wahtsapp

 ساخت کارتن میوه و صیفی جات در اصفهان

 بسته بندی برای میوه و سبزیجات تازه یکی از مراحل مهم برای عرضه آن می باشد که گاها مسافت طولانی از کشاورز تا مصرف کننده را باید طی کند. جعبه، سبد، کارتن کاغذی، کارتن پلاست، سطل پلاستیکی و پالت و ظروف چوبی از موارد استفاده برای حمل و نقل میوه و صیفی جات است.

ساخت کارتن میوه و صیفی جات در اصفهان

 

بسته بندی برای میوه و سبزیجات تازه یکی از مراحل مهم برای عرضه آن می باشد که گاها مسافت طولانی از کشاورز تا مصرف کننده را باید طی کند. جعبه، سبد، کارتن کاغذی، کارتن پلاست، سطل پلاستیکی و پالت و ظروف چوبی از موارد استفاده برای حمل و نقل میوه و صیفی جات است.

بسته بندی هزینه قابل توجهی از صنعت تولید و عرضه را به خود اختصاص می دهد. بنابراین مهم است که از تولید کننده و حتی مصرف کنند نهائی درک درستی از انواع گزینه های بسته بندی داشته باشند. لیکن ما در راستا فعالیت خودمان اطلاعات مربوط به بسته بندی با کارتن را که از دیدگاه ما مناسب ترین نوع بسته بندی میوه می باشد را بررسی  کردایم.

دلایل انتخاب کارتن برای بسته بندی محصولات کشاورزی

1- یک بار مصرف بودن کارتن عاملی برای تمیز و بهداشتی بودن این روش بسته بندی است.

2- محیط زیست که دقدقه اکثر جوامع است را کارتن بخاطر تجدید پذیر و بازیافت بودن به طور کامل پوشش می دهد .

3- انعطاف پذیری بالای و تنوع در روش اجرای طرح هندسی متنوع در بسته بندی با کارتن وجود خواهد داشت.

4- با کارتن، اجرای طرح های گرافیکی متنوعی را ممکن خواهد بود و از طرفی با کمترین هزینه هر بار می توان در طراحی خود تجدید نظر نمود.

5- همانطور که گفته شد کارتون یکبار مصرف است اما به هیچ وجه دال بر ضعف در کیفیت و مقاومت آن نیست و از نظر استحکام در زمان حمل و نقل نمره قابل قبولی خواهد داشت.

6- از نظر وزن بسیار سبک تر از دیگر بسته بندیها می باشد که برای حمل و نقل امتیاز مهمی بشمار می رود.

7- هزینه مناسب بسته بندی با کارتن از دیگر مزایای آن به حساب می آید.

8- کارتن از ورق های مخصوصی تولید میشود که دارای یک یا دو لایه موج دار بنام فلوت ساخته میشود. این لایه های موج دار علاوه بر ایجاد استحکام، امکان انتقال هوا را در سطح کارتن محیا می کند. برای بهره وری بیشتر از این امکان می توان به راحتی در سطوح مختلف کارتن حفره هایی را ایجاد کرد تا انتقال هوا راحتر انجام دهد. این ویژگی برای تازه نگهداشت محصولات کشاورزی بسیار با اهمیت خواهد بود.

9- جذب رطوب و مقاومت در جذب رطوبت نسبی باعث میشود تا در سردخانه ها نیز با اطمینان مورد استفاده قرار گیرد.هر چند رطوبت جذب شده از هوای اطراف و محتویات می تواند مقاومت کارتون را تا 75 درصد کاهش دهد ولی پوشش های ضد رطوبت (موم، نشاسته، سلفون) می تواند تأثیرات رطوبت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

10- برای چینش و سورت میوه ها درون ظروف در وحله اول کارتن، فضای کمی را در کارگاه سورت میوه اشغال میکند و در ثانی قابلیت مونتاژ و بسته شدن راحتی دارد که در سرعت بسته بندی تاثیر خواهد داشت.

11- علاوه بر مزایای گفته شده کارتن چون ماده اصلی آن ازجنس کاغذ است، نرمی و بستر مناسبی را برای حمل و نقل محصولات کشاورزی را فراهم میکند. 

نکاتی که زمان ثبت سفارش کارتن برای بسته بندی محصولات کشاورزی باید در نظر گرفت

در بسیاری از مواقع مقاومت عمودی کارتن در زمانی که بسته بندیها روی هم قرار دادهمی شود، اهمیت چندانی ندارد. به عنوان مثال، کنسروها با بسته بندی ثانویه کارتن و در هنگام چینش روی هم، اکثر وزن را خود کنسرو ها تحمل می کنند. ولی برخی محصولات کشاورزی نمی توانند مقدار زیادی از بار عمودی را بدون آسیب دیدگی تحمل کنند. 

با توجه به علم فیزیک و هندسه، بیشتر فشار عمودی بر ظروف کارتونی توسط گوشه ها تحمل می شود. به همین دلیل، سوراخها و شکافهای تهویه هوا هرگز نباید در نزدیکی گوشه های ظروف قرار بگیرند و برای افزایش مقاومت در گوشه ها اقدامات خاصی مانند استفاده از نبشی کارتنی یا نبشی پلاستیکی یا تمهیداتی دیگر توصیه میشود.

نکته: زمان چیدن کارتن ها بر روی هم اگر کارتن بالائی مستقیم بر روی کارتن پائین قرار گیرد بعد چینش از چند ردیف احتمال سقوط کارتن های فوقانی زیاد خواهد بود و بهتر است کارتن ها بصورت متقاطع و همچون چینش آجر انجام شود که در این روش هم چون کارتن فوقانی بر وسط کارتن زیرین قرار میگیرد و از طرفی فشار عمودی وسط کارتن کمتر است بنابراین پیشنهاد میشود در این روش ابتدا چند ردیف اول را مستقیم روی هم و لایه های فوقانی را بصورت متقاطع چیدمان نمایند.

بررسی انواع کارتن میوه از نظر روش چاپ

چاپ بر روی کارتن میوه را هم با چاپ مستقیم (چاپ فلکسو) و هم بصورت چاپ پوستر و لمینت اجرا میکنند. اگر محصول صادراتی و گران بها باشد عموما بصورت کارتن لمینتی و اگر از اهمیت کمتری برخوردار باشد بصورت چاپ فلکسو اجرا میشود. کارهای با ارزش بالا علاوه بر لمینیتی بودن از روکش سلفون نیز استفاده میکنند.

کارتن های میوه  نظر شکل هندسی 

کارتن معمولی

این نمونه احتمالا کم هزینه ترین روش باشد و برای محصولات کشاورزی با دو ویژگی سبک و سفت مورد استفاده قرار می گیرد چرا که در چیدمان روی هم این نوع کارتن اگر محصول سنگین و نرم باشد محصولات پایین صدمه خواهند دید .

 fruit2کارتن رو باز یا کارتن نمایشی

در صورتی که قصد داشته باشیم ظاهر میوه در ویترین محل عرضه آن کاملا مشهود باشد از کارتن نمایشی که در مدلهای مختلفی قابل ارائه است، استفاده می شود. این روش بسته بندی برای مسافت های طولانی بین تولید تا مصرف کننده نهائی توصیه نمیشود. نمونه طرح های کارتن نمایشی را اینجا و در مجموعه سری 400  مشاهده کنید.

fruit3کارتن کفی و دری

برای مسافت های طولانی نمونه کفی و دری به چند علت بهترین روش برای عرضه میباشد. در حالت ایده آل با کارتن های سه لایه نهایتا 5 کیلو و با کارتن پنج لایه  کیلو10 بار را می توان حمل کرد.

fruit4حال اگر محصولات ما سنگین تر باشد برای جلوگیری از خراب شدن محصولات زیرین در زمان چیدمان کارتنها بر روی هم باید حداقل دیواره های کارتن بیشتر از 5 لایه باشد واین خصوصیات در مورد کارتن کفی و دری در دو صورت امکان پذیر است و اولین مورد جمع لایه های کفی و دری دیواره بسته بندی را تشکیل خواهد داد و در حالت دوم می توان طرح کارتن را بگونه ای اجرا کرد که هنگام مونتاژ به دو یا حتی چهار طرف دیواره کفی و دری اضافه گردد که اصطلاحا کارتن قفل شو اطلاق می گردد و در تصویر زیر مشاهد میکنید بهره برد.

 fruit5برخی نکات برای افزایش استحکام کارتن

اولین چیزی که برای ایجاد تحمل بیشتر در کارتن به ذهن می رسد استفاده از کارتن با تعداد لایه بیشتر است. معمولا برای محصولات کشاورزی کمتر از هشت کیلو کارتن سه لایه جوابگو خواهد بود ولی برای اوزان بیشتر باید از کارتن پنج لایه استفاده کرد.

دومین مورد بعد از افزایش لایه کارتن استفاده از کاغذ با کیفیت و با گرماژ بیشتر می رسد. برای محصولات کمتر از دوازده کیلو کاغذهای با گرماژ 130 گرم جوابگو می باشد ولی برای اوزان بیشتر بهتر است از کاغذ با گرماژ 200 گرم استفاده گردد. علاوه بر گرماژ کاغذ با افزایش درجه خلوص پالپ و خمیر کاغذ، کیفیت و تحمل فشار کارتن را بیشتر می کند.

ترفند سومی که در بسته بندی کارتن به ذهن میرسد استفاده از اتصالات اضافه که عموما از جنس خود کارتن می باشد و بوسیله منگنه چسب یا قفل کرده ورق ها در هم ساخته می شود. 

صادر کنندگان میوه و محصولات کشاورزی

تنوع اقلیمی ایران و وجود زمین های کشاورزی مستعد این امکان را فراهم کرداست که علاوه بر نیازهای کشور امکان صادرات نیز وجود داشته باشد. صیفی جات مانند خیار، گوجه، بادمجان و حتی سبزیجات مانند کلم و کاهو و از طرفی مرکبات مانند پرتغال، سیب، نارنگی و حتی میوه های خاص مانند گیلاس، زردآلو و کیوی  و غیره برای کشور چهار فصل ایران این امکان فراهم است تا اغلب این محصولات را  تولید به کشورهای همجوار مانند روسیه (که بخاطر سرما امکان کشت ندارند) یا کشورهای حوزه خلیج فارس (که به خاطر شرایط بیابانی و گرما امکان کشت ندارند) صادر نماید.  

یکی از ملاحظات اصلی صادر کنندگان محصولات کشاورزی در مورد بسته بندی آن می باشد. بسته بندی میوه های گران بها واز طرفی متناسب با کشورمقصد خصوصا برای کشورهای اروپائی بهتر است از کارتن لمینتی استفاده گردد. یک بسته بندی زیبا و مناسب می تواند بازار هدف را جذب نماید. البته ضعف در بسته بندی میوه در ایران مشهود بوده و گاها با ارسال فله ای و یا در ابعاد بزرگ بجای تصرف بازار نهائی و مصرف کننده مجبور میشوند محصولات خود را به واسطه داده و آنها با ارائه بسته بندی مشتری پسند سود اصلی را کسب می نمایند. (این واقعیت در محصولی مانند زعفران کاملا مشهود می باشد). ما در کارتن سازی اصفهان با اتکا به توانائی متخصصین خود در طراحی و ساخت کارتن، آماده مشاوره و ارائه بهترینها از نظر کیفیت و قیمت خواهیم بود.