برای ارتباط از طریق واتساپ: اینجا کلیک کنید

فهرست مطلب

 

چاپ دیجیتال

کاربردی ترین مکان برای دستگاه چاپ دیجيتالی دفاتر فنی هستند که برای تيراژهای کم همچون اعلاميه فوت مورد استفاده قرار ميگيرند.

همانگونه که ميدانيد چاپ افست از طریق فيلم و زینک و چاپ لتر پرس و ملخی ازطریق چيدمان حروف سربی و چاپ هلیو با حک طرح بر روی سلندر فلزی، الگوی چاپ تهیه می شود ولی در چاپ دیجيتالی همچون پرینتر های معمولی و خانگی چاپ بر روی کاغذ از طریق دیتاهای کامپيوتری(0 و1) صورت ميگيرد. بنابراین سرعت فرایند چاپ خيلی سهل وسریعتر از دیگر چاپها امکان پذیراست ولی به دليل هزینه بيشتر چاپ دیجتالی چاپ برای تيراژهای زیاد توجيح اقتصادی ندارد.

به جز هزینه تمام شده بالا برای هر برگ چاپ ،از دیگر معایب چاپ دیجيتالی ميتوان به کيفت آن نسبت به چاپ افست اشاره کرد. ولی با توجه به نکته ای که در مورد سرعت و آسانتر بودن این نوع چاپ اشاره شد جای هيچ تعجبی نخواهد بودکه چاپ دیجيتالی روزی با تکامل صنعت چاپ از دیگر چاپها پيشی بگيرد.

چاپ دیجيتال همانگونه که از نام آن معلوم است چاپ بر مبنای دیتاها (اطلاعات) کامپيوتری می باشد و همچنين می دانيم پایه و ساختار دیتاهای کامپيوتری اعداد(0،1) می باشند. بطور اختصار می توان صفر را بمعنای بسته و یک را معنای باز تفسيرکرد. با توجه به توضيحات انواع چاپ دیجيتال را ميتوان به چهار دسته تقسيم کرد.

1) چاپ بصورت پاشش رنگ که توسط دستور پاشش (یک) و عدم پاشش (0) توسط نازل رنگ انجام می شود

2) چاپ حرارتی که با دستور اعمال(1) یا عدم اعمال (0) حرارت بر روی کاغذ حساس به حرارت انجام می گردد

3) چاپ با نور که با دستور تابش و عدم تابش نور بر روی کاغذ حساس به نور انجام می شود

4) چاپ از طریق تابش پرتو ليزر و بار دار کردن درام حساس به اشعه و سپس انتقال تصویر بر روی کاغذ.

چاپ دیجیتال یکی از روش‌های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است. این روش معمولا شامل چاپ حرفه ای در تیراژهای کم تعداد توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که بوسیله چاپگرهای لارج فرمت ویا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای انجام می‌شود. چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روشهای سنتی مثل چاپ افست است ولی این قیمت بالاتر معمولا با صرفه جویی در هزینه های دیگری که در تهیه پلیت های چاپ انجام می‌شوند برای تیراژهای کم تعداد جبران می‌شود. این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را فراهم می‌آورد و امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه (اطلاعات متغیر) در هر برگ چاپی را در اختیار می‌گذارد.صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشینهای چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است.در حال حاضر منظور از چاپ دیجیتال در بازار چاپ، عمدتا چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه ای بر روی انواع کاغذ است.

 


 

 

چاپ ریسوگراف

ریسو گراف نام شرکت ژاپنی می باشدکه نوعی چاپ تلفيقی را ابداع نموده که در آنروش چاپی مابين افست و چاپ دیجيتال خواهد بود.در چاپ ریسو ما یک سيلندر رنگداریم که دور آن را درام خواهد گرفت. طرح مورد نظر را بر روی درام از طریق واکنشحرارتی (و درگذشته با عمل خراشيدن) انتقال داده ميشود و رنگ موجود در سيلندراز منافذ طرح درام عبور و بر روی کاغذ چاپ صورت ميگيرد.چاپ ریسو از لحاظ کيفيت و کميت نيز مابين دو چاپ دیجيتال و افست قرار ميگيرد .چراکه برای چاپ کمتر از 200 برگ بهترین انتخاب چاپ دیجيتال و برای بيش از 10000برگ بهترین روش چاپ افست خواهد بود و مابين این دو رقم ینعی بين 200 برگ و10000 برگ چاپ ریسو بهترین انتخاب بشمار می آید.در گذشته چاپ ریسو برای چاپ تک رنگ و نهایتا دو رنگ بکار برده ميشد ولی باپيشرفت تکنولوژی این شرکت دستگاه چهار رنگ و چاپ تمام رنگی نيز انجام ميشود.

چاپ لترپرس و ملخی

اینگونه چاپها فقط برای چاپ متن کاربرد دارند وفقط تصاویر وکتور و آن هم با هزینهای که توحيج اقتصادی ندارد قابليت چاپ وجود دارد.این دسته از چاپها تقریبا برای عموم کارهای چاپی منسوخ شده هستند ولی برایبرخی از کارهای خاص که نياز به برجسته کردن متن وجود دارد (مانند کارتهایعروسی) هنوز کاربرد دارند.روش چاپ به این صورت است که حروف سربی طبق متن در فالبهای مخصوصیچيدمان ميگردد و سپس در فرآیند چاپ با اعمال رنگ و همچنين اعمال فشار اینحروف سربی بر روی سطح مورد نظر(کاغذ) چاپ و بعلت فشار ذکر شده اثر حروفسربی بر روی کاغذ حالت برجسته کردن را ایجاد می نماید.

 


 

آیا روش چاپ مخمل را میدانید ؟

در چاپ مخمل ابتدا طرح، نقش یا نوشته را که به صورت خطی تهیه شده را به روش چاپ سیلک اسکرین شابلون سازی می کنیم. سپس نمونه مورد نظر را بر روی یک سطح صاف قرار داده و شبیه به چاپ سیلک عمل می کنیم. با این تفاوت که به جای رنگ در این چاپ از چسب استفاده می کنیم. به محض چسب دار شدن سطح مورد نظر، پودر مخمل به آن پاشیده می شود. پس از خشک شدن سطح مورد نظر، پودرهای اضافی اطراف محل چسب را با مختصری تکان جدا می کنیم. توجه داشته باشید که مرحله مخمل پاشیدن را نمی توان با دست انجام داد، چرا که نه تنها پودر مخمل به درستی در بافت چسب فرو نمی رود بلکه پودرها به طور ناهموار در سطح چاپی قرار می گیرند. به همین دلیل به دو شیوه زیر عمل می کنیم:

1. شیوه پنوماتیک: پودر مخمل را با استفاده از پمپ های باد به روی سطح چسب خورده پاشیده می شود و می چسبد. (این شیوه منسوخ شده است.)

2. شیوه الکترو استایتک: در این شیوه میدان الکترو استاتیکی توسط جریان برق ایجاد می کنیم. سطح مورد نظر را در آن میدان گذاشته و هم زمان پودر در میدان پاشیده می شود. در اثر این عمل ذرات بسیار ریز پودر که قطری در حدود 0.4 میلی متر دارند با شدت و عمود بر سطح مورد نظر درون محل چسب دار فرو می روند. پس از پر شدن سطح، میدان الکترو استاتیک قطع و کار مورد نظر پس از خشک شدن با مختصری تکان ذرات اضافی پودر را از دست می دهد.

چاپ مخمل را به دلیل استفاده از چسب فلوک، چاپ فلوک نیز می نامند. این چسب بایستی پس از خشک شدن به مدت 10 دقیقه در دمای 120 درجه تثبیت شود تا کار مورد نظر قابل شستشو باشد.

 

 


چاپ باتیک

 باتیک یکی از روشهای چاپ بر روی پارچه است که در کشورهایی مانند اندونزی، تایلند، سریلانکا و هند و ایران از قدیم کاربرد داشته‌اند ؟

این روش در ایران بیشتر در تبریز و اسکو رواج دارد و کَلاقه‌ای نامیده می‌شود. واژه باتیک ریشه اندونزیایی دارد

در چاپ کلاقه‌ای، کلیه طرحها و رنگها را با استفاده از واکس و عملیات رنگرزی بر روی پارچه منتقل می‌کنند. برای این کار بیشتر از پارچه ابریشم استفاده می‌شود. تاروپود پارچه از واکس پوشیده می‌شود و هر دو روی پارچه یکسان نقش می‌شود.

رنگهای به کار رفته برای چاپ بیشتر از دسته رنگهای گیاهی مانند روناس، اسپرک، پوست انار و زردچوبه است

یکی از ویژگی‌های چاپ کلاقه‌ای ایجاد رگه‌های رنگی است که در اثر شکستن واکس و نفوذ رنگ از میان این شکست‌ها به پارچه در حین عملیات رنگرزی برروی پارچه پدید می‌آید.

ابزار کار چاپ باتیک «تیان» نام دارد که وسیله‌ای فلزی شبیه به قیف نازک است. همچنین قلم‌مو ، مهر و کارگاه چوبی (برای مهار کردن پارچه) نیز استفاده می‌شود. روش‌های چاپ باتیک عبارتند از چاپ مستقیم، چاپ برداشت، چاپ با شابلون، نقاشی باتیک روی پارچه ابریشمی، تار عنکبوتی، قلم‌مویی، بدون رنگرزی و باندا (پیچشی). استاد گنجینه از استادان معروف این سبک در ایران است.


چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی (۳D printing) یا روند تولید افزودنی، روند ساخت اجسام جامد سه بعدی از یک فایل دیجیتالی است. در این فناوری ایجاد یک شیء سه بعدی با استفاده از روندهای افزودنی انجام می شود. در یک روند افزودنی یک شیء با قرار دادن پی در پی لایه هایی از مواد درست می شود. قرار دادن لایه ها تا زمانی که کل شیء ایجاد شود ادامه می یابد. هر کدام از این لایه ها درواقع یک مقطع نازک افقی از جسم نهایی هستند.

همه چاپگرهای سه بعدی از یک فناوری مشابه برای ایجاد اشیا استفاده نمی کنند. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و همه آنها از سال ۲۰۱۲ قابل استفاده اند. تفاوت عمده این فناوری ها در روش ساخت لایه هایی است که به منظور ایجاد شیء نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی از روش ها مواد ذوب شدنی یا نرم شدنی برای تولید لایه ها مورد استفاده قرار می گیرند. پخت انتخابی لیزر (SLS) و مدل سازی رسوب جوش خورده (FDM) رایج ترین فناوری های مورد استفاده در این روش چاپ کردنند. روش دیگر چاپ، ذخیره کردن مواد مایع است که با فناوری های مختلف انجام می شود.

چاپ سه بعدی (۳D printing) یا روند تولید افزودنی، روند ساخت اجسام جامد سه بعدی از یک فایل دیجیتالی است. در این فناوری ایجاد یک شیء سه بعدی با استفاده از روندهای افزودنی انجام می شود. در یک روند افزودنی یک شیء با قرار دادن پی در پی لایه هایی از مواد درست می شود. قرار دادن لایه ها تا زمانی که کل شیء ایجاد شود ادامه می یابد. هر کدام از این لایه ها درواقع یک مقطع نازک افقی از جسم نهایی هستند.

همه چاپگرهای سه بعدی از یک فناوری مشابه برای ایجاد اشیا استفاده نمی کنند. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و همه آنها از سال ۲۰۱۲ قابل استفاده اند. تفاوت عمده این فناوری ها در روش ساخت لایه هایی است که به منظور ایجاد شیء نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی از روش ها مواد ذوب شدنی یا نرم شدنی برای تولید لایه ها مورد استفاده قرار می گیرند. پخت انتخابی لیزر (SLS) و مدل سازی رسوب جوش خورده (FDM) رایج ترین فناوری های مورد استفاده در این روش چاپ کردند. روش دیگر چاپ، ذخیره کردن مواد مایع است که با فناوری های مختلف انجام می شود.