eitaa

دانستنیهای صنعت چاپ و بسته بندی

آیا میدانستید کلمه کاغذ از واژه چینی کاکتز گرفته شده است و معادل فارسی آن رخنده یا پرزه است.

آیا می دانستید کاغذ ضدحریق تولید شد است؟ این کاغذ برای حفظ اسناد مهم بسیار مناسب است.

آیا میدانستید حدود 63000 درخت مصرف می شود تا روزنامه یکشنبه نیویورک تایمز تولید شود.

آیا میدانید چاپگرهای ساخته شده است که بجای جوهر از آب استفاده می کند.

آیا می دانید برخی محققان بر روی چاپگرهای چهار بعدی کار میکنند و معتقدند باید چاپ سه بعدی را فراموش کرد و آیند متعلق به چاپ چهار بعدی است.

از چاپ سیلک چه میدانید؟

در متون انگلیسی چاپ سیلک به Screen Printer شناخته می شود و به معنی صفحه چاپگر می باشد که به چاپ سیلک (Silk)معروف است. سیلک به معنی ابریشم است و چون در قدیم برای چاپ از پارچه های ابریشمی استفاده می شده برای همین کلمه سیلک در کنار نام این روش چاپی قرار می گیرد.

آیا می دانید چرا هنوز با توجه به این همه روش چاپ به روز، همچنان چاپ سیلک استفاده میشود؟

 چون در هیچ روش چاپی نمی توان به اندازه چاپ سیلک مرکب بر روی کار منتقل کرد و از طرفی کم هزینه ترین روش چاپ برای تیراژهای کم محسوب می گردد. برای اطلاعات جامعتر به صفحه زیر مراجعه نمائید.

آیا روش چاپ شیرآلات را می دانید؟

چاپ ایچینگ در واقع ایجاد خوردگی در فلز با استفاده از اسید می باشد. با به کارگیری این روش چاپ می توان طرح، نقش و نوشته های خود را به راحتی به روی فلز ثبت کرد به گونه ای که از بین رفتنی نباشد. در مواردی چون شیرآلات حمام، ثبت یک آرم روی دسته شیر آلات به گونه ای که در اثر استفاده و تماس با نوشته و آرم هیچکدام پاک نشوند بسیار ضروریست.

آیا مواد اولیه کاغذها را میشناسید؟

مواد اولیه انواع کاغذ به طور کلی از موارد سلولزی است که از منابع مختلف تهیه می شوند :

ساقه کتان، شاهدانه ، پنبه که الیاف بلند ( در حدود 1.2 تا 6 میلی متر ) دارند

ساقه گیاهانی مانند گندم ، جو ، کاه ، نی ، کنف و غیره

درختانی که برگ سوزنی دارند مانند کاج ( با الیاف بلند ) و یا برگ پهن دارند مانند چنار ( با الیاف کوتاه د رحدود 0.5 تا 1.2 میلی متر )

انواع کاغذ باطله و یا خرده ها و قطعات مقوای کهنه

از الیاف تفاله نیشکر چه میدانید؟

هزینه تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید یک تن خمیر کاغذ از تنه درختان تقریبا هشت برابر خمیر باگاس نیشکر است. جالب اینکه آزاد کردن باگاس که زباله نیشکر است برای محیط زیست مضر بوده و تبدیل آن به کاغذ نوعی سود دو طرفه محسوب می شود. این در حالی است که مصرف بی رویه درختان جنگلی به ویژه در مناطق شمالی کشور برای تهیه خمیر کاغذ، می تواند اکو سیستم جنگلی این مناطق کشور را در معرض آسیب جدی و حتی نابودی قرار دهد.

تاثیرات صنعت چاپ

بر اساس مطالعه انجام شده از سوی موسسه «توسایدز»، 79 درصد مصرف‌کنندگان محصولات صنعت چاپ گفته‌اند که خواندن محتوای مکتوب روی کاغذ را به خواندن آن روی صفحات نمایش ترجیح می‌دهند.

مطالعات موسسه «ادوکاز» نشان می‌دهد که 90 درصد دانشجویان ترجیح می‌دهند تا تکالیف و منابع مطالعاتی دانشگاهی خود را بصورت فیزیکی و کاغذی در اختیار داشته باشند. این آمار برای متون طولانی به 92 درصد می‌رسد.

پروژه مطالعاتی مشترک اداره پست کانادا و موسسه «ترو ایمپکت» نشان داد که استفاده از چاپ برای انتقال اطلاعات به مخاطب حدود 21 درصد تلاش کمتری را نسبت به اطلاعات دیجیتالی نیازدارد در نتیجه تولید، فرآوری و فهم مطالب با چاپ ساده‌تر می باشد.

مطالعه مشترک اداره پست کانادا و موسسه «ترو ایمپکت» همچنین نشان داده که اگر شرکت‌ها از محصولات چاپی برای تبلیغ و اطلاع‌رسانی در خصوص محصولات خود بهره ببرند، به شناخت برند خود کمک می‌کنند و تبلیغات چاپی، یادآوری برند توسط مشتری را افزایش می‌دهند. در این مطالعه از پاسخ‌دهندگان خواسته شد تا نام برندی که به تازگی آگهی آن را دیده‌اند بیان کنند، در نتیجه این سوال، شرکت‌کنندگانی که آگهی چاپی را مشاهده کرده بودند، تا 70 درصد بیشتر نسبت به کسانی که آگهی دیجیتالی را دیدند، قادر به یادآوری نام برند بودند.

- نتایج یک مطالعه علمی در خصوص آینده خواندن در دنیای دیجتال نشان داده است که خوانندگان محصولات چاپی کمتر از خوانندگان محتوای دیجیتالی، تمرکز خود نسبت به محتوا را حین خواندن از دست می‌دهند. به این ترتیب، تنها 1 درصد افراد حین خواندن یک محتوای چاپی ممکن است کار دیگری نیز انجام دهند، این در حالی است که 90 درصد افرادی که محتوای دیجیتالی را می‌خوانند احتمالا کار دیگری را نیز همزمان با آن انجام می‌دهند

خصوصیات مکانیکی کاغذ و علت استقبال از آن در صنعت بسته بندی

۱- کاغذ از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است.

۲- قابلیت شکل و چاپ پذیری خوبی را دارد.

۳- در مقابل پاره شدن ، کشش و فشار مقاوم و محکم است.

۴- کاغذ قابل بازیافت بوده و در محیط سریعا تجزیه می شود.

۵- دارای قابلیت چاپ و رنگ برای تبلیغات می باشد لذا فروش را بالا میبرد.

۶- در هنگام تهیه کاغذ و مواد اولیه این بسته ها را می توان بصورت مقاوم به رطوبت . تهیه نمود.

۷- قابلیت بسته بندی اقلام بهداشتی نظیر دستمال کاغذی را دارد.

۸- مواد اولیه کاغذ ارزان بوده و از منابع طبیعی تهیه می شود.

۹- به منظور تهویه بسته های کاغذی و مقوایی با توجه به نوع محصول می توان به راحتی سوراخی تهیه نمود.

۱۰- بسته های کاغذی و مقوایی تا حد زیادی در مقابل افزایش و یا کاهش دما محصولات را محافظت مینماید.

۱۱- به ابعاد و اشکال مختلف و به تبعیت از شکل محصول ، طریقه عمل و…می توان آنها را طراحی نمود.

۱۲- در صورت تکانها و حرکات ناشی از حمل ونقل مانع از آسیب رسیدن به محصول می شوند و در صورت برخورد محصول با بدنه بسته دچار خسارت نمی شوند