wahtsapp

ساخت کارتن خرما در اصفهان 

ایران چهارمین تولید کننده خرما در سطح دنیا می باشد. خرما علاوه بر مصارف داخلی ، به کشورهای دیگر نیز صادر میشود. در گذشته چین خرما ایران را بصورت فله ای خریداری و بعد از بسته بندی مناسب به دنیا عرضه می کرد. ولی در حال حاضر با اینکه هنوز نقایص فراوانی در بسته بندی خرما در ایران وجود دارد ولی

 

 

ساخت کارتن خرما در اصفهان

data1
ایران چهارمین تولید کننده خرما در سطح دنیا می باشد. خرما علاوه بر مصارف داخلی ، به کشورهای دیگر نیز صادر میشود. در گذشته چین خرما ایران را بصورت فله ای خریداری و بعد از بسته بندی مناسب به دنیا عرضه می کرد. ولی در حال حاضر با اینکه هنوز نقایص فراوانی در بسته بندی خرما در ایران وجود دارد ولی برخی از تشکیلات بسته بندی با استاندارهای لازم جهت شستسو ، سوت یا دست چین، پرس، و گازدهی مناسب توانسته اند با عرضه مناسب خرما گوشه ای از صادرات این محصول را بخوبی فراهم نمایند.
ساخت کارتن مناسب برای بسته بندی خرما از مهمترین اقدامات و پارامترهای اصلی عرضه این محصول می باشد و ما درکارخانه کارتن سازی چهلستون خرسندیم با ساخت کارتنهای با کیفیت توانسته ایم در عرضه داخلی و صادرات این محصول ایرانی نقشی ایفا کرده باشیم.
بسته بندی خرما، در اوزان کمتر از یک کیلوگرم عموما با جعبه های مقوائی انجام می شود و سپس 12 عدد از این جعبه ها در یک بسته بندی بزرگ از جنس کارتن قرار می گیرد. اصطلاحا به این کارتن بزرگ بسته بندی ثانوی یا کارتن مادر گفته میشود.
بسته بندی خرما در اوزان بیشتر از یک کیلو با کارتن انجام می شود که اغلب در چند وزن یک و نیم، سه ، پنج و ده کیلوئی و با کارتن های عموما سه لایه عرضه میگردد.
کارتن مادر و اغلب بسته بندیهای کمتر از پنج کیلو بصورت کارتن معمولی(چاک و برش) وبا چاپ مستقیم فلکسو ساخته می شود و برای کارتن های پنج کیلوگرم و بیشتر از آن، در اغلب اوقات با کارتن های دو تکه (کفی و دری) ساخته میشود که طرح گرافیکی بر روی درب آن را برای کارهای صادراتی با لمینت اجرا می کنند هرچند گاهی مشاهده میشود چاپ این دسته از کارتن ها با چاپ چهار رنگ فلکسو نیز انجام گردید است.


کارتن خرمای زاهدی

خرمای زاهدی که در دو استان فارس و بوشهر کشت میشوند، بخاطر رطوبت کم در وزن های بیشتری قابلیت بسته بندی و ارائه دارند.

zahedi

دیگر کارتن های مخصوص خرما

خرماهائی که رطوبت بیشتری دارند مانند کبکاب بوشهر و رطب بم (مضافتی) در اوزان کمتر بسته بندی میشود. خرمای مضافتی عموما در جعبه های کوچک 800 گرمی (بچه کارتن) بسته بندی میشوند و سپس تعدادی از آنها در یک کارتن بزرگ (مادر کارتن) قرار میگیرد. از آنرو که این نوع مخصوص صادرات می باشد معمولا مادر کارتن آن بصورت لمینه و سلفون تولید می گردد. بچه کارتن ها یا از مقوا سنگین (حدود 600 تا 700 گرم) برای کفی آن و برای درب از مقوای سبک (140 تا 200 گرم) استفاده میگیرد و یا گاهی از ورق کارتن  سه لایه با فلوت E تولید می گردد.

mazafti

 

مادرکارتن خرما در ابعادی در حدود طول 330، عرض 210 و با ارتفاع 185 میلیمترمی باشد که دارای ظرفیت نه کیلو و ششصد گرم خرما یعنی 12 جعبه 800 گرمی است.  ابعاد حدودی دیگر که برای کارتن مادراستفاده میشود عبارتند از ابعاد حدوی با طول 440 ، عرض 250  با ارتفاع 145 میلیمتر میباشد. این نوع کارتن بهتر است از ورق پنج لایه تولید گردد و اگر از ورق سه لایه تولید میگردد باید از جنس لایه های مرغوب استفاده گردد.

mother carton

خرمای خشتی از دیگر انواع خرما محسوب میگردد و معمولا در اوزان سه کیلوئی و بصورت فله ای بسته بندی میشود. ابعاد این نوع بسته بندی عبارت است از طول: 205  ،عرض: 130 و با ارتفاع 105 میلیمتر

kheshti

خرمای پیارم با 15 درصد رطوبت در حالی که در گروه خرمای نیمه خشک محسوب می گردد به خاطر قیمت بالای آن در بسته بندیهای کوچک و البته نفیس تر عرضه می گردد.

pyarom