eitaa

 بررسی کارتن سازی در اصفهان

اصفهان در کارتن سازی یکی شهرهای پیشرو در صنعت بسته بندی محسوب می گردد. در این بخش به گوشه ای از توانائیهای اصفهان در این صنت مانند تولید ورق کارتن در اصفهان، جایگاه اصفهان در این صنعت و برخی از نیازها و امتیازهای که شهره اصفهان از لحاظ جغرافیائی دارد، اشاره خواهیم کرد.

 

کارتن در اصفهان

نیاز اصفهان به صنایع بسته بندی

شهر اصفهان با داشتن چندین شهرک صنعتی کوچک و بزرگ و مجتمع های تولیدی بزرگ مانند ذوب آهن و پالایشگاه، بگونه ای  شهر صنعتی محسوب می گردد و حتی می توان گفت یکی از قطب های صنعتی ایران می باشد. برای هر  شهر بزرگ مثل اصفهان که تولیدات صنعتی و حتی کشاورزی و گلخانه ای زیادی دارد؛ صنایع بسته بندی و کارخانه کارتن سازی از نیازهای بالقوه و مهم آن شهر خواهد بود. صنعتگران و کار آفرینان اصفهان این نیاز را دریافته و اقدام به راه اندازی کارگاه و کارخانه های متعددی در این راستا نموده اند.

صادرات کارتن در اصفهان

تولیدات صنایع بسته بندی اصفهان به گونه ای است که علاوه بر برطرف کردن نیازهای شهر، استان و کشور اقدام به صادرات به کشورهای همسایه را در برنامه داشته است. در این راستا مفتخریم کارتن سازی چهلستون اصفهان نیز از این قاعده جدا نبوده و صادرات زیادی به کشورهای منطقه خصوصا عراق را در رزومه کاری خود دارد تا با ارز آوری در این شرایط تحریم سهم هرچند کوچکی در چرخه تولید اصفهان ایفا نماید.

تولید ورق کارتن در اصفهان 

کارگاه و کارخانه های زیادی در اصفهان مشغول صنعت بسته بندی و کارتن سازی هستند. برخی از کارخانه های بزرگ علاوه بر تجهیز بودن به دستگاههای به روز برای تولید کارتن، اقدام به راه انداز خط تولید ورق هم نموده اند تا بدینوسیله اولا نیاز های خود و سپس استان را پوشش بدهند. از جمله آنها می توان به کارخانه های موجود در شهرک های صنعتی شهرضا، مبارکه، مورچه خور و ما در شهرک صنعتی سجزی اشاره کرد.

جایگاه اصفهان در صنعت بسته بندی

بطور کلی اصفهان در کنار شهر های مانند تهران، یزد، مشهد و تبریز از قطب های صنعت بسته بندی ایران به شمار می روند و حتی به جرات می توان گفت اصفهان در امر تولید مقوا و جعبه های مقوائی از برترین شهرهای ایران محسوب می گردد. اما باید به این نکته نیز اذعان کرد که متاسفانه اصفهان در امر تولید کاغذ فعالیت چشم گیری نداشته است و به نظر میرسد مکان و استعداد مناسبی برای سرمایه گذاری در این بخش را داشته باشد.

یکی از نیاز های صنعت بسته بندی صنعت چاپ است که خوشبختانه اصفهان با وجود چاپخانه های بزرگ و اجرای چاپ پوستر های بزرگ تا ابعاد 140 در 100 در این خصوص شکلی نداشته باشد.

نیروی فنی و کارتن سازی در اصفهان

از امتیازات هر مجموعه تولیدی داشتن نفرات متخصص و فنی است. همانطور که در ابتدای امر گفته شد اصفهان یک شهر صنعتی و مردمانی  با  پیشینه فنی داشته و  نفرات فنی و متخصص زیادی  را پرورش داده است. صنایع بسته بندی در اصفهان نیز از این نفرات متخصص بهرمند شد است و احتمالا یکی از دلایل مطلوب بودن تولیدات این شهر همین امر باشد.

موقعیت جغرافیای اصفهان در خصوص صنایع بسته بندی

از امتیازات دیگر استان اصفهان موقعیت جغرافیایی آن است که در مر کز و در مسیر ترانزیت ایران واقع شده است. این امر دسترسی این استان به بسیاری از شهرهای ایران را آسانتر می کند و در نتیجه باعث مدیریت یکی از پارامترهای مهم در تجارت یعنی کاهش هزینه های حمل و نقل خواهد شد.

سخن آخر

اصفهانی ها افرادی هستند که اقتصاد را خوب آموخته اند. مورخان می گویند ریشه تاریخی دارد و چون در گذشت چندین بار در تنگنا قرار گرفته اند بصورت ناخودآگاه اقتصادی بودن را آموخته اند. این امر باعث شده خرید اصفهانی ها بسیار سخت گیرانه و با دقت صورت گیرد و از طرفی همین امر باعث میشود بهترین و مناسب ترین قیمتها را در اصفهان بتوان پیدا کرد.