برای ارتباط از طریق واتساپ: اینجا کلیک کنید

چاپ و بسته بندی در اصفهان

چاپ و بسته بندی جزء لاینفک هر کالائی شده است و متناسب با هر کالا، وزن، ابعاد و تیراژ آن یک روش مناسب از بسته بندی و چاپ را باید اتخاذ نمود. ما در این مبحث انواع روش های چاپ و برخی بسته بندیها، خصوصا مواردی که مرتبط با صنایع سلولزی (کارتن و جعبه) می باشد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

یکی از مهمترین ظرفیتهای موجود در صنعت بسته بندی، انجام تبلیغات و بازاریابی محصولات می باشد. در خصوص این مهم به مواردی مانند طراحی لوگو، برند سازی، بهره گیری از تصاویر کالا، پیام های متنی مهندسی شده و استفاده بهینه از رنگها بطور جداگانه پرداخته ایم که در منو سمت چپ این آیتم ها را میتوانید مشاهد کنید.

در ضمن در منو سمت چپ انواع روشهای چاپ مرسوم برای بسته بندی مانند چاپ افست برای سلخت کارتن های لمینتی و جعبه با مقوای سبک، چاپ فلکسو برای چاپ مستقیم برروی کارتن، چاپ سیلک برای کارهائی با تیراژ کم، چاپ هالیو برای سلفون ها و برخی دیگر از چاپهای خاص را  مرور کرده ایم.

بعد از دستگاه چاپ که برای اعمال طرح گرافیکی بر روی جعبه و کارتن استفاده میشود؛ دستگاه برش و خط زن طرح بر روی مقوا یا ورق کارتن برای اعمال طرح هندسی می باشد. دستگاهی که طرح و قالب هندسی جعبه را بر روی مقوا اعمال می نماید را دایکات یا لترپرس می باشد. دستگاه دایکات دارای انواع مختلفی می باشد که در هر دو صنعت کارتن سازی و جعبه سازی مورد استفاده قرار می گیرد؛ ولی لترپرس دستگاهی مخصوص برش و ایجاد خط تا در مقوای سبک می باشد.

مرحله بعد از برش و خط تا، چسباندن بخش هائی از مقوا یا ورق کارتن است که متناسب با انواع جعبه و تیرآژ آن می توان بصورت دستی یا دستگاه های اتومات یا نیمه اتومات که با عنوان دستگاههای لب چسب یا جعبه چسبان (لاک باتم) شناخته می شود. مسلما هرچه تجهیزات به روز و بصورت اتومات باشد خروجی کار مطلوبت تر خواهد بود.

 

در ادامه لیستی از وظایفی که یک بسته بندی ایده آل باید ایفا کند را با هم مرور می کنیم.

1ـ ابعاد واندازه متناسب داشته باشد.

2ـ مقدار متعارفی از كالا را در حد كفايت و معقول در خود جای دهد.

3ـ جنس ماده اوليه بسته بندی، از سلامت و بهداشت کافی بر خوردار باشد.

4ـ ايمنی كالا در زمان حمل و نقل را حفظ كند.

5ـ خود بسته بندی باعث تغييرات فيزيكی و شيميايی در کالا نشود.

6ـ ظاهر کلی بسته بندی، خالی از اشكال باشد.

7ـ پر کردن و سپس انهدام بسته خالی به راحتی صورت پذيرد.

8 ـ دارای علائم ايمنی و اطلاعات بازرگانی باشد.

9ـ دارای اطلاعات ساخت و توليد باشد.

10ـ رنگ ها و طرح های جاذب و نافذ داشته باشد.

11ـ رنگ بسته مبين و تداعی كننده ماهيت و كيفيت كالا باشد.

12ـ وضعيت ظاهری بسته ترغيب كننده و ياد آور نياز باشد.

13ـ در عين بی زبانی، گويا و دعوت كننده به خريد باشد.

14ـ اطلاع رسانی به قصد متقاعد كردن مصرف كننده به خريد آن در حد اعلاء و ظرافت باشد.

15ـ به كمك آن بتوان تحقيقات بازاريابی انجام داد.

16ـ به كمك آن بتوان روش های فروش را مكانيزه كرد.

17ـ بار فرهنگی داشته باشد.

18ـ بسته خالی به عنوان عامل ياد آور، ايفای نقش نمايد.

19ـ با برخورداری از نظافت، سلامت كالای درون خود را القا نمايد.

20ـ كالای مظروف خود را به بهترين وجه معرفی نمايد.

برای ارتباط از طریق واتساپ: اینجا کلیک کنید

انواع پوشش مقوا

هدف اصلی پوشش مقوا بهتر کردن سه پارامتر زیبائی ظاهری، استحکام بیشتر و بهداشتی کردن مقوا می باشد. پوشش مقوا را می توان در دو گروه پوشش مقواهای سبک و مقواهای سنگین مورد بررسی قرار داد.

پوششهای مناسب برای مقواهای سبک در دو گروه قبل و بعد از چاپ تقسیم می شود.

پوشش مقوا قبل از چاپ

کوتینگ

کوتینگ به معنای لغوی پوشش، به مجموعه عملیات پاشش و تزریق مواد شیمیای بر روی مقوا عموما سبک  گفته می شود. با این کار قصد دارند تا مقاومت خمشی و تحمل رطوبت را افزایش داده وهمچنین یک سطح صاف و صیقلی مناسب برای چاپ ایجاد نمایند.

لمینت

از نظر فنی چسباندن هر سطح بر سطح دیگر را لمینت گویند. در صنایع بسته بندی و کارتن سازی معمولا به افزودن مقوا چاپ شده بر روی سطوح کارتن، لمینت اطلاق میشود. در صنعت مقوا و جعبه سازی لمینت برای پوشش مقوا مغزی  استفاده میشود.

پوشش مقوا بعد از چاپ

این نوع پوشش را بعنوان خدمات پس از چاپ نیز معرفی می کنند

یو وی

 (uv) یو وی، عمليات بعد از چاپ محسوب ميگردد. با این کار مقاومت و جلوه بصری چاپ افزایش داده ميشود. البته لازم بذکر است که این امر بيشتر برای ایجاد ظاهر خاص (کيفيت ظاهری) مناسب است تا ایجاد مقاومت فیزیکی مناسب. (بيشتر مواقع برای افزایش کيفت در مقاومت فیزیکی چاپ از لمينت و سلفون کشی استفاده ميگردد).

فرآیند (uv) یو وی در حقيقت اعمال روکش بر سطح چاپ می باشد. جنس این روکش از مایع غليظ و شفاف است. این ماده شفاف می تواند مات یا براق باشد که متناسب با مورد استفاده به آن یووی مات و براق اطلاق ميگردد. برای تثبیت و خشک کردن مایع شفاف بر رو سطح چاپ از اشعه یو وی (اشعه ماورا بنفش) استفاده می شود و به همین جهت به این فرآیند uv گفته ميشود.

عمليات uv به دو صورت انجام ميشود. در یک روش ورنی بر تمام سطح کار کشيده ميشود ولی در روش دیگر فقط برای بخشهای خاص و جلوه دار نمودن بخشی از طرح و یا حتی ایجاد نقوشی بر سطح زمينه بکار ميرود. در روش دوم نياز به تهيه زینک می باشد تا در فرآیند چاپ با دستگاه افست همچون یک رنگ مایع مخصوص طبق طرح و زینک بر روی سطح مورد نظر اعمال گردد.

ورنی

سیستم ورنی دقیقا مشابه یووی میباشد با تفاوت اینکه مایع غلیظی که در این فرآیند استفاده میشود و آنرا ورنی اطلاق میکنند خود به خود و سریع خشک می شود و نیاز به اشعه یا فرآیند خاص دیگری ندارد. تفاوت دیگر uv  و ورنی در ایجاد جلوه بصری متفاوت آنها هست که برای افراد غیر متخصص خیلی قابل تشخیص نیست.

سلفون کشی

لمينت یا سلفون کشی از فرآیندهای پس از چاپ به حساب می آید. معنی لغوی لمينت به معنای چسباندن دو لایه بر روی هم می باشد. در صنعت چاپ وقتی ورقهای پليمری شفاف (پلاستیک نازک) را بر روی سطح مقوای چاپ شده می چسبانند به این فرآیند لمينت گفته ميشود. این عمل جلوه و ظاهر زیبا و همچنين مقاومت فرسایشی و حتی مقاومت در برابر رطوبت  کار را افزایش می دهد.

ورق های پليمری در دو گروه مات یا براق وجود دارند که متناسب با نوع طراحی و چاپ باعث ایجاد جلوه بصری خاصی خواهند شد.

ورقهای پليمر دارای تنوع در صخامت هستند که به نازکترین آنها سلفون گفته ميشود. فرآیند چسباندن سلفون بر روی کار را سلفون کشی می گویند. یکی از قابل لمس تربن نمونه ها برای لمينت و سلفون کارتهای ویزیت هستند. کارتهای ویزیت اکثرا از چاپ بر روی کاغذهای گلاسه با گرماژ 300 گرم ساخته ميشوند و متناسب با نوع فرآیند پس از چاپ نامهای خاصی به آنها اطلاق ميگردد. بعنوان مثال کارت ویزیت سلفون مات و براق و یا کارت ویزیت لمينت همگی از چسباندن ورق پلیمری تهیه می شوند با این تفاوت که در کارت ویزیت سلفون مات و براق از چسباندن ورق پليمری شفاف و نازک بنام سلفون و در کارت ویزیت لمينت از چسباندن ورق پليمری با ضخامتی بيشتر از سلفون بر کاغذ گلاسه 300 گرمی ساخته شده اند.

عمل لمينت و سلفون کشی به دو صورت گرم وسرد انجام ميشود و در هر دو روش با استفاده از دو عامل چسب و فشار توسط غلطک های مخصوص لمينت انجام ميپذیرد. تفاوت لمينت گرم وسرد در این است که در لمينت گرم ورق پليمری(سلفون)در کارخانه آغشته به چسب ميگردد و در برابر حرارت چسب نرم و آماده چسبيدن ميگردد. ولی در لمينت سرد چسب را در حين انجام لمينت بر روی سطح کاغذ و سلفون می مالند.

پوشش مقواهای سنگین

کاغذ روزنامه

یکی از ارزان ترین نوع کاغذها و به طبع آن یکی از ارزان ترین پوشش مقوایی به شمار می رود. کاغذ روزنامه را که کاغذ کاهی نیز می گویند نسبت به قیمت آن از سطح یکنواخت و نسبتا مستحکمی برخوردار است و گزینه مناسبی برای مقواهائی به شمار میرود که بهداشت آن اهمیت چندانی ندارد. (برای بهداشتی کردن این پوشش معمولا از یک لایه پوشش اضافی، سلفون بهره می برند).

کاغذ روزنامه اولین بار از چوب درخت اسپروس تهیه شد و در کل درختان برگ سوزنی مانند درخت کاج و به روش مکانیکی برای تهیه این کاغذ ایده آل می باشد. البته لازم به ذکر است امروزه اغلب این نوع کاغذها هم ازخمیر بازیافت تهیه می شود. از این کاغذ برای چاپ روزنامه ، مجلات ، آگهی تبلیغاتی و بروشور نیز استفاده می شود.

کاغذ سوپر یا کاغذ سفید

این نوع کاغذ کاملا شبیه کاغذ تحریر و مانند صفحات دفتر نقاشی یا کاغذهای A4 مخصوص پرینت هستند. از مهمترین ویژگیهای این کاغذ می توان به مقاومت قابل قبول و همچنین نگهداری آسان و طولانی مدت آن اشاره کرد.

کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه همان کاغذ تحریر هست که یک روکش براق روی آن کشیده شده است. این کاغذ گونه ای از کاغذ کوتد( Coated paper) محسوب می شود. کاغذ گلاسه، سطحی صاف و هموار به اضافه امکان افزایش مقاوت بیشتری را فراهم می کند. از این کاغذ برای کتاب‌های عکس‌دار، مجله‌ها، روزنامه و کارت ویزیت نیز استفاده می شود.

کاغذ کرافت

درمقدمه باید عرض کنیم خمیر ساخت کاغذ را به دو صورت مکانیکی و شیمیایی می توان تولید کرد. در روش مکانیکی چوب را خورد و آسیاب می کنند و با افزودن مایع آنرا تبدیل به خمیر می کنند. اما در روش شیمیایی با افزودن سولفات و مواد شیمیایی بافت های چوب را متلاشی و به این روش خمیر کاغذ تولید می گردد.
یک دانشمند آلمانی به نام کرافت برای اولین بار فرمول شیمیایی را ابدا کرد که خمیر و کاغذ حاصل از آن از مقاومت و استحکام مطلوبی برخورد دار بود. کاغذی که از چوب و با فرمول شیمیایی این دانشمند تولید شد بنام او یعنی کاغذ کرافت ثبت گردید.
کاغذ تولید شده به روش کرافت از کیفیت و مقاومت مناسب در برابر پارگی برخورد دار است. به همین خاطر این کاغذها در صنعت بسته بندی از استقبال زیادی برخورد دار شد بگونه ای که کاغذ کارتن ها یا پاکت ها مانند پاکت سیمان از این نمونه می باشد. از دیگر مزایای کاغذ کرافت به مقاومت آن در برابر نفوذ رطوبت می توان اشاره کرد. این امتیاز برای بسته بندی محصولاتی که رطوبت دارند و نگهداری و حمل و نقل آن بصورت سردخانه ای می باشد از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. به همین دلیل جعبه های مقوای که با رطوبت سر و کار دارند از پوشش کرافت باید استفاده کرد. از مهمترین نوع این جعبه های مقوای به جعبه های فست فود و بسته بندیهای گوشت می توان اشاره کرد.
برای آشنائی بیشتر مقاله کاغذ کارتن سازی را پیشنهاد می دهیم.

پلی اتیلن ها

پلی اتیلن، سنتز شیمیایی اتیلن است که معمولا از ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی ساخته می شود. پلی اتیلن مصارف بسیار زیادی از تولید روان کنندها گرفته تا تولید وسایل پلاستیکی و حتی در جلیقه های ضد گلوله مورد استفاده قرار می گیرد.

گونه ای از پلی اتیلن ها بصورت پلاستیک های نازک و به شکل فیلم های نازک است که با نام شیمیائی پلی پروپلین یا مخفف pp و نام تجاری سلفون، ساخته میشود. این سلفون ها مشتقاتی مانند opp,cpp,bopp دارند که از قابلیت چاپ پذیری بالائی برخوردار هستند و علاوه استفاده از آنها برای لیبل یا بسته بندی،  بعنوان روکش مقوا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با برخی از این روکشها آشنا خواهیم شد.

سلفون شفاف 

گونه ای از پلی اتیلن محسوب میشود. سلفون کشی علاوه بر اینکه عملیات پس از چاپ می باشد بعنوان پوشش مقوا برای ایجاد یک سطح بهداشتی و مقاوم در برابر رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد.

متالایزها 

سلفونی که با پودر فلزی مانند آلومینیوم پوشیده شده باشد را سلفون متالایز می گویند و بیشتر به رنگهای طلائی و نقره ای در بازار ایران عرضه می گردد. یکی از ملموس ترین مثال هایی که می توان برای سلفون متالایز نام برد درون پاکت چیپس و پفک است که طرحی آلومینیومی به رنگ طلائی و نقره ای که به احتمال زیاد مشاهده کرداید.

صدفی 

سلفون صدفی بسیار شبیه متالایز می باشد با این تفاوت که سلفون صدفی پلاستیکی به رنگ شیری می باشد. سلفون صدفی هم  قابلیت چاپ پذیری خوبی دارد. این نوع بسته بندی برای محصولات سرخانه ای مناسب است و نمونه قابل لمس آنرا در بسته بندی انواع بستنی ها مشاهد کرده اید.

برای ارتباط از طریق واتساپ: اینجا کلیک کنید

مقوا سازی در اصفهان

در مبحث مقوا سازی اصفهان، به بررسی روش تولید مقوا می پردازیم. مقوا را می توان در دو گروه مقوای سنگین و سبک مورد بررسی قرار داد؛ مقواهای سنگین از گرماژ 400 تا 1000 گرم تولید می گردد و مصرف عمده آن در کفی جعبه شیرینی، کفی کیک تولد، پولک، نبات، رشته آش یا جعبه های فست فود و گستره ای از بسته بندی گوشت و پروتنین و یا برخی مصارف صنعتی به کار می رود و برای آشنای بیشتر با انواع مقوا مقاله جعبه سازی با مقوا را پیشنهاد مینمائیم.

مقواهای سبک با اسامی مقوای پشت طوسی، دوبلکس، ایندربرد و در مواردی مانند ساخت کاردستی، ماکت های یکبار مصرف و همچنین در بین گروه های هنری و معماری مورد استفاده قرار میگردد. ولی ما در این سایت تنها به انواع مقوای پرداخته ایم که علاوه بر موارد بالا در ساخت جعبه در صنایع دارو، غذا و محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. البته مقوای سبک در صنایع دیگر مانند بسته بندی دخانیات، قطعات خودرو و محصولات پلاستیکی و... هم مورد استفاده قرار میگیرند. جهت آشنائی با روشهای تولید و چاپ این نوع مقوا مطلب چاپ و بسته بندی را مشاهد نمائید.

ماهیت اصلی مقوا

ماده اصلی مقوا خمیر یا پالپ مقوا است که به دو صورت قابل تولید است.
الف) تولید پالپ از ضایعات کاغذ، کارتن، مقوا، کتاب و دفتر که آنرا پالپ بازیافتی گویند.
ب) تولید پالپ از محصولات کشاورزی و چوب می باشد که به آن پالپ خالص اطلاق میگردد.
مقواها از تزریق چندلایه پالپ بر روی هم تولید می شود که تعداد لایه ها عموما ۵ الی ۶ لایه خواهد بود. بعنوان مثال برای یک مقوا با گرماژ ۲۰۰ گرم از تزریق ۵ لایه پالپ با گرماژهای ۴۰ گرمی تولید میگردد. حال در تولید مقوا هرچه تعداد لایه های پالپ خالص بیشتر از پالپ بازیافتی باشد کیفیت و استحکام مقوا مطلوبتر خواهد بود. البته امروزه اکثر پالپ ها از بازیافت تهیه میشود و به کمک مواد شیمیایی مانند نشاسته ومواده ضد عفونی کننده کیفیت، استحکام و بهداشت مقوا را تامین می کنند.

مقوای تولید شده تا این مرحله را مقوای مغزی می نامند که برای افزایش کیفیت و گاها افزایش بهداشت روکش های مخصوصی را بر پشت و روی مغزی لمینت می کنند. عموما برای تهیه مقوای عرف و استاندارد از روکش دو طرف روزنامه و برای مقوای بهداشتی  از روکش متالایز و صدفی بهره می برند. برخی روکشهای مورد استفاده عبارتند از: کاغذ سوپر، گلاسه، سلفون ساده و چاپدار(پلی اتیلن) و کاغذ کرافت و گاها ترکیب از این موارد مانند مقوای کرافت و ترکیب روزنامه، سلفون که یک طرف مقوای مغزی با روکش کرافت و طرف دیگربا دو روکش روزنامه و سپس سلفون تولید می شود.

برای آشنائی بیشتردر مورد روکش مقوا دعوت می کنیم مقاله انواع روکش مقوا را مطالعه نمائید.

مقوای تولید شده برای مصارف بهداشتی باید استانداردهای 3341 را لحاظ کرده باشد و آزمون های سنجش بار میکروبی، سنجش کیفیت فیزیکی (کیفیت روکش مقوا، یکنواختی سطح، مقاومت خمشی، پانچ و پارگی) و آزمون های شیمیائی (رطوبت و درصد PH) مقبول و مورد تائید باشد.

جزئیات مراحل تولید مقوا

1- توزین:

مواد اولیه (ضایعات کشاورزی ویا بازیافت کاغذ و کارتن به همراه مواد شیمیائی ) توسط باسکول وزن می شود تا به نسبت معین از مواد شیمیائی و ضایعات مخلوط گردد.

2- پخت خمیر:

مواد شیمیائی با آب و ضایعات در دیگ های مخصوصی در دمای حدود 100 درجه سانتیگراد پخت می شوند.

3- شستشوی خمیر:

خمیر حاصل از پخت در دیگها وارد استوانه هایی برای  شستشو با آب وارد می شود.

4- غربال کردن خمیر:

خمیر شسته شده پس از مخلوط ورقیق شدن با آب به صافیهای گریز از مرکز پمپاژ می شود و ذرات سنگین تر مانند شن وماسه از خمیر جدا گشته و توسط سیستم تغلیظ کننده درصد خلوص خمیر را تا حدود 100 درصد می رسانند.

5- سیستم رنگ و گند زدایی:

خمیر داخل مخلوط کن های مخصوص با محلولی از کلر مخلوط گشته و مدت 45 دقیقه در این مخزن می ماند و سپس به سیستم شستشوی کلر هدایت گشته و پس از رقیق شدن مجدد با محلول هیپوکلریت به شستشو دهنده نهایی منتقل میشود وطی چند مراحل رنگ زدایی به بخش نهایی ساخت مقوا هدایت می گردد.

6- ساخت مقوا :

خمیرتولید شده بر روی خط تولید مقوا، تزریق میشود و سپس در همین مرحله عمل مکش (جدا کننده مایعات) اتفاق می افتد و در نهایت به مرحله خشکن هدایت می شود.

7- خشک کردن:

در این گام مقوای ساخته شده وارد تونل هوای گرم میشود تا هوای گرم به مقوا برخورد و باعث خشک شدن آن گردد.

8- اتو کردن:

مقوا پس ازخارج شدن از خشک کن حالت صاف خود را از دست میدهد و دارای یک سطح آن ناهموار می گردد. در این مرحله باید توسط اتوهائی به شکل غلطک هستند علاوه بر مسطح کردن مقوا با اعمال فشار الیافهای آنرا به هم فشرده و استحکام مقوا را بالا ببرند.

9- برش مقوا:

در گام آخر نوبت به برش مقوا در ابعاد دلخواه می رسد که توسط دستگاه برش در اندازه های یکسان برش داده می شود که به این مرحله شیت کردن مقوا، اطلاق می شود. عموما مقواهای شیت شده در بسته های 100 تائی با پلاستیک بسته بندی و عرضه میگردد و به این نوع بسته بندی شیرینگ کردن گفته می شود.

فرآیند مقوا سازی بسیار مشابه فرآیند تولید کاغذ می باشد. برای اطلاعات تکمیلی دعوت می کنیم مقاله فرآیند تولید کاغذ را مطالعه نمائید. از مهمترین تفاوتهای تولید کاغذ و مقوا، گرماژ آن می باشد.

سخن آخر

اصفهان یکی از بزرگترین قطب های تولید مقوای سنگین در ایران محسوب می گردد که برند های مختلفی مانند اصفهان بدر، ملک مقوا اصفهان، ویلا مقوا اصفهان، اصفهان مقوا، مقوای کوثر، مقوای سپاهان سلولز، نگین سبز و مقوای رحیمی برخی از آنها به شمار می روند. رقابت در چنین بازاری مستلزم ارائه خدمات با کیفیت و قیمت های مناسب را می طلبد. خوشبختانه کارخانه های تولید مقوا در اصفهان پیرو همین مطلب خدمات خوب و با کیفیتی را به سراسر ایران ارائه می کنند. 

 
 

 

 

 مراحل ساخت مقوا ودوبلکس کردن کردن آن و سپس اجرای چاپ، دایکات و به عبارت ساخت جعبه و در نهایت دستهبندی شیرینگ کردن جعبه ها را در یک فیلم خلاصه ولی جامع که توسط شبکه بازار تهیه شده را مشاهد خواهید کرد.

برای ارتباط از طریق واتساپ: اینجا کلیک کنید

فعالان چاپ و بسته بندی

 در این بخش برخی از فعالان صنعت چاپ و بسته بندی خصوص فعالان صنف جعبه و کارتن و صنایع وابسته آن از قبیل تولید کنندگان وفروشندگان ورق و کاغذ، ملزومات چاپ، تعمیرکننده و واردکنندگان تجهیزات و...

برای ارتباط از طریق واتساپ: اینجا کلیک کنید

کارتن سازی -1

کارتن سازی -1

عکس کارتن سازی نمونه کار

کارتن سازی -2

کارتن سازی -2

کارتن با چاپ خوب در کارتن سازی

کارتن سازی -3

کارتن سازی -3

عکس کارتن سایز بزرگ در کارتن سازی

کارتن سازی -4

کارتن سازی -4

نمونه کارتن برای کشور عراق در کارتن سازی

کارتن سازی -5

کارتن سازی -5

کارتن سازی -6

کارتن سازی -6

کارتن سازی -7

کارتن سازی -7

کارتن مادر اجرا شده به صورت جهت بسته بندی مایع ظرفشویی

کارتن سازی -8

کارتن سازی -8

کارتن سازی -9

کارتن سازی -9

کارتن سازی -10

کارتن سازی -10

کارتن سازی -11

کارتن سازی -11

کارتن سازی -12

کارتن سازی -12

کارتن سازی -13

کارتن سازی -13

کارتن سازی -14

کارتن سازی -14

کارتن سازی -15

کارتن سازی -15

کارتن سازی -16

کارتن سازی -16

کارتن سازی -17

کارتن سازی -17

کارتن سازی -18

کارتن سازی -18

کارتن سازی -19

کارتن سازی -19

کارتن سازی - 21

کارتن سازی - 21

کارتن سازی - 22

کارتن سازی - 22

کارتن سازی - 23

کارتن سازی - 23

کارتن سازی - 24

کارتن سازی - 24

کارتن سازی - 25

کارتن سازی - 25

کارتن سازی - 20

کارتن سازی - 20

کارتن سازی - 26

کارتن سازی - 26

کارتن سازی - 27

کارتن سازی - 27

کارتن سازی - 28

کارتن سازی - 28

کارتن سازی - 29

کارتن سازی - 29

کارتن سازی - 30

کارتن سازی - 30

کارتن سازی - 31

کارتن سازی - 31

کارتن سازی - 32

کارتن سازی - 32

کارتن سازی - 33

کارتن سازی - 33

کارتن سازی - 34

کارتن سازی - 34

کارتن سازی - 35

کارتن سازی - 35

کارتن سازی - 36

کارتن سازی - 36

کارتن سازی - 37

کارتن سازی - 37

کارتن سازی - 38

کارتن سازی - 38

کارتن سازی - 39

کارتن سازی - 39

کارتن سازی - 40

کارتن سازی - 40

کارتن سازی - 41

کارتن سازی - 41

کارتن سازی - 42

کارتن سازی - 42

کارتن سازی - 43

کارتن سازی - 43

کارتن سازی - 44

کارتن سازی - 44

کارتن سازی - 45

کارتن سازی - 45

کارتن سازی - 46

کارتن سازی - 46

کارتن سازی - 47

کارتن سازی - 47

کارتن سازی - 48

کارتن سازی - 48

کارتن سازی - 49

کارتن سازی - 49

کارتن سازی - 50

کارتن سازی - 50

کارتن سازی -51

کارتن سازی -51

برای ارتباط از طریق واتساپ: اینجا کلیک کنید

برخی از عوامل تاثیز گذار در صنعت کارتن سازی

در راستای انقلاب و توسعه روز افزون در تجارت الکترونیک و همچنین تحولات بزرگ در فن آوری های چاپ شاهد آن هستیم که بازار بسته بندی با کارتن به سرعت در حال رشد و پیشرفت می باشد.

برای ارتباط از طریق واتساپ: اینجا کلیک کنید
 • طراحی و چاپ در اصفهان

  طراحی و چاپ در اصفهان

 • صنعت بسته بندی با کاغذ

  صنعت بسته بندی با کاغذ

 • صنعتی در دل طبیعت

  صنعتی در دل طبیعت

کارتن سازی و جعبه

 
کارتن سازی در اصفهان

کارتن سازی در اصفهان

کارتن سازی اصفهان سعی کرده است مطالب و اطلاعاتی جامع در خصوص صنعت کارتن سازی را گردآوری کند تا علاقه مندان این حوزه، چه افرادی که صرفا جهت کنجکاوی و یادگیری وارد سایت ما شده اند و چه کسانی که برای کالای خود نیاز به بسته بندی با کارتن دارند بتوانند با گوشه های کلی و ترفندهای این صنعت آشنا شوند. 

ما ابتدا مهمترین پارامترهای ساخت کارتن یعنی کاغذ و ورق را بررسی و سپس با مراحل تولید و ساخت انواع کارتن (معمولی، لمینتی، دایکاتی و صادراتی) آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطالب این بخش می توانید روش محاسبه قیمت کارتن، آشنائی با تجهیزات و ماشین آلات موجود دراین صنعت و در نهایت امکانات کارتن سازی چهلستون اصفهان را بوسیله فیلمی کوتاه از کارخانه کارتن سازی را مشاهده و مطالعه نمائید.

ادامه ...

مقوا سازی در اصفهان

جعبه و مقوا سازی در اصفهان

مقوا برای ساخت انواع جعبه از پر کاربردترین مصالح در صنعت بسته بندی محسوب می گردد. مقواها را می توان در دو گروه تقسیم کرد. گروه اول مقوای سبک برای ساخت جعبه محصولات داروئی، موادغذائی، آرایشی بهداشتی و امثال اینها و گروه دوم مقوای سنگین که برای ساخت جعبه شیرینی، پولک و نبات، پروتئین و گوشت و غیره تولید و استفاده می شود. هر کدام از جعبه ها با نوعی از مقوا و پوششهای متنوع و متناسب با نوع کالا تولید می شود. در این بخش با گوشه هائی از این صنعت آشنا خواهیم شد.

ادامه ...

چاپ و بسته بندی

بسته بندی و چاپ در اصفهان

بسته بندی و عرضه محصولات آخرین مرحله تولید محسوب می گردد. از این رو جعبه یا کارتن و به طور کلی بسته بندی اهمیت به سزای در ارائه محصول به عهده دارد. بسته بندی علاوه بر حفظ سلامت محصول و همچنین ایجاد امنیت در زمان حمل و نقل و حتی سهولت در عرضه محصول در فروشگاهها یک نقش منحصر به فرد دیگری را نیز بر عهده دارد که همانا جنبه تبلیغاتی و نقش بازاریابی آن می باشد. در این بخش با انواع روشهای چاپ، طراحی گرافیکی و اصول طراحی موثر در برند سازی کالا با بهره گیری از ظرفیت های صنعت بسته بندی آشنا خواهیم شد.

ادامه ... 

اشکال هندسی کارتن

ساختار هندسی کارتن و جعبه

صنایع بسته بندی که بر پایه کاغذ استوار هستند با توجه به انعطاف پذیری بالای کاغذ و قابلیت برش این امکان را فراهم می کنند تا متناسب با ابعاد، حجم و حتی شکل ظاهری محصول یک کارتن یا جعبه با ساختار هندسی منحصر به فرد آن کالا تهیه کرد.

سازمان حمایت از بسته بندی اروپا، برخی از اشکال متداول این صنعت را در غالب استاندارد fefco تدوین کرده است که در ادامه مطلب با این گروه از ساختارکارتن و جعبه آشنا خواهیم شد. 

بیشتر...

مقایسه کارتن و جعبه

کارتن یا جعبه

عموما به هر حجم مکعب شکلی جعبه اطلاق میشود اما در این مقاله منظور ما از جعبه محفظه های از جنس کاغذ با گرماژ بالا یا بعبارت بهتر از جنس مقوا می باشد. و از طرفی کارتن سازی نیز از مجموعه صنایع بسته بندی بشمار می رود که ماده اصلی آن از تعدادی کاغذ به هم چسبیده ساخته می شود.

در صنعت بسته بندی علاوه بر استحکام کارتن و جعبه که برای حمل و نقل اهمیت فراوانی دارد برخی جنبه های دیگر هم وجود دارد که در این مقاله هر دو نوع بسته بندی کارتن و جعبه را که هردو مواد اولیه و اصلی آنها از خمیر کاغذ می باشد را با هم مقایسه و نکات مثبت و ضعف هر یک را بررسی خواهیم کرد.

بیشتر...

مقالات

مقالات کارتن سازی و جعبه

کارتن سازی و جعبه از پر کاربردترین انواع صنایع بسته بندی به شمار می روند و ما در کارتن سازی اصفهان قصد داریم مقاله و مطالب مخصوص این صنعت را گردآوری کنیم. مطالب جمع آوری شده این بخش اغلب بر اساس تحقیق و تفخص و همچنین تجربیات گروه کارتن سازی اصفهان تهیه شده است و سعی کرده ایم از منابع معتبر نیز استفاده گردد و در نهایت امیدواریم مقاله هائی درخور بازدیدکنندگان ارائه داده باشیم.

بیشتر...

  

چرا ما

آیا برای محصولی جدید قصد تولید کارتن دارید؟ آیا برای باز خورد بهتر قصد ارتقاء نوع بسته بندی محصول خود دارید؟ آیا برای مدیریت هزینه ها قصد دارید برای نوع و روش بسته بندی های خود تجدید نظر داشته باشید؟

اگر به هر دلیلی نیاز به خدمات کارتن سازی پیدا کرده اید با توجه به اینکه کارخانه کارتن سازی چهلستون دارای خط تولید ورق ومجهز به تجهیزات روز دنیا در خصوص تبدیلات مانند چاپ، روتاری و لب چسب اتومات و همچنین از پرسنل متخصص نیز بهرمی برد  بنابران قادر خواهد بود متناسب با نیاز شما، مشاوره و پیشنهاد کارشناسی شده ارائه و در صورت توافق کارفرما با بهتربن قیمت و سریع ترین زمان در خدمت تولید کنندگان گرامی باشد.

 

کارتن سازی و صنایع مرتبط با آن

صنایع مرتبط با کارتن سازی

در این بخش به مهمترین صنایع مرتبط با ساخت کارتن یعنی کاغذهای مخصوص کارتن سازی ، ورق سازی و در نهایت ضایعات (آخال کارتن) خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب

 
 

 

مهمترین اخبار پیرامون کارتن سازی و صنعت بسته بندی

 

نمایشگاه بین المللی چاپ وبسته بندی در ایران

*بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته  ، در تاریخ 3 الی 6 آذر ماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

*سومین نمایشگاه بین المللی صنعت چاپ و بسته بندی شهر آفتاب تهران به علت شیوع کرونا به شهریور 1400 موکول گردید.

*نمایشگاه صنایع غذایی، فرآوری، بسته بندی محصولات و خدمات وابسته اصفهان در تاریخ بهمن 1399 برگزار می گردد.

(احتمال تغییر زمان برگزار نمایشگاههای ذکر شده به خاطر بیماری کرونا و جود دارد.)

 

تولید ۷۵۲ هزار و ۱۰۰ تن کاغذ توسط کارخانجات داخلی

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۴۸۰ هزار تن پودر شوینده از ابتدای امسال تا پایان آذرماه و رشد دو درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است.

منبع خبر:www.paperandwood.com)

 

قیمت کاغذ سوار بر بال التهاب

با توقف توزیع کاغذ دولتی و رجوع ناشران به بازار آزاد، قیمت کاغذ چاپ و تحریر به بندی ۴۹۰ هزار تومان رسید. این افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قابل پیش‌بینی بود.

(منبع خبر:www.paperandwood.com)

 

خبر خوش دولت برای ناشران/ جوادی: موافقت دولت با تخصیص ارز به کاغذ در سال ۹۹

معاون فرهنگی وزارت ارشاد گفت: به دنبال درخواست وزیر ارشاد از هیئت دولت،‌ دولت با تخصیص ارز به کاغذ برای سال ۹۹ موافقت کرده اما سهمیه آن کمتر از سال ۸۸ است. 

( منبع خبر: http://piconweb.com)

صنایع “بسته‌بندی” نیاز اصلی باغداران مازندرانی

مازندران لاریجان آمل یکی از مناطق مهد تولید گیلاس در مازندران محسوب می‌شود به طوری که امسال صادرات خوبی به کشورهای روسیه، امارات، حاشیه دریای خزر و خلیج فارس صورت گرفت. با این وجود، باغداران این مناطق همچنان، به صنایع بسته‌بندی مناسب نیازمند هستند تا متناسب با سلیقه کشورهای هدف این بسته بندی صورت بگیرد.

( منبع خبر: https://food-news.ir)

 چین در پی تسخیر صنعت چاپ جهان

اگر چه کشور های اروپایی به خصوص آلمانها مدعی اصلی صنعت چاپ در جهان بوده و هستند باید این واقعیت را قبول کرد که چاپ توسط چینی‌ها ابداع شده و حال چینی‌ها می‌خواهند با تسخیر و تصرف بازارهای این صنعت در جهان، مالکیت بلامنازعی را در این راه استوار کنند.

( منبع خبر:www.papna.ir)

  


در این بخش چهار مورد از آخرین مقاله های مندرج را ملاحظه میفرمائید و برای مشاهد تمامی مقاله ها دعوت می کنیم به بخش مقالات کارتن و جعبه (در منو اصلی) مراجعه نمائید.
 
 • کلیشه چاپ کارتن با فلکسو

  ساخت کلیشه برای چاپ کارتن

  دستگاه های که برای ساخت کارتن وجود، دو مورد آنها لازم به نظر میرسد یکی برای ایجاد ساختار هندسی کارتن یعنی دستگاه دایکات و دیگری دستگاه اعمال طرح گرافیکی یعنی دستگاه چاپ فلکسو.

  بیشتر

 • ساخت قالب برای کارتن و جعبه
  ساخت قالب برای کارتن و جعبه

  قالب سازی برای ساخت کارتن و جعبه

  امروزه تمامی محصولات، بسته ‌بندی و کاور‌های مخصوص به خود دارند، و تقریبا هیچ محصولی وجود ندارد که بدون بسته بندی در بازار عرضه شود. بسته‌ بندی و اهمیت آن درزندگی روزمره بر کسی پوشیده نیست، بطور خلاصه بسته بندی، ترکیبی از تکنولوژی و هنر برای توزیع  و حفاظت از یک محصول می باشد.

  بیشتر

 • پایان تحقیق
  پایان تحقیق

  پایان جستجو

  آیا شما برای بسته بندی کالای خودتان نیاز به کارتن پیدا کرده اید؟ آیا در بستر فضای مجازی برای انتخاب بهترین کارتن از نظر کیفیت و قیمت به دنبال کارخانه یا کارگاه کارتن سازی هستید؟

  بیشتر

 • کارتن سازی و مزایای آن
  کارتن سازی و مزایای آن

  امتیازات کلی کارتن و جعبه

  برخی از مزایای کارتن همچون محافظت از کالا در برابر لرزش، ضربه و شوک، تغییر دما، گرد و غبار و خاک، نور خورشید و از طرفی ...

  بیشتر