انواع ورق کارتن

فهرست مطلب

ورق کارتن

 

ابتدا یک تعریف کلی از ورق را ارائه می کنیم: بطور کلی یک ورق کارتن استاندارد از سه جز تشکیل میشود. به طو خلاصه رورق کارتن از روی هم چسباندن کاغذهای مسطح و موج دار (اصطلاحا فلوت) تولید می گردد. عنصر اصلی کارتن، ورق و از طرفی عنصر اصلی ورق، کاغذهای مخصوص این صنعت هستند که بیشتر اوقات از کاغذ کرافت، تاپ وایت، تست و بازیافت در گرماژهای مختلف می باشند. در مقاله کاغذ کارتن به تفصیل انواع کاغذهای این صنعت و نوع مواد اولیه آن و موارد مصارف هر یک را تشریح کردایم. در این مقاله به دیگر پارامتر های مهم ورق کارتن یعنی تعداد لایه کارتن و انواع فلوت کارتن و موارد مصرف هر یک از آنها خواهیم پرداخت.


 تعداد لایه کارتن

ورق و در نتیجه کارتن ها بر اساس تعداد لایه در چهار گروه ورق سینگل، سه لایه، پنچ لایه و نهایتا هفت لایه تقسیم میشود. با افزایش تعداد لایه ها، می توان محصولات صنعتی و سنگین تر را بسته بندی کرد. در جدول زیر موارد مصرف هر یک را بیشتر بررسی  خواهیم کرد. 

ورق کارتن سینگل

ورق کارتن سینگل

 از چسباندن یک کاغذ مسطح با یک کاغد موجدار (فلوت) ساخته میشود. اغلب  برای مواردی استفاده می شود که از لحاظ مقاومت، فقط کمی بیشتر از جعبه های مقوائی نیاز باشد. برای برخی از موارد استفاده از سنگل فیس به جعبه های کوچک بیسکویت یا در جعبه های پیتزا بعنوان سینی می توان اشاره کرد. در تصویر زیر شماتیک آن را مشاهده می کنید.

 

singl

 

 


ورق کارتن سه لایه

ورق کارتن سه لایه

کارتن سه لایه از به هم چسباندن دولایه کاغذ مسطح  با یک لایه میانی کاغذ فلوت (کاغذ کنگره ای) ساخته میشود. در دنیا به این نوع کارتن بخاطر وجود تنها یک لایه از فلوت به آنها کارتن تک دیواره گفته میشود لیکن در ایران با  همان نام کارتن سه لایه شناخته می شود. این کارتن ها برای حمل بار حداکثر تا 10 کیلوگرم مناسب می باشد. بسیاری از کارتن های مورد استفاده از همین نمونه می باشد. در تصویر زیر شکل شماتیک کارتن سه لایه را ملاحظه می کنید.

 

3la


ورق کارتن پنچ لایه

ورق کارتن پنچ لایه

کارتن  پنج لایه تشکیل شده از سه لایه کاغذ مسطح و دو لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) که بصورت یکی در میان بهم چسبیده شده اند تولید می گردد. کارتنهای معمولی پنج لایه قابلیت حمل بار حداکثر تا 25 کیلو را دارند و اگر کاغذهای  با گرماژ بیشتر و کیفیت بهتر استفاده شود تا 40 کیلوگرم را نیز قابلیت حمل دارند. در دنیا بخاطر وجود سه کاغذ مسطح به کار رفته در آن به کارتن سه دیوار معرفی می شوند ولی در ایران اصطلاح رایج آن همان کارتن پنج لایه می باشد.

5la


ورق کارتن هفت لابه

ورق کارتن هفت لابه

کارتن هفت لایه بیشترین تعداد لایه برای تولید کارتن را دادرد و از به هم چسباندن  چهار لایه کاغذ مسطح و سه لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) ساخته میشود. این کارتن قابلیت حمل بیشترین وزن ممکن را دارا می باشد و تا حداکثر 75 کیلو گرم را تحمل خواهد داشت برای بسته بندی محصولاتی با بیش از این وزن باید از سازه های چوبی یا فلزی استفاده کرد و سپس کارتن می تواند حکم پوشش و کاور را ایفا نماید. 

7laدر جدول زیر نسبت تعدادلایه ها ی ورق کارتن سازی باحجم و وزن محصول را می توانید مشاهده نمائید.

1

 

انواع فلوت کارتن

یکی از مهمترین پارامترهای تعین کننده کیفیت ورق کارتن، لایه میانی ورق یعنی فلوت یا همان لایه کنگره ای می باشد. کاغذ فلوت  به دو روش SC به مفهوم تولید نیمه شیمیایی یا WBF به مفهوم تولید از مواد صد در صد بازیافت می باشد. بدیهی است فلوتی که با واکنش نیمه شیمیایی از چوب تهیه میشود مقاومتر خواهد بود.
فلوت ها با توجه به اندازه ارتفاع موج آنها به دسته هائی با اسامی A,B,C,E,F تقسیم میشوند. فلوت A با ارتفاع تقریبی 4.5 الی 5 میل بیشترین ارتفاع را در این گروه دارد و فلوت F با ارتفاع تقریبی هشت دهم میل کمترین ارتفاع را دارد. مصرف این دو گروه در صنعت بسته بندی به ندرت اتفاق می افتد. در ادامه به مهمترین آنها یعنی فلوت های ,,E و خاصیت هریک اشاره خواهیم کرد.

کارتن سه لایه با فلوت E

کارتن سه لایه با فلوت E

فلوت E ارتفاعی (یا ضخامتی) حدود 1 الی 1.5میلیمتر دارد که در طول یک متر از آن حدود 300 عدد کنگره یا همان تعداد گام بین موجهای وجود دارد.

ورق این فلوت برای مصارفی که مقاومت ارتعاشی لازم ندارد و از طرفی در برابر شکنندگی (مقاومت فشاری یا مقاومت به له شدگی) نیاز به مقاومت داشته باشد،  گزینه مناسبی خواهد بود.

کیفیت چاپ فلکسو  بر روی کارتن با فلوت E ، بخاطر مقاومت به له شدگی آن، مطلوبتر از فلوتهائی خواهد بود که ارتفاع زیادتری ایجاد میکنند. 

 e flute


کارتن سه لایه با فلوت B

کارتن سه لایه با فلوت B

فلوت B یکی از متداول ترین انواع ورق های کارتن برای بسته بندی محصولات مختلف می باشد. ارتفاع فلوت B حدود 3 میلیمتر است و تعداد گام آن در یک متر حدود 135 عدد خواهد بود.
این فلوت با توجه به اینکه از نظرمقاومت به له شدگی (مقاومت فشاری) و همچنین از نظر مقاومت ارتجاعی حالت مابین  فلوتهای دیگر است بنابراین این نوع ورق بیشترین کاربرد را خواهد داشت .
b flute


کارتن سه لایه با فلوت C

کارتن سه لایه با فلوت C

ارتفاع ایجاد شده با  فلوت C حدود 3.5 الی4 میلیمتر است و تعداد گام آن در یک متر حدود 125 عدد خواهد بود.

فلوت C مقاومت ارتجاعی بیشتری نسبت به فلوت B دارد بنابراین برای حمل محصولات شکننده مانند محصولات شیشه ای  که وزن کم دارند گزینه مناسبی خواهد بود. ولی مقاومت فشاری فلوت C ضعیف تراست و مقاومت ترکیدی و خرد شدن آن کمترمی باشد.  
c flute


کارتن پنج لایه با فلوت BC

کارتن پنج لایه با فلوت BC

ترکیب دو فلوت B و C  ضخامتی حدود 6 تا 7 میلی متر ایجاد خواهد کرد. این ترکیب عملکرد  خوبی در تمام سطح کارتن به وجود می آورد و برای حمل و نقل محصولات نسبتا سنگین  که سطح بالاتری از حفاظت را نیاز دارند مانند محصولات شکستنی و ظریف بهترین گزینه برای بسته بندی وحمل و نقل خواهد بود. البته مصرف این ترکیب محدود نیست و برای بسیار از محصولات سنگین شکستنی یا معمولی نیز کار برد دارد .

bc flute


کارتن پنج لایه با فلوت BE

کارتن پنج لایه با فلوت BE

کارتن با فلوت EB به ضخامت 4 الی 4.5 میلیمتر تولید می گردد، همانطور که از نام آن پیدا شده است این ورق از ترکیب فلوت های E و B ساخته میشود.

این فلوت به خاطر وجود فلوت ریز (E) مقاومت فشاری خوبی خواهد داشت و دانستیم چاپ بر روی آن بسیار مطلوب خواهد شد. از طرفی با توجه به استفاده از فلوت نسبتا درشت (B) از مقاومت ارتجاعی یا له شدن  بسیار خوبی نیز برخوردار خواهد بود بنابراین کارتن با فلوت EB برای بسته بندی و حمل و نقل بسیاری از محصولات نسبتا سنگین ایده آل خواهد بود.

eb flute


کارتن هفت لایه با فلوت BCE

کارتن هفت لایه با فلوت BCE

با کارتن هفت لایه و با فلوت BCE می توان سنگین ترین محصولاتی را بسته بندی و حمل و نقل کرد که با صنعت کارتن سازی امکان پذیر خواهند بود. در این ترکیب عموما فلوت E رابه سمت لایه و آستر خارجی کارتن قرار می دهند.

 

مشخصات فنی انواع فلوتهاf2

 

بررسی فلوت ها بر اساس مقاومت آنها

1)مقاومت به فشردگی ورق: مقاومت و تحمل فشار عبارتست از حداکثر نيروی لازم برای فشردگی ورق کارتن این پارامترمتناسب با وزن و حجم کارتن خواهد بود. و هرچه مقاومت به فشار کارتن بیشتر باشد شکنندگی آن کمتر خواهد شد. فلوت های با ضخامت یا همان ارتفاع کمتر مقاومت فشاری بهتری خواهند داشت.

 2) خاصيت بالشتی (ارتجاعی):یک خاصيت فيزیکی مهم برای محصولات شکستنی است که باعث می شود در اثر ضربه ورق مرتعش واز فشار حاصل ازضربه جلوگيری کند.فلوت ها با ارتفاع بیشترمقاومت ارتجاعی بیشتری خواهند داشت.

برای آشنائی با روش سنجش مقاومت و کیفت کارتن دعوت میکنیم مقاله آزمون های کارتن سازی را مطالعه نمائید.

 


  

 قیمت ورق کارتن سازی

 

با توجه به تنوع کیفیت جنس و گرماژ فلوت و همچنین گرماژ کاغذهای مسطح امکان ارائه لیست قیمت کامل و جامعه از ورق کارتن مقدور نخواهد بود.  از طرفی نوسانات بازار هم گاها اجازه آپدیت لیست را از ما می گیرد. بنابراین لیست قیمت ورق کارتن ارائه شده فقط برای اطلاع از قیمت تقریبی بوده و برای اطلاع از قیمتهای به روز و دقیق نیاز به استعلام قیمت کتبی خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

در تاریخ 1400/05/01

  

  ترکیب لایه ها  ...........................................  قیمت (ریال)

ایرانی-ایرانی-ایرانی .........................................   52000

تست لاینر-ایرانی-ایرانی ....................................   57000

سفید درجه 2 -ایرانی-ایرانی ................................   59000

سفید درجه 1-ایرانی-ایرانی ...............................   64000

 سفید راشا -ایرانی-ایرانی ...............................   73000

کرافت ایرانی -ایرانی-ایرانی ................................   60000

کرافت سوپر -ایرانی-ایرانی ..............................   64000

 

ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی .......................................   89000

تست لاینر-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ..................................   94000

کرافت ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ..............................   97000

کرافت سوپر-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ............................   101000

سفید درجه2-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ...............................   96000

سفید درجه 1-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی ...............................   101000

سفید راشا-ایرانی-ایرانی-ایرانی-ایرانی .............................. ..  110000

 

    پارامترهای تغییر قیمت ورق

 

* تفاوت قیمت تست لاینربه جای ایرانی .............5000 ریال

* تفاوت قیمت فلوتینگ به جای ایرانی ...............5000 ریال

* تفاوت سفید راشا به جای ایرانی ................  21000  ریال

* تفاوت سفید درجه1 به جای ایرانی ................12000  ریال

* تفاوت سفید درجه 2 به جای ایرانی ...............7000 ریال

* تفاوت کرافت سوپر به جای ایرانی ................ 12000 ریال

* تفاوت کرافت 200 گرم  به جای ایرانی................ 26000 ریال

* تفاوت کرافت ایرانی  به جای ایرانی................ 8000 ریال

  مباحث تکمیلی ورق کارتن

تولید کنندگان کارتن در دنیا برای رهائی از این همه تنوع و رسیدن به زبان مشترک نزدیک به هم اقدام به ابدا علائم اختصاری و محدود کردن تنوع کیفیت کاغذ به کرافت با علامت اختصاری K که نشان دهند تولید شده آن از خمیر بکر(ویرجین صددرصد) و کاغذ تست با علامت اختصاری T که تولید شده از مواد بازیافت است کرده و برای فلوت دو تنوع sc برای فلوت مقاوم و WBF برای فلوت ساخته شده از بازیافت را در نظر می گیرند.

در تعریف این علائم اختصاری، نمایش عدد را به منظور تعیین گراماژ کاغذ در نظر گرفته اند و در آخر علائم اختصاری فلوت ها را هم که در این مقاله آشنا شدیم.

بعنوان مثال یک کارتن سه لایه با ترکیب لایه خارجی از جنس مرغوب (کرافت) 125 گرم و فلوت B از جنس بازیافت 125 گرم و لایه داخلی از جنس بازیافت (تست) با گرماژ 150 گرم را به شکل زیر معرفی می کنند.

K125 /B 125 WBF / T150

در ادامه به کمک علائم اختصاری، کاربرد هر فلوت را متناسب با وزن محصول مشاهده خواهید کرد.

برای کارتن سه لایه و با فلوت B یا E

برای کارتن سه لایه با ترکیب K / T و 125 گرم محصولی با وزن 4 الی 6 کیلو گرم 

برای کارتن سه لایه با ترکیب K / T و 150 گرم محصولی با وزن 8 الی 12 کیلو گرم 

برای کارتن سه لایه با ترکیب K یا T و 200 گرم محصولی با وزن 12 الی 17 کیلو گرم

برای کارتن سه لایه با ترکیب K  گرم200 و T  گرم 300 محصولی با وزن 17 الی 25 کیلو گرم 

برای کارتن سه لایه با ترکیب K / T و 300 گرم محصولی با وزن 25 الی 35 کیلو گرم

برای کارتن پنج لایه و با فلوت BE یا BC  و با لایه وسط از تست به شرح زیر می باشد

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K / T و 125 گرم محصولی با وزن 10 الی 15 کیلو گرم 

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K / T و 150 گرم محصولی با وزن 15 الی 25 کیلو گرم 

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K یا T و 200 گرم محصولی با وزن 25 الی 35 کیلو گرم

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K  گرم200 و T  گرم 300 محصولی با وزن 35 الی 40 کیلو گرم 

برای کارتن پنج لایه با ترکیب K / T و 300 گرم محصولی با وزن 40 الی 45 کیلو گرم


خط تولید ورق کارتن سه لایه

خط تولید ورق، دستگاهی به نام Corrugator (کاروگاتور) است که برای تولید فلوت و سپس چسباندن آن بر روی کاغذهای مسطح مورد استفاده قرار می گیرد. 

در مرحله اول ، توسط قرقره های کاغذ مخصوص ساخت فلوت به داخل خط تولید تغذیه می شوند ، در این مرحله کاغذ قبل از تغذیه در محفظه ای گرما و بخار داده میشود تا آماده تولید قلوت گردد. کاغذ فلوت توسط اعمال فشار با سیلندر هایی که قالب فلوت را دارا هستند تولید می گرددند.

در ادامه این مرحله یک طرف از سطح کاغذ موج دار شده را به چسب آغشته می کنند تا با یکی از کاغذهای مسطح  که عموما لایه داخلی کارتن محسوب میشود چسبیده شود. این لایه توسط قر قره های به سمت لایه موجدار هدایت می شود.

قسمت دوم تولید بخشی از دستگاه به نام پشتی دوبل است. در اصل ، پشتیبان دوبل به دنبال یک فرایند مشابه با مرحله بالا ، آستر خارجی یا همان لایه دیگر کاغذ را می چسباند. در طول این فرآیند هم  کاغذها گرم می شود تا اطمینان حاصل شود که اوراق به هم پسبیده و رطوب حاصل از چسب کاملا خشک شود. با افزوده شده هر لایه استحکام ورق مضاعف خواهد شد.