فهرست مطلب

 

ساخت کارتن در اصفهان

در ساخت کارتن سه پارامتر اساسی که عبارتند از 1) ورق کارتن 2) شکل هندسی کارتن 3) طرح و چاپ کارتن؛ را باید مورد توجه قرار داد. هر کدام از پارامترهای فوق دارای آیتم های مختلفی از نظر کیفی و کمی هستند که در بخشهای مختلف سایت به گوشه های از آن اشاره کرده ایم.

برای آشنائی با فرآیند ساخت کارتن دعوت می کنیم مقاله مراحل تولید کارتن را مشاهده نمائید.
اینک در ادامه ساخت کارتن را متناسب با محصول و کالائی که قرار است بسته بندی شود را در گروه های زیر بررسی خواهیم کرد.

ساخت کارتن خرما، ساخت کارتن صیفی جات، ساخت کارتن مرکبات، ساخت کارتن تخم مرغ، ساخت کارتن مواد غذائی(کارتن مادر کیک و بیسکویت، عسل و...)، ساخت کارتن محصولات بهداشتی، ساخت کارتن محصولات داروئی، ساخت کارتن محصولات صنعتی، ساخت کارتن محصولات پزشکی، ساخت کارتن لوازم یدکی خودرو، ساخت کارتن مخصوص پست و فروشگاه اینترنتی، ساخت کارتن لوازم خانگی و آشپزخانه، ساخت کارتن متفرقه ( ذغال، بسته بندی سنگ و...)ساخت کارتن خرما

data1
ایران چهارمین تولید کننده خرما در سطح دنیا می باشد. خرما علاوه بر مصارف داخلی ، به کشورهای دیگر نیز صادر میشود. در گذشته چین خرما ایران را بصورت فله ای خریداری و بعد از بسته بندی مناسب به دنیا عرضه می کرد. ولی در حال حاضر با اینکه هنوز نقایص فراوانی در بسته بندی خرما در ایران وجود دارد ولی برخی از تشکیلات بسته بندی با استاندارهای لازم جهت شستسو ، سوت یا دست چین، پرس، و گازدهی مناسب توانسته اند با عرضه مناسب خرما گوشه ای از صادرات این محصول را بخوبی فراهم نمایند.
ساخت کارتن مناسب برای بسته بندی خرما از مهمترین اقدامات و پارامترهای اصلی عرضه این محصول می باشد و ما درکارخانه کارتن سازی چهلستون خرسندیم با ساخت کارتنهای با کیفیت توانسته ایم در عرضه داخلی و صادرات این محصول ایرانی نقشی ایفا کرده باشیم.
بسته بندی خرما، در اوزان کمتر از یک کیلوگرم عموما با جعبه های مقوائی انجام می شود و سپس 12 عدد از این جعبه ها در یک بسته بندی بزرگ از جنس کارتن قرار می گیرد. اصطلاحا به این کارتن بزرگ بسته بندی ثانوی یا کارتن مادر گفته میشود.
بسته بندی خرما در اوزان بیشتر از یک کیلو با کارتن انجام می شود که اغلب در چند وزن یک و نیم، سه ، پنج و ده کیلوئی و با کارتن های عموما سه لایه عرضه میگردد.
کارتن مادر و اغلب بسته بندیهای کمتر از پنج کیلو بصورت کارتن معمولی(چاک و برش) وبا چاپ مستقیم فلکسو ساخته می شود و برای کارتن های پنج کیلوگرم و بیشتر از آن، در اغلب اوقات با کارتن های دو تکه (کفی و دری) ساخته میشود که طرح گرافیکی بر روی درب آن را برای کارهای صادراتی با لمینت اجرا می کنند هرچند گاهی مشاهده میشود چاپ این دسته از کارتن ها با چاپ چهار رنگ فلکسو نیز انجام گردید است.


کارتن خرمای زاهدی

خرمای زاهدی که در دو استان فارس و بوشهر کشت میشوند، بخاطر رطوبت کم در وزن های بیشتری قابلیت بسته بندی و ارائه دارند.

zahedi

کارتن های دیگر خرما

ولی خرماهائی که رطوبت بیشتری دارند مانند کبکاب بوشهر و رطب بم (مضافتی) در اوزان کمتر بسته بندی میشود.

mazafti

خرمای پیارم با 15 درصد رطوبت در حالی که در گروه خرمای نیمه خشک محسوب می گردد به خاطر قیمت بالای آن در بسته بندیهای کوچک و البته نفیس تر عرضه می گردد.

pyarom


 ساخت کارتن میوه و تربار

کارتن از بهترین صنایع بسته بندی میوه و تره بار به شمار میرود.
کارتن این قابلیت را دارد تا متناسب با نوع میوه، روش عرضه و مقدار حجم و وزن آن در روش های گوناگون و متناسب با محصول تولید گردد.
تنوع اقلیمی ایران و وجود زمین های کشاورزی مستعد این امکان را فراهم کرداست که علاوه بر نیازهای کشور اقدام به صادرات نیز وجود داشته باشد. محصولات کشاورزی از صیفی جات مانند خیار، گوجه، بادمجان و حتی سبزیجات مانند کلم و کاهو و از طرفی مرکبات مانند پرتغال، سیب، نارنگی و حتی میوه های خاص مانند گیلاس، زردآلو و کیوی به کشورهای همجوار مانند روسیه (که بخاطر سرما امکان کشت ندارند) یا کشورهای حوزه خلیج فارس (که به خاطر شرایط بیابانی و گرما امکان کشت ندارند) را کشور چهار فصل ایران امکان و تولید و صادرات را دارد و برای این مهم نیاز به بسته بندی مناسب وجود دارد که صنایع بسته بندی کارتن این امکان را برای تولید کنندگان محصولات کشاورزی فراهم کرده است.
بسته بندی میوه های گران بها واز طرفی متناسب با کشورمقصد و حتی متناسب با توان مالی شرکت بازرگانی بهتر است کارتن مورد استفاده بصورت کارتن لمینتی اجرا گردد.
از مهمترین امتیازات کارتن برای بسته بندی میوه وزن سبک و انعطاف پذیری آن در ساخت انواع اشکال هندسی و امکان ارایه طرح گرافیکی و تبلیغات موثر بوسبله کارتن، یکبار مصرف بودن، اقتصادی بودن و از همه مهمتر تازه نگاه داشتن محصولات کشاورزی بخاطر ساختار کارتن اشاره کرد.

کارتن از ورق های مخصوصی تولید میشود که دارای یک یا دو لایه موج دار است که فلوت گفته می شود. این لایه ها یا فلوت کارتن علاوه بر ایجاد استحکام، امکان انتقال هوا را در سطح کارتن محیا می کند. برای بهره وری بیشتر از این امکان می توان به راحتی در سطوح مختلف کارتن حفره هایی را ایجاد کرد تا انتقال هوا راحتر انجام شود. این ویژگی برای تازه نگهداشت محصولات کشاورزی بسیار با اهمیت خواهد بود. علاوه بر اینها جنس کاغذ، نرمی  آن و امکان جذب رطوبت توسط کاغذ، بستر مناسبی را برای حمل و نقل محصولات کشاورزی فراهم میکند. 

از دیگر مزایای کارتن برای بسته بندی محصولات کشاورزی وجود تنوع اشکال هندسی و گرافیکی کارتن است که باعث میشود در زمان عرضه آن در فروشگاهها توجه مشتری را به خود جلب نماید.

علاوه بر کارتن معمولی دو سری از مدلهای کارتن یکی با نام کارتن نمایشگر و دیگری با نام کارتن سینی در بسته بندی کارتن مورد استفاده قرار می گیرد
از نکاتی که در ساخت کارتن باید توجه کرد میزان تحمل کارتن در زمان حمل و نقل می باشد چرا که معمولا تعداد کارتن بر روی هم قرار میگیرد و باید کارتن زیرین قابلیت تحمل وزن کارتنهای بالای خود را داشته باشد.
برخی از ترفندها برای ایجاد این مقاومت در کارتن را با هم مرور می کنیم:

اولین چیزی که برای ایجاد تحمل بیشتر در کارتن به ذهن می رسد استفاده از کارتن با تعداد لایه بیشتر است. معمولا برای محصولات کشاورزی کمتر از هشت کیلو کارتن سه لایه جوابگو خواهد بود ولی برای اوزان بیشتر باید از کارتن پنج لایه استفاده کرد.

دومین مورد بعد از افزایش لایه کارتن استفاده از کاغذ با کیفیت و با گرماژ بیشتر می رسد. برای محصولات کمتر از دوازده کیلو کاغذهای با گرماژ 130 گرم جوابگو می باشد ولی برای اوزان بیشتر بهتر است از کاغذ با گرماژ 200 گرم استفاده گردد. علاوه بر گرماژ کاغذ با درجه خلوص پالپ بیشتر کیفیت و تحمل فشار کارتن را بیشتر می کند.

ترفند سومی که در بسته بندی کارتن به ذهن میرسد استفاده از اتصالات اضافه که عموما از جنس خود کارتن می باشد و بوسیله منگنه چسب یا قفل کرده ورق ها در هم تولید می گردد. 

در آخر بهره گیری از سازه های متفرقه چوبی و آهنی می باشد که به کمک این سازه ها فشار هر چند ردیف کارتن را از ردیف های زیرین آن کم یا به کلی صفر می کنند.