علائم و نمادهای روی کارتن، جعبه و دیگر صنایع بسته بندی

علائم، نشانه و نماد و به عبارت کلی تصویر زبان مشترک برای عموم ملتها با هر زیان و فرهنگی محسوب میگردد. در صنایع بسته بندی تصویر از بخشهای اصلی برای طرح گرافیکی روی کارتن و جعبه به شمار می رود. بعد از تصویر محصول، یکی از تصاویر پر کاربرد، علائم اختصاری است که مفاهیمی را با مخاطبین خود در میان میگذارند.

لوگو و نشان تجاری گونه ای از علائم هستند که به یک شرکت و تولید کنند خاص اشاره می کند و یا علائم راهنمائی و رانندگی هم به کمک تصاویر قوانینی را به نمایش می گذارد که برای تمام مردم دنیا قابل فهم و زبان مشترک برای رعایت قوانین در حوزه راهنمائی و رانندگی می باشد. در خصوص صنعت بسته بندی نیز علائمی وجود دارد که برخی اطلاعات  کلی راجع به چگونگی حمل و نقل یا ماهیت محصول را به مخاطبین متذکر می شود. در این مبحث با برخی از علائم خصوصا مواردی  که در صنعت بسته بندی جعبه و کارتن بیشترین کاربرد را دارند؛ آشنا خواهیم شد.

 

علامت استاندارد ایران

علامت استاندارد ایران

هر کشور و گاهی برخی جوامع بین المللی برای سطح قابل قبول کالاها نشان وعلامتی هستند و آرم فوق کیفیت قابل قبول کالا را در کشور ایران نشان می دهد.

علامت محصول شکستنی

علامت محصول شکستنی

تصویر لیوان با شکاف روی آن جهت راهنمائی در روش حمل و نقل کالا می باشد و بیانگر این است که محصول داخل جعبه شکستنی است و برای حمل آن باید احتیاط لازم را مبذول کرد.

علامت قابل بازیافت

علامت قابل بازیافت

این تصویر بیانگر بازیافت پذیر بودن بسته بندی کالا می باشد و از مخاطب میخواهد برای حفظ محیط زیست برای دور انداختن آن از سطل بازیافت بجای سطل زباله استفاده نمایند.

طرز صیحیح قرار گرفتن کارتن

طرز صیحیح قرار گرفتن کارتن

فلش های رو به بالا روش  صحیح حمل کالا را مشخص می کند و بیانگر این مطلب است که برای جابجائی کالا باید سمت بالای بسته بندی هم راستا با جهت فلش باشد. 

محافظت از رطوبت

محافظت از رطوبت

چتر که گاهی همرا با قطرات آب  وگاهی صرفا یک چتر تنها می باشد، بیانگر این مطلب است که محصول نباید در محیط مرطوب قرارداده شود.

میزان دمای قابل قبول

میزان دمای قابل قبول

نماد دما سنج به همراه اعداد کنار آن بیانگر بازه دمائی مناسب برای قرار گرفتن محصول می باشد. این نشان برای محصولات خوراکی خصوصا داروها استفاده می شود.

سردخانه ای بودن محصول

سردخانه ای بودن محصول

نمادی از برف که بیان کننده سرما می باشد برای محصولاتی به کار میرود که برای نگهداری از آن نیاز به سردخانه فریزر می باشد.

شهروند پاکیزه

شهروند پاکیزه

شهر ما خانه ما، پبامی است که این تصویر با خود دارد و از مردم میخواهد بعد از بازکردن بسته بندی کالا آنرا در سطح شهر رها نکرده و در سطل آشغال قرار دهند.

محافظت ویژه

محافظت ویژه

وجود دست در دو طرف نماد جعبه نشان دهنده سنگین بودن کالا و احتمال پاره شدن  بسته از قسمت انتهای آن می باشد بنابراین هنگام حمل نیاز به محافظت بیشتر و گرفتن انتهای جعبه است.

نشان سلامت محصول

نشان سلامت محصول

در بسیاری از محصولات غذایی این علامت را حتما مشاهده کرده اید. سیب سلامت نشانگر سالم و بهداشتی بودن محصول و حتی نوع  بسته بندی می باشد.

محافظت کالا از نور خورشید

محافظت کالا از نور خورشید

کالا باید دور از اشعه خورشید و گرما نگهداری شود. گاها در کنار این تصویر نماد فن (پنکه) قرار میدهند که منظور محافظت کردن از محصول علاوه بر گرما در برابر اشعه رادیو اکتیو می باشد.

اکوسیستم بودن کالا

اکوسیستم بودن کالا

این علامت برای محصولات و خدمات دوست دار محیط زیست استفاده می شود. عموما این نشان در اروپا و برای محصولاتی که کربن و پلاستیک ندارند کاربرد دارد.

آلومنیوم  قابل بازیافت

آلومنیوم قابل بازیافت

این نشان معمولا در ته بسته بندی نوشیدنی که از جنس فلز هستند درج میشود و بیانگر آلمنیومی بودن فلز  و قابل بازیافت بودن آن می باشد.

حافظان محیط زیست

حافظان محیط زیست

این نشان راتولید کنندگانی اجازه درج بر روی بسته بندی خود را دارند که به گونه ای برای محافظت از محیط زیست اقدام کرده باشد این حمایت می تواند کمک مالی نیز یاشد.

روش معدوم کردن

روش معدوم کردن

تصویر سطل زباله‌ای را می‌بینید که بر روی آن ضربدر کشیده‌اند؛ یعنی نباید قطعات الکترونیکی را پس از مصرف یا خرابی به درون سطل زباله عمومی انداخت. عموما بر روی بسته‌بندی باتری‌ ها مشاهده می‌شود. 

دفترچه راهنما

دفترچه راهنما

این علامت نشان می دهد محصول خریداری شده دارای دفترچه راهنمای کامل است و قبل از استفاده بهتر است دفترچه را با دقت مطالعه کنید.

بازیافت شیشه

بازیافت شیشه

این نماد بیانگر شیشه ای بودن کالا و قابل بازیافت بودن آن می باشد و با این نشان از مخاطب تقاضا میکند برای دور ریز آن از سطل مخصوص بازیافت استفاده گردد.

نشان استاندارد آلمان

نشان استاندارد آلمان

شبیه علامت استاندارد ایران که مفهموم قابل قبول بودن کالا در ایران می باشد؛ نشان ذکر شده فوق نشان استاندارد کشور آلمان می باشد که کمی سختگیرانه تر از دیگر استادارد است.

نشان استادارد اروپا

نشان استادارد اروپا

علامت استاندارد اروپا که این معنا را می دهد که آن محصول (عموما غیر خوراکی) تمامی استانداردها و مقررات مربوط به عرضه و فروش در اروپا را داراست.

لیون مارک

لیون مارک

با درج این نماد تولید کننده متعهد می‌شود که مقررات ایمنی، سلامت و بهداشت محصولات (عموما اسباب بازی) اجرا شده و از روی نمونه دیگر کپی نشده و در تبلیغاتش گزافه‌گویی نکرده.

قیمت منصفانه

قیمت منصفانه

این علامت بر روی محصولات کشورهای جهان سوم درج می شود و به معنای آن است که تولیدکننده آن به صورت منصفانه محصول را قیمت گذاری کرده و به فروش می رساند.

وضعیت محصولات پلاستیکی

وضعیت محصولات پلاستیکی

هفت نشان را مشاهده می کنید که بازیافتی بودن و نوع جنس پلاستیک بسته بندی را مشخص می کند. پت، pvc، پلی اتیلن سبک و سنگین، pp و پلی استایرن و متفرقه

آژیر اخطار

آژیر اخطار

بر روی لوازم الکتریکی قابل مشاهد است و به کاربر هشدار می دهد هنگام استفاده از آن باید نکات ایمنی را رعایت نمایند. البته بر روی برخی خوراکیها برای هشدار به افرادی که آلرژی دارند نیز درج شده است

اضافه کردن آب جوش

اضافه کردن آب جوش

تصویری از کتری که درون یک دایره واقع شده از کاربر می‌خواهد به محتویات بسته بندی آب جوش یا داغ اضافه کند و عموما بر روی بسته‌ بندی موادغذایی قابل مشاهده است. 

تعداد محتویات

تعداد محتویات

تعداد محتویات داخل یک بسته را نشان می دهد و بیشتر برای مواد غذایی به کار می رود. در اینجا عدد ۱۰ نمایش داده شده به این معناست که باید انتظار 10 قطعه داخل بسته را داشته باشید.

محصول ترکیبی

محصول ترکیبی

کاسه و قاشق موجود در تصویر بیانگر ترکیبی بودن محصول از مواد مختلف است. شبیه این نماد را در تابلو داروخانه هائی که داروی ترکیبی تولید می کنند می توان مشاهده کرد.

نماد دقت و ظرافت

نماد دقت و ظرافت

این نماد نخستین بار بر روی بسته‌ بندی یک مشعل حرفه‌ای و فوق‌العاده با کیفیت نقش بست و نشان می‌دهد کالای درون بسته‌ بندی با دقت بسیار بالایی ساخته شده است.

تماس در خصوص کیفیت

تماس در خصوص کیفیت

نمادی در راستای ترویج مشتری مداری که همراه آن یک شماره تماس درج میشود تا اگر مخاطبی محصول را استفاده کرد و از آن رضایت کافی نداشت، با شماره  تماس بگیرید و علت نارضایتی خود را بیان کنید.

محصولی برای گیاهخواران

محصولی برای گیاهخواران

این نماد نشان می دهد محتویات بسته برای افراد گیاهخوار مناسب است و در محصول غذایی از هیچ گوشت و پروتئین حیوانی استفاده نشده است.

چنگل مسنمر

چنگل مسنمر

علامتی خوشایند دوستداران محیط زیست که نشان دهنده این است که برای تهیه محصول (عموما چوبی) از جنگل هایی بهر برده اند که در ازای قطع هر درخت، حداقل یک درخت دیگر کاشته شده است.

بدون گندم

بدون گندم

مواد غذایی که از گندم ساخته نشده باشد با این علامت نشان داده خواهد شد. ممکن است برخی افراد نسبت به ساخت محصولات با مواد اولیه خاص حساس نباشند، اما استفاده از این نماد در بسته بندی ضروری است.

 

همانگونه که گفته شد علامتهای اختصاری زبان مشترک تمامی ملل بوده و علاوه بر اینکه نیاز هست تا تولیدکنندگان و طراحان گرافیکی با این علائم آشنا باشند، مخاطبین کالاها نیز باید با این مفاهیم آشنا باشند تا قبل از خرید و استفاده از این محصولات به کمک این علائم از ماهیت کالا با خبر شوند تا احیانا خرید نادرست و به طبع آن هزینه نادرستی ننمایند. کارتن سازی اصفهان با دانش به روز در خصوص طراحی و تولید بسته بندی در خدمت هموطنان گرامی خواهد بود.