انواع ورق کارتن

فهرست مطلب

ورق کارتن

 

ابتدا یک تعریف کلی از ورق را ارائه می کنیم: بطور کلی یک ورق کارتن استاندارد از سه جز تشکیل میشود. به طو خلاصه رورق کارتن از روی هم چسباندن کاغذهای مسطح و موج دار (اصطلاحا فلوت) تولید می گردد. عنصر اصلی کارتن، ورق و از طرفی عنصر اصلی ورق، کاغذهای مخصوص این صنعت هستند که بیشتر اوقات از کاغذ کرافت، تاپ وایت، تست و بازیافت در گرماژهای مختلف می باشند. در مقاله کاغذ کارتن به تفصیل انواع کاغذهای این صنعت و نوع مواد اولیه آن و موارد مصارف هر یک را تشریح کردایم. در این مقاله به دیگر پارامتر های مهم ورق کارتن یعنی تعداد لایه کارتن و انواع فلوت کارتن و موارد مصرف هر یک از آنها خواهیم پرداخت.


 تعداد لایه کارتن

ورق و در نتیجه کارتن ها بر اساس تعداد لایه در چهار گروه ورق سینگل، سه لایه، پنچ لایه و نهایتا هفت لایه تقسیم میشود. با افزایش تعداد لایه ها، می توان محصولات صنعتی و سنگین تر را بسته بندی کرد. در جدول زیر موارد مصرف هر یک را بیشتر بررسی  خواهیم کرد. 

ورق کارتن سینگل

ورق کارتن سینگل

 از چسباندن یک کاغذ مسطح با یک کاغد موجدار (فلوت) ساخته میشود. اغلب  برای مواردی استفاده می شود که از لحاظ مقاومت، فقط کمی بیشتر از جعبه های مقوائی نیاز باشد. برای برخی از موارد استفاده از سنگل فیس به جعبه های کوچک بیسکویت یا در جعبه های پیتزا بعنوان سینی می توان اشاره کرد. در تصویر زیر شماتیک آن را مشاهده می کنید.

 

singl

 

 


ورق کارتن سه لایه

ورق کارتن سه لایه

کارتن سه لایه از به هم چسباندن دولایه کاغذ مسطح  با یک لایه میانی کاغذ فلوت (کاغذ کنگره ای) ساخته میشود. در دنیا به این نوع کارتن بخاطر وجود تنها یک لایه از فلوت به آنها کارتن تک دیواره گفته میشود لیکن در ایران با  همان نام کارتن سه لایه شناخته می شود. این کارتن ها برای حمل بار حداکثر تا 10 کیلوگرم مناسب می باشد. بسیاری از کارتن های مورد استفاده از همین نمونه می باشد. در تصویر زیر شکل شماتیک کارتن سه لایه را ملاحظه می کنید.

 

3la


ورق کارتن پنچ لایه

ورق کارتن پنچ لایه

کارتن  پنج لایه تشکیل شده از سه لایه کاغذ مسطح و دو لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) که بصورت یکی در میان بهم چسبیده شده اند تولید می گردد. کارتنهای معمولی پنج لایه قابلیت حمل بار حداکثر تا 25 کیلو را دارند و اگر کاغذهای  با گرماژ بیشتر و کیفیت بهتر استفاده شود تا 40 کیلوگرم را نیز قابلیت حمل دارند. در دنیا بخاطر وجود سه کاغذ مسطح به کار رفته در آن به کارتن سه دیوار معرفی می شوند ولی در ایران اصطلاح رایج آن همان کارتن پنج لایه می باشد.

5la


ورق کارتن هفت لابه

ورق کارتن هفت لابه

کارتن هفت لایه بیشترین تعداد لایه برای تولید کارتن را دادرد و از به هم چسباندن  چهار لایه کاغذ مسطح و سه لایه کاغذ فلوت (کاغذ موجدار) ساخته میشود. این کارتن قابلیت حمل بیشترین وزن ممکن را دارا می باشد و تا حداکثر 75 کیلو گرم را تحمل خواهد داشت برای بسته بندی محصولاتی با بیش از این وزن باید از سازه های چوبی یا فلزی استفاده کرد و سپس کارتن می تواند حکم پوشش و کاور را ایفا نماید. 

7laدر جدول زیر نسبت تعدادلایه ها ی ورق کارتن سازی باحجم و وزن محصول را می توانید مشاهده نمائید.

1

 

انواع فلوت کارتن

یکی از مهمترین پارامترهای تعین کننده کیفیت ورق کارتن، لایه میانی ورق یعنی فلوت یا همان لایه کنگره ای می باشد. کاغذ فلوت  به دو روش SC به مفهوم تولید نیمه شیمیایی یا WBF به مفهوم تولید از مواد صد در صد بازیافت می باشد. بدیهی است فلوتی که با واکنش نیمه شیمیایی از چوب تهیه میشود مقاومتر خواهد بود.
فلوت ها با توجه به اندازه ارتفاع موج آنها به دسته هائی با اسامی A,B,C,E,F تقسیم میشوند. فلوت A با ارتفاع تقریبی 4.5 الی 5 میل بیشترین ارتفاع را در این گروه دارد و فلوت F با ارتفاع تقریبی هشت دهم میل کمترین ارتفاع را دارد. مصرف این دو گروه در صنعت بسته بندی به ندرت اتفاق می افتد. در ادامه به مهمترین آنها یعنی فلوت های ,,E و خاصیت هریک اشاره خواهیم کرد.

کارتن سه لایه با فلوت E

کارتن سه لایه با فلوت E

فلوت E ارتفاعی (یا ضخامتی) حدود 1 الی 1.5میلیمتر دارد که در طول یک متر از آن حدود 300 عدد کنگره یا همان تعداد گام بین موجهای وجود دارد.

ورق این فلوت برای مصارفی که مقاومت ارتعاشی لازم ندارد و از طرفی در برابر شکنندگی (مقاومت فشاری یا مقاومت به له شدگی) نیاز به مقاومت داشته باشد،  گزینه مناسبی خواهد بود.

کیفیت چاپ فلکسو  بر روی کارتن با فلوت E ، بخاطر مقاومت به له شدگی آن، مطلوبتر از فلوتهائی خواهد بود که ارتفاع زیادتری ایجاد میکنند. 

 e flute


کارتن سه لایه با فلوت B

کارتن سه لایه با فلوت B

فلوت B یکی از متداول ترین انواع ورق های کارتن برای بسته بندی محصولات مختلف می باشد. ارتفاع فلوت B حدود 3 میلیمتر است و تعداد گام آن در یک متر حدود 135 عدد خواهد بود.
این فلوت با توجه به اینکه از نظرمقاومت به له شدگی (مقاومت فشاری) و همچنین از نظر مقاومت ارتجاعی حالت مابین  فلوتهای دیگر است بنابراین این نوع ورق بیشترین کاربرد را خواهد داشت .
b flute


کارتن سه لایه با فلوت C

کارتن سه لایه با فلوت C

ارتفاع ایجاد شده با  فلوت C حدود 3.5 الی4 میلیمتر است و تعداد گام آن در یک متر حدود 125 عدد خواهد بود.

فلوت C مقاومت ارتجاعی بیشتری نسبت به فلوت B دارد بنابراین برای حمل محصولات شکننده مانند محصولات شیشه ای  که وزن کم دارند گزینه مناسبی خواهد بود. ولی مقاومت فشاری فلوت C ضعیف تراست و مقاومت ترکیدی و خرد شدن آن کمترمی باشد.  
c flute


کارتن پنج لایه با فلوت BC

کارتن پنج لایه با فلوت BC

ترکیب دو فلوت B و C  ضخامتی حدود 6 تا 7 میلی متر ایجاد خواهد کرد. این ترکیب عملکرد  خوبی در تمام سطح کارتن به وجود می آورد و برای حمل و نقل محصولات نسبتا سنگین  که سطح بالاتری از حفاظت را نیاز دارند مانند محصولات شکستنی و ظریف بهترین گزینه برای بسته بندی وحمل و نقل خواهد بود. البته مصرف این ترکیب محدود نیست و برای بسیار از محصولات سنگین شکستنی یا معمولی نیز کار برد دارد .

bc flute


کارتن پنج لایه با فلوت BE

کارتن پنج لایه با فلوت BE

کارتن با فلوت EB به ضخامت 4 الی 4.5 میلیمتر تولید می گردد، همانطور که از نام آن پیدا شده است این ورق از ترکیب فلوت های E و B ساخته میشود.

این فلوت به خاطر وجود فلوت ریز (E) مقاومت فشاری خوبی خواهد داشت و دانستیم چاپ بر روی آن بسیار مطلوب خواهد شد. از طرفی با توجه به استفاده از فلوت نسبتا درشت (B) از مقاومت ارتجاعی یا له شدن  بسیار خوبی نیز برخوردار خواهد بود بنابراین کارتن با فلوت EB برای بسته بندی و حمل و نقل بسیاری از محصولات نسبتا سنگین ایده آل خواهد بود.

eb flute


کارتن هفت لایه با فلوت BCE

کارتن هفت لایه با فلوت BCE

با کارتن هفت لایه و با فلوت BCE می توان سنگین ترین محصولاتی را بسته بندی و حمل و نقل کرد که با صنعت کارتن سازی امکان پذیر خواهند بود. در این ترکیب عموما فلوت E رابه سمت لایه و آستر خارجی کارتن قرار می دهند.

 

مشخصات فنی انواع فلوتهاf2

 

بررسی فلوت ها بر اساس مقاومت آنها

1)مقاومت به فشردگی ورق: مقاومت و تحمل فشار عبارتست از حداکثر نيروی لازم برای فشردگی ورق کارتن این پارامترمتناسب با وزن و حجم کارتن خواهد بود. و هرچه مقاومت به فشار کارتن بیشتر باشد شکنندگی آن کمتر خواهد شد. فلوت های با ضخامت یا همان ارتفاع کمتر مقاومت فشاری بهتری خواهند داشت.

 2) خاصيت بالشتی (ارتجاعی):یک خاصيت فيزیکی مهم برای محصولات شکستنی است که باعث می شود در اثر ضربه ورق مرتعش واز فشار حاصل ازضربه جلوگيری کند.فلوت ها با ارتفاع بیشترمقاومت ارتجاعی بیشتری خواهند داشت.

برای آشنائی با روش سنجش مقاومت و کیفت کارتن دعوت میکنیم مقاله آزمون های کارتن سازی را مطالعه نمائید.