انواع ورق کارتن

فهرست مطلب

ورق کارتن

 

عنصر اصلی کارتن، ورق و از طرفی عنصر اصلی ورق، کاغذهای مخصوص این صنعت هستند که بیشتر اوقات از دو نوع کاغذ کرافت یا تست می باشند.

در مقاله کاغذ کارتن به تفصیل انواع کاغذهای این صنعت و نوع مواد اولیه آن و موارد مصارف هر یک را تشریح کردایم.

در این مقاله به دیگر پارامتر های مهم ورق کارتن یعنی تعداد لایه کارتن و انواع فلوت کارتن و موارد مصرف هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

ابتدا یک تعریف کلی از ورق را ارائه می هیم: بطور کلی یک ورق کارتن استاندارد از سه جز یا سه لایه تشکیل میشود. یک لایه موجدار و دو لایه مسطح که به عبارتی  آسترهای داخلی و خارجی کارتن را تشکیل می دهند. به عبارتی ورق کارتن از روی هم چسباندن کاغذهای مسطح و موج دار (اصطلاحا فلوت) تولید می گردد.


 تعداد لایه کارتن

 ورق و در نتیجه کارتن ها بر اساس تعداد لایه در چهار گروه ورق یا کارتن سینگل، سه لایه، پنچ و نهایتا هفت لایه تقسیم میشود. با افزایش تعداد لایه ها، برای مصارف بسته بندی محصولات صنعتی و سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه خصوصیات و موارد مصرف هر یک را بیشتر بررسی  خواهیم کرد. 

ورق یا کارتن سینگل

ورق یا کارتن سینگل

 از چسباندن یک کاغذ مسطح با یک کاغد موجدار (فلوت) ساخته میشود. اغلب  برای مواردی استفاده می شود که از لحاظ مقاومت، فقط کمی بیشتر از جعبه های مقوائی نیاز باشد. برای برخی از موارد استفاده از سنگل فیس به جعبه های کوچک بیسکویت یا در جعبه های پیتزا بعنوان سینی می توان اشاره کرد. در تصویر زیر شماتیک آن را مشاهده می کنید.

 

singl

 

 


ورق یا کارتن سه لایه

ورق یا کارتن سه لایه

کارتن سه لایه از به هم چسباندن دولایه کاغذ مسطح  با یک لایه میانی کاغذ فلوت (کاغذ کنگره ای) ساخته میشود. در دنیا به این نوع کارتن بخاطر وجود تنها یک لایه از فلوت به آنها کارتن تک دیواره گفته میشود لیکن در ایران با  همان نام کارتن سه لایه شناخته می شود. این کارتن ها برای حمل بار حداکثر تا 10 کیلوگرم مناسب می باشد. بسیاری از کارتن های مورد استفاده از همین نمونه می باشد. در تصویر زیر شکل شماتیک کارتن سه لایه را ملاحظه می کنید.

 

3la


ورق یا کارتن پنچ لایه

ورق یا کارتن پنچ لایه

کارتن  پنج لایه تشکیل شده از سه لایه کاغذ مسطح و دو لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) که بصورت یکی در میان بهم چسبیده شده اند تولید می گردد. کارتنهای معمولی پنج لایه قابلیت حمل بار حداکثر تا 25 کیلو را دارند و اگر کاغذهای  با گرماژ بیشتر و کیفیت بهتر استفاده شود تا 40 کیلوگرم را نیز قابلیت حمل دارند. در دنیا بخاطر وجود سه کاغذ مسطح به کار رفته در آن به کارتن سه دیوار معرفی می شوند ولی در ایران اصطلاح رایج آن همان کارتن پنج لایه می باشد.

5la


ورق یا کارتن هفت لابه

ورق یا کارتن هفت لابه

کارتن هفت لایه بیشترین تعداد لایه برای تولید کارتن را دادرد و از به هم چسباندن  چهار لایه کاغذ مسطح و سه لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) ساخته میشود. این کارتن قابلیت حمل بیشترین وزن ممکن را دارا می باشد و تا حداکثر 75 کیلو گرم را تحمل خواهد داشت برای بسته بندی محصولاتی با بیش از این وزن باید از سازه های چوبی یا فلزی استفاده کرد و سپس کارتن می تواند حکم پوشش و کاور را ایفا نماید. 

7laدر جدول زیر نسبت تعدادلایه ها ی ورق کارتن سازی باحجم و وزن محصول را می توانید مشاهده نمائید.

1

خط تولید ورق کارتن سه لایه

خط تولید ورق، دستگاهی به نام Corrugator (کاروگاتور) است که برای تولید فلوت و سپس چسباندن آن بر روی کاغذهای مسطح مورد استفاده قرار می گیرد. 

در مرحله اول ، توسط قرقره های کاغذ مخصوص ساخت فلوت به داخل خط تولید تغذیه می شوند ، در این مرحله کاغذ قبل از تغذیه در محفظه ای گرما و بخار داده میشود تا آماده تولید قلوت گردد. کاغذ فلوت توسط اعمال فشار با سیلندر هایی که قالب فلوت را دارا هستند تولید می گرددند.

در ادامه این مرحله یک طرف از سطح کاغذ موج دار شده را به چسب آغشته می کنند تا با یکی از کاغذهای مسطح  که عموما لایه داخلی کارتن محسوب میشود چسبیده شود. این لایه توسط قر قره های به سمت لایه موجدار هدایت می شود.

قسمت دوم تولید بخشی از دستگاه به نام پشتی دوبل است. در اصل ، پشتیبان دوبل به دنبال یک فرایند مشابه با مرحله بالا ، آستر خارجی یا همان لایه دیگر کاغذ را می چسباند. در طول این فرآیند هم  کاغذها گرم می شود تا اطمینان حاصل شود که اوراق به هم پسبیده و رطوب حاصل از چسب کاملا خشک شود. با افزوده شده هر لایه استحکام ورق مضاعف خواهد شد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 1)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما