wahtsapp

ورق کارتن

 

ابتدا یک تعریف کلی از ورق را ارائه می کنیم: 
ورق کارتن از روی هم چسباندن کاغذهای مسطح و موج دار (
اصطلاحا فلوت) تولید می گردد. عنصر اصلی برای ساخت کارتن، ورق می باشد و از طرف دیگر عنصر اصلی ورق، کاغذهای مخصوص این صنعت هستند که عبارتند از کاغذ کرافت، تاپ وایت، تست و بازیافت در گرماژهای مختلف می باشند.
در مقاله کاغذ کارتن به تفصیل انواع کاغذهای این صنعت و نوع مواد اولیه آن و موارد مصارف هر یک را تشریح کردایم. در این مقاله به دیگر پارامتر های مهم ورق کارتن یعنی تعداد لایه کارتن و انواع فلوت کارتن و موارد مصرف هر یک از آنها خواهیم پرداخت.


 تعداد لایه کارتن

ورق و در نتیجه کارتن ها بر اساس تعداد لایه در چهار گروه ورق سینگل، سه لایه، پنچ لایه و نهایتا هفت لایه تقسیم میشود. با افزایش تعداد لایه ها، می توان محصولات صنعتی و سنگین تر را بسته بندی کرد. در جدول زیر موارد مصرف هر یک را بیشتر بررسی  خواهیم کرد. در جدول زیر نسبت تعدادلایه ها ی ورق کارتن سازی باحجم و وزن محصول را می توانید مشاهده نمائید.

1

 

انواع فلوت کارتن

یکی از مهمترین پارامترهای تعین کننده کیفیت ورق کارتن، لایه میانی ورق یعنی فلوت یا همان لایه کنگره ای می باشد. کاغذ فلوت  به دو روش SC به مفهوم تولید نیمه شیمیایی یا WBF به مفهوم تولید از مواد صد در صد بازیافت می باشد. بدیهی است فلوتی که با واکنش نیمه شیمیایی از چوب تهیه میشود مقاومتر خواهد بود.
فلوت ها با توجه به اندازه ارتفاع موج آنها به دسته هائی با اسامی A,B,C,E,F تقسیم میشوند. فلوت A با ارتفاع تقریبی 4.5 الی 5 میل بیشترین ارتفاع را در این گروه دارد و فلوت F با ارتفاع تقریبی هشت دهم میل کمترین ارتفاع را دارد. مصرف این دو گروه در صنعت بسته بندی به ندرت اتفاق می افتد. در ادامه به مهمترین آنها یعنی فلوت های ,,E و خاصیت هریک اشاره خواهیم کرد.

 

مشخصات فنی انواع فلوتهاf2

 

بررسی فلوت ها بر اساس مقاومت آنها

1)مقاومت به فشردگی ورق: مقاومت و تحمل فشار عبارتست از حداکثر نيروی لازم برای فشردگی ورق کارتن این پارامترمتناسب با وزن و حجم کارتن خواهد بود. و هرچه مقاومت به فشار کارتن بیشتر باشد شکنندگی آن کمتر خواهد شد. فلوت های با ضخامت یا همان ارتفاع کمتر مقاومت فشاری بهتری خواهند داشت.

 2) خاصيت بالشتی (ارتجاعی):یک خاصيت فيزیکی مهم برای محصولات شکستنی است که باعث می شود در اثر ضربه ورق مرتعش واز فشار حاصل ازضربه جلوگيری کند.فلوت ها با ارتفاع بیشترمقاومت ارتجاعی بیشتری خواهند داشت.

برای آشنائی با روش سنجش مقاومت و کیفت کارتن دعوت میکنیم مقاله آزمون های کارتن سازی را مطالعه نمائید.

 

Login Form

صنعت یا هنر

 

صنعت یا هنر

چاپ و بسته بندی از بسیاری از جهات یک صنعت محسوب میشود و از تکنولوژی و پیشرفت های روز افزون صنعت بهره می برد و از طرفی هر کجا صحبت از چاپ میشود حتما پای هنرهای تصویری و ادبیات به میان می آید. در ساخت کارتن و جعبه هنر گرافیک، نقش پر رنگی دارد و ما در کارتن سازی اصفهان، صنعت و دستگاه های پیشرفت را با خلاقیت و هنر در هم آمیخته ایم تا بیشترین بهروری را از بسته بندی کالا داشته باشیم.