کارتن سه لایه و با فلوت e ساخته میشه که در این نمونه هر دو طرف جعبه را چاپ زده اند. که خود عاملی برای جذابیت بیشتر جعبه می گردد. جنس کاغذ ولایه های ورق جعبه کفش عموما قهوه ای رنگ می باشد. البته از کاغذ سفید نیز برای لایه رو گاها استفاده می گردد. معمولا و اغلب اوقات جنس لایه رو از لایه داخلی بهتر می باشد. چاپ جعبه کفشها مانند این نمونه اغلب بصورت چاپ مستقیم بر روی کارتن (چاپ فلکسو) می باشد.

جعبه خاص هشت ضلعی

جعبه خاص هشت ضلعی

یکی از ترفندهای تولیدکنندگان برای ایجاد توجه مخاطب و بازارهدف بهره گیری از نوع بسته بندی محصول می باشد. در این جعبه با استفاده از شکل هندسی خاص شرایطی محیا میگردد که این نوع بسته بندی متفاوت با بسته بندیهای معمولی جلوگر شود. برای تولید جعبه های خاص چون نیاز به انعطاف پذیری وجود دارد اغلب با مقواها با گرماژ کمتر از 350 گرم و یا نهایتا با ورق کارتن e فلوت تولید می گردند.

جعبه لمینتی یک تکه

جعبه لمینتی یک تکه

این نمونه از نظر ظاهری مانند جعبه های پیتزا هست که البته دو تفاوت عمده با جعبه پیتزا دارد.1) نوع چاپ : چاپ اینکار با پوستر و لمینت است و هزینه تولید آن زیاد میشود و برای جعبه های یکبار مصرف پیتزا توجیح اقتصادی ندارد.2) شکل هندسی: این جعبه مانند جعبه پیتزا با کلاف و قفل شدن لتها(یال یا وجوح) جعبه در هم مونتاژ میشود ولی دو تفاوت در این نمونه با جعبه پیتزا دارد یکی دردرب آن است که در این نمونه با توجه به زبانه موجود امکان چفت و بست بهتر درب فراهم می گردد. و تفاوت دوم در وجود قفلهای جعبه در وجوح بغل(عرض جعبه) فراهم شده ولی در جعبه پیتزا این قفلها در جلو (طول جعبه) تعبیه میگردد این تفاوت به ظاهر ساده در استحکام جعبه تاثیر فراوانی دارد.

بسته بندی مواد غذائی

بسته بندی مواد غذائی

این جعبه یکی از متداول ترین روشهای بسته بندی مواد غذائی است که بصورت پودر تولید می گردد. این محصولات عموما در دو نوع بسته بندی عرضه میگردد و این نوع جعبه حکم  بسته بندی ثانویه دارد و عموما بسته بندی اولیه آنها با لفافهای پلیمری (سلفون) صورت میگیرد.

کارتن ظروف چینی

کارتن ظروف چینی

ظروف چینی از یک طرف شکننده هستند و از طرفی داری وزن زیادی هستند. برای بسته بندی این محصول علاوه بر دو نکته گفته شده بخاطر قیمتی بودن محصول عموما از کارتن های سه لایه مرغوب با فلوت e (لایه کنگره ای) مستحکم استفاه میشود که برای چاپ آن از پوسترهای دارای سلفون بهره می برند که علاوه بر ایجاد جلوه بصری و گرافیکی ممتاز به استحکام فیزیکی کارتن نیز کمک می کند. در نمونه فوق درب پایین بصورت کلاف در هم قفل میشود که اصطلاحا ته قفل اطلاق میگردد.

بدون شرح

بدون شرح

جعبه نمایان

جعبه نمایان

برخی تولید کنندگان در ارائه محصولات خود تمایل دارند محصول شان در بسته بندهایی نمایان ارائه گردد. اینکار گاهی برای نمایان بودن رنگ کالاست و گاهی برای ایجاد ترغیب در مخاطب هدف می باشد مانند وسایل اسباب بازی که به نیت جلب توجه کودکان در چنین جعبه هائی ارائه میگردد. اغلب این محصول در ابعاد کوچک و سبک هستند به همین دالیل در بیشتر اوقات از مقوای با گرماژ کمتر از 350 گرم تولید میگردد. در بیشتر مواقع قسمت قابل مشاهد با طلقهای شفاف پوشانده میشود

جعبه سی دی

جعبه سی دی

نمونه دیگر از جعبه های نمایان که علاوه بر قابل مشاهد بودن کالا در بسته بندی به کمک ایجاد زبانه ای اضافه، امکان آویز کردن محصول توسط استندهای خاص در فروشگاهها نیز مهیا می شود. پر واضح است که برای ایجاد شکل هندسی چنین جعبه های نیاز به قالب و دستگاه دایکات خواهد بود.

جعبه دو رو چاپ

جعبه دو رو چاپ

جعبه کیک با دستگیره

جعبه کیک با دستگیره

این مدل را احتمالا در شیرینی فروشی هائی که کیک تولد ارائه میکنند دیده باشید. این جعبه ها بیشتر نقش کاور دارند و اگر کالای درون آن سنگین باشد مطمئنا امکان استفاده از دستگیرها به تنهائی نخواهد بود و حتما باید زیر آن نیز مهار گردد.

جعبه چای یا قهوه

جعبه چای یا قهوه

مطمئنا این نوع جعبه ها از جنس مقوا با گرماژ کمتر از 350 گرم تولید می گردد چرا که معمولا برای محصولاتی کمتر از یک کیلو گرم مورد استفاده قرار میگیرد. چاپ این نمونه کارها با دستگاه افست انجام میگردد بنابراین توانائی چاپ طرحهای مختلف با تعداد رنگهای زیاد را دارد. برای مستحکم تر کردن آن از لمینت سلفون مات یا براق نیز می توان کمک گرفت که البته در زیبائی ظاهری هم تاثیرگذار می باشد. در این جعبه ها علائه بر لمینت سلفون از خدمات و ترفندهای دیگر مانند برجسته کردن بخشی از طرح یا طلا کوب کردن برخی نوشته ها نیز استفاده می گردد.

جعبه لوازم آرایشی و بهداشتی

جعبه لوازم آرایشی و بهداشتی

توضیحات این بخش همچون جعبه های چای و قهوه می باشد. این نمونه محصولات چون با سلامتی انسان ارتباط مستقیم دارد بنابراین بهتر هست از مقواهای بهداشتی استفاده گردد که بهترین آنها مقواهای ایندربرد می باشد.

کارتن شیرآلات

کارتن شیرآلات

محصولات ساختمانی عموما دارای وزنهای سنگین هستند بنابراین متریال تولید بسته بندی آنها باید محکم و از ورقهای کارتنی تهیه گردد. بسته بندی شیرآلات ساختمانی نیز از همین قاعده باید تبعیت نماید.

کارتن خرما

کارتن خرما

خرما محصولی هست که معمولا در چند نوع بسته بندی و در اوزان مختلفی بسته بندی میگردد. مثلا مقداری خرما در حدود یک کیلوگرم در جعبه های مقوائی (و حتی امروزه در ابتدا خرماهای تکنفر در لفافهای سلفونی قرار میگیرند) و نهایت تعدادی از این جعبه ها در یک کارتن مادر بسته بندی میشود. در نمونه فوق کارتن بصورت کفی و دری می باشد که درب آن را در تصویر مشاهده میکنید.

کارتن خشکبار

کارتن خشکبار

ایران یک کشور چهار فصل هست که در عرضه محصولات کشاورزی امکان تولید زیادی دارد. یکی از محصولات پر طرفدار ایران خشکبار مانند پسته، بادام، کشمش و انجیر می باشد. در دنیا اینگونه محصولات در بسته بندهای کوچک عرصه میگردد و در عمده ترین حالت در بسته های 5 و نهایتا ده کیلوگرمی عرضه میگردد. در نمونه فوق کارتن پسته را ملاحظه میکنید که چون محصولی صادراتی می باشد با بهترین چاپ ممکن یعنی پوستر و لمینت مزین شده است. که  کارتن سه لایه برای 5 کیلوئی و کارتن پنج لایه برای ده کیلوئی توصیه میگردد. لازم به ذکر است صنعت بسته بندی و عرضه خشکبار جای کار دارد و کاش از فروش عمده ای آن فاصله و به عرضه در بسته های کوچکتر روی می آوردیم.

کارتن مادر خرما

کارتن مادر خرما

نمونه ای از کارتن مادر خرما

کارتن خرما

کارتن خرما

طرح دیگری از کارتن مادر خرما

جعبه پوشاک

جعبه پوشاک

جعبه فوق نمونه ای از جعبه بصورت کشوئی می باشد که اغلب برای بسته بندی پوشاک خصوصا پیراهن و جورات مورد استفاده قرار میگیرد. قسمت کاور آن از مقوای سبکتری نسبت به بدنه جعبه استفاده میشود و البته چون طرح گرافیکی جعبه نیز در قسمت کاور اجرا میگردد بنابراین جنس مقوای آن باید از کیفیت بیشتری نسبت به بدنه برخوردار باشد.

22

22

23

23

24

24

25

25

26

26

27

27

28

28

29

29

30

30

31

31

32

32

33

33

34

34

35

35