بررسی انواع کارتن و جعبه

فهرست مطلب

 کارتن سازی در اصفهان

 کارتن سازی در اصفهان یکی از صنایع پیشرو در ایران محسوب می گردد و ما در این مقاله ابتدا در سه بخش به ترتیب با تجهیزات مورد نیاز کارتن سازی و مراحل تولید ما در کارتن سازی چهلستون اصفهان و سپس مراحل تولید و تجهیزات و امکانات گفته شده را در یک فیلم کوتاه تهیه شده از کارخانه کارتن سازی اصفهان مشاهده خواهید کرد. در انتها با مباحث کلی تولید و تولید کنندگان کارتن در اصفهان بعنوان یکی از مهمترین صنایع بسته بندی ایران آشنا خواهیم شد.

تجهیزات کارتن سازی اصفهان

تجهیزات کارتن سازی اصفهان

معرفی امکانات و تجهیزات گروه صنعتی زرین نگار چهلستون در خصوص تولید ورق و کارتن پرداخته و در ادامه به کمک فیلم و تصویر، تجهیزات موجود در صنعت کارتن سازی را معرفی می کنیم.

ادامه

مراحل ساخت کارتن

مراحل تولید کارتن

فرآیند تولید کارتن و جعبه را در کارخانه کارتن سازی اصفهان از مراحل مختلف اداری تا مراحل مختلف تبدیلات مورد تحلیل  و بررسی قرار داده ایم.

ادامه

فیلم کارتن سازی اصفهان

فیلم کارتن سازی اصفهان

در یک فیلم کوتاه پنج دقیقه ای سعی کرده ایم علاوه به نمایش توانایی های کارتن سازی چهلستون اصفهان مروری به مراحل تولید ورق و کارتن نیز انداخته باشیم.

ادامه

 مباحث کلی کارتن در اصفهان

نیاز اصفهان به صنایع بسته بندی

شهر اصفهان با داشتن چندین شهرک صنعتی کوچک و بزرگ و مجتمع های تولیدی بزرگ مانند ذوب آهن و پالایشگاه، بگونه ای  شهر صنعتی محسوب می گردد و حتی می توان گفت یکی از قطب های صنعتی ایران می باشد. برای هر  شهر بزرگ مثل اصفهان که تولیدات صنعتی و حتی کشاورزی و گلخانه ای زیادی دارد؛ صنایع بسته بندی و کارخانه کارتن سازی از نیازهای بالقوه و مهم آن شهر خواهد بود. صنعتگران و کار آفرینان اصفهان این نیاز را دریافته و اقدام به راه اندازی کارگاه و کارخانه های متعددی در این راستا نموده اند.

صادرات کارتن در اصفهان

تولیدات صنایع بسته بندی اصفهان به گونه ای است که علاوه بر برطرف کردن نیازهای شهر، استان و کشور اقدام به صادرات به کشورهای همسایه را در برنامه داشته است. در این راستا مفتخریم کارتن سازی چهلستون اصفهان نیز از این قاعده جدا نبوده و صادرات زیادی به کشورهای منطقه خصوصا عراق را در رزومه کاری خود دارد تا با ارز آوری در این شرایط تحریم سهم هرچند کوچکی در چرخه تولید اصفهان ایفا نماید.

تولید ورق کارتن در اصفهان 

کارگاه و کارخانه های زیادی در اصفهان مشغول صنعت بسته بندی و کارتن سازی هستند. برخی از کارخانه های بزرگ علاوه بر تجهیز بودن به دستگاههای به روز برای تولید کارتن، اقدام به راه انداز خط تولید ورق هم نموده اند تا بدینوسیله اولا نیاز های خود و سپس استان را پوشش بدهند. از جمله آنها می توان به کارخانه های موجود در شهرک های صنعتی شهرضا، مبارکه، مورچه خور و ما در شهرک صنعتی سجزی اشاره کرد.

جایگاه اصفهان در صنعت بسته بندی

بطور کلی اصفهان در کنار شهر های مانند تهران، یزد، مشهد و تبریز از قطب های صنعت بسته بندی ایران به شمار می روند و حتی به جرات می توان گفت اصفهان در امر تولید مقوا و جعبه های مقوائی از برترین شهرهای ایران محسوب می گردد. اما باید به این نکته نیز اذعان کرد که متاسفانه اصفهان در امر تولید کاغذ فعالیت چشم گیری نداشته است و به نظر میرسد مکان و استعداد مناسبی برای سرمایه گذاری در این بخش را داشته باشد.

یکی از نیاز های صنعت بسته بندی صنعت چاپ است که خوشبختانه اصفهان با وجود چاپخانه های بزرگ و اجرای چاپ پوستر های بزرگ تا ابعاد 140 در 100 در این خصوص شکلی نداشته باشد.

نیروی فنی و کارتن سازی در اصفهان

از امتیازات هر مجموعه تولیدی داشتن نفرات متخصص و فنی است. همانطور که در ابتدای امر گفته شد اصفهان یک شهر صنعتی و مردمانی  با  پیشینه فنی داشته و  نفرات فنی و متخصص زیادی  را پرورش داده است. صنایع بسته بندی در اصفهان نیز از این نفرات متخصص بهرمند شد است و احتمالا یکی از دلایل مطلوب بودن تولیدات این شهر همین امر باشد.

موقعیت جغرافیای اصفهان در خصوص صنایع بسته بندی

از امتیازات دیگر استان اصفهان موقعیت جغرافیایی آن است که در مر کز و در مسیر ترانزیت ایران واقع شده است. این امر دسترسی این استان به بسیاری از شهرهای ایران را آسانتر می کند و در نتیجه باعث مدیریت یکی از پارامترهای مهم در تجارت یعنی کاهش هزینه های حمل و نقل خواهد شد.

سخن آخر

اصفهانی ها افرادی هستند که اقتصاد را خوب آموخته اند. مورخان می گویند ریشه تاریخی دارد و چون در گذشت چندین بار در تنگنا قرار گرفته اند بصورت ناخودآگاه اقتصادی بودن را آموخته اند. این امر باعث شده خرید اصفهانی ها بسیار سخت گیرانه و با دقت صورت گیرد و از طرفی همین امر باعث میشود بهترین و مناسب ترین قیمتها را در اصفهان بتوان پیدا کرد.


 

هزینه  کارتن

برای محاسبه هزینه تقریبی کارتن، کافی است برخی پارامترها مانند ابعاد، نوع ورق، نوع چاپ و طرح هندسی کارتن معلوم باشد. ما فرض را بر این خواهیم گرفت که شما از نوع ورق مطلع هستید و از طرفی چاپ کارتن را بصورت مستقیم بر روی آن یعنی چاپ فلکسو در نظر میگیریم تا نیاز به محاسبه هزینه پوستر  برای کارتن لمینتی نداشته باشیم.

ابتدا باید سطح گسترده کارتن محاسبه شود. سطح گسترده از حاصلضرب طول ورق در عرض آن بدست می آید.

اگر کارتن معمولی باشد یعنی به روش چاک و برش (مانند تصویر زیر) ساخته شود محاسبه سطح گسترده ساده خواهد بود ولی در روش تولید دایکاتی یا طرح مهندسی محاسبه کمی پیچیده خواهد بود. درهر دو روش برای محاسبه سطح گسترده د ساده ترین روش می توان به روش  باز کردن کارتن و سپس اندازه گیری  طول و عرض آن با متراقدام کرد. اما در روش چاک و برش شما با داشتن طول و عرض و ارتفاع کارتن بسته (تصویر زیر طول و عرض و ارتفاع را مشخص کرده)  میتوانید طول و عرض ورق مصرفی و در نهایت سطح گسترده را به روش زیر محاسبه نمائید.

طول ورق مصرفی= {(عرض کارتن +طول کارتن) *2} + 4kk11

عرض ورق مصرفی = ارتفاع کارتن + عرض کارتن

بنابراین سطح گسترده = عرض ورق *طول ورق

اکنون با دانستن سطح گسترده و قیمت یک متر مربع از ورق (برای قیمت ورق به بخش مربوطه مراجعه نمائید) میتوان قیمت تقریبی کارتن را محاسبه کرد.

قیمت تقریبی کارتن = (سطح گسترده با واحد متر مربع * قیمت یک متر مربع ورق) + هزینه تبدیلات

هزینه تبدیلات شامل چاک و برش یا دایکات و چاپ یا لمینت و نهایتا تسمه کشی و ارسال خواهد بود و به عوامل دیگری مانند روش تسویه و تیراژ آن بستگی دارد ولی برای محاسبه تقریبی هزینه به ازای هر کارتن مبلغ حدود 1000 تومان در نظر بگیرید.

هزینه پوستر

هزینه مقوا مصرفی، مهمترین پارامتر برای محاسبه هزینه پوستر برای کارتن های لمینتی می باشد و هزینه چاپ افست و چسباندن پوستر بر روی کارتن را تحت شعاع خود قرار می دهد. هزینه مقوا بر اساس دو پارامتر، گرماژ و نوع مقوا صورت می گیرد. مقوای پشت طوسی و با گرماژ 140 تا 200 گرم برای پوسترهای مخصوص کارتن سازی استفاده می شود ولی برای آشنائی با انواع دیگر مقوا می توانید بخش جعبه سازی را ملاحظه نمائید.

بعد از مقدمه ارائه شده برای محاسبه قیمت پوستر با یک مثال ادامه می دهیم و کارتنی را در نظر میگیریم که طول و عرض گسترده آن مشخص است. ابتدا باید بررسی کنیم و ابعاد های استاندارد مقوا را با ابعاد خود مقایسه کنیم و نزدیکترین آن را انتخاب کنیم تا کمترین پرت و دور ریز را داشته باشد. (برخی از ابعاد استاندارد عبارتند از 60 در40 ، 70 در50 ، 100در70 و 140 در100).

لازم به تذکر است در مواردی که ابعاد ما با ابعاد استاندارد فاصله زیادی دارد و از طرفی تیراژ زیادی هم نیاز داریم بهترین کار برش ابعاد دلخواه از رول های کاغذ می باشد که اصطلاحا به این کار شیت کردن گفته می شود.

فرض را بر این می گذاریم که طول و عرض  مقوا خود را مشخص کرده و به ترتیب بر حسب متر به اعداد L و W رسیده ایم و در ضمن مقوا پشت طوسی با گرماژ G گرم برای کار خود در نظر گرفته ایم. حال با دانستن قیمت یک کیلو گرم از مقوا که در این مثال T تومان در نظر می گیریم و دانستن ابعاد  مقوا مورد نیاز برای محاسبه قیمت پوستر مراحل زیر را انجام میدهیم.

1) تعیین گرم مقوا در ابعاد مدنظر: می دانیم یک متر مربع از مقوا 180 گرم است بنابراین باید ببینیم پوستر ما چند متر مربع می باشد و برای اینکار طول و عرض را با واحد متر در هم ضرب می کنیم تا متر مربع پوستر بدست آوریم و با ضرب در گرماژ مقدار گرم پوستر ما مشخص میشود. بنابراین مقدار گرم مقوا = L*W*G

2) محاسبه هزینه یک گرم مقوا:   پر واضخ است از تقسیم قیمت یک کیلو گرم آن بر 1000 قیمت یک گرم مقوا بدست می آید یعنی T/1000

3) محاسبه قیمت پوستر: حال با دانستن گرم مقوا و قیمت یک گرم آن  و با ضرب کردن این دو پارامتر می توان به قیمت پوستر دست پیدا کنیم .

به طور خلاصه با این فرمول میتوان هزینه پوستر را محاسبه کرد. هزینه پوستر =  L*W*G*T/1000