wahtsapp

جعبه سازی اصفهان

جعبه و جعبه سازی درگذشته صرفا برای حمل ونقل محصولات استفاده می گردید ولی امروزه ساخت جعبه های متنوع به عنوان یک صنعت در راستای تبلیغات و بازاریابی در نظرگرفته می شود.

جعبه سازی در اصفهان

جعبه سازی یکی از شاخه های صنعت بسته بندی محسوب می گردد. جعبه به محفظه هائی گفته میشود که برای نگهداری ازجنس یا کالای مورد استفاده قرار می گیرد. جعبه را از متریالهای مختلفی مانند شیشه، پلاستیک، فلز، چوب و غیره می توان ساخت ولی ما در این سایت جعبه هائی را مورد بررسی قرار می دهیم که از کاغذ ، ورق چند لایه و مقوا تولید میشود. در این بخش به جعبه های مقوائی می پردازیم که بیشتر برای محصولات کوچک و مواردی استفاده میشود که از وزن نسبتا کمی برخوردار هستند.

جعبه هائی که از ورق های چند لایه، تولید میشود و به آن کارتن گفته میشود را می توانید در بخش کارتن سازی اصفهان بطور مفصل مطالعه و بررسی نمائید.

کارخانه مقوا سازی با استفاده از ضایعات چوب و کاغذ و یا بازیافت کتاب، دفتر وکارتن برای تولید مقوا بهره می برند. ماده اصلی تولید مقوا یعنی ضایعات عموما بصورت پرس شده وارد کارخانه مقوا سازی می شود. این مصالح باید عاری از هرگونه گرد، غبار، گل و مواد متفرقه یا آلوده باشد. این ضایعات درون مخازنی با اضافه کردن آب و برخی مواد شیمیائی و ضد عفونی کننده تبدیل به خمیر می گردد. مهمترین بخش برای تهیه مقوای بهداشتی عملیات گنده زدائی آن می باشد که در این مرحله  میکروب کشی با مواد مجاز و ضد عفونی کننده صورت میگیرد.

برای آشنائی با فرآیند تولید مقوا، مقاله مقوا سازی در اصفهان را می توانید ملاحظه نمائید.

مقوا

مقوا مهم ترین و اصلی ترین پارامتر برای ساخت جعبه می باشد. مقوا همان کاغذ با گرماژ بالا می باشد. یک کاغذ تحریر معمولی گرماژ حدود 70 -80 گرم و پوسترهای تبلیغاتی گرماژی حدود 120 تا 150 گرم دارند و معمولا اوزان بالاتر از ۱۵۰ گرم را مقوا اطلاق میکنند هرچند بنابر استاندارد جهانی iso مقوا را کاغذی با گرماژ بالاتر از ۲۵۰ گرم معرفی کرده است.

مقوا را در دو گروه مقوای سبک و مقوای سنگین می توان تقسیم بندی کرد. ابتدا به انواع مقوای سنگین و مصارف آن می پردازیم و در ادامه به بررسی مقوای سبک و مصارف آن خواهیم پرداخت.

مقواهای سنگین

مقواهای سنگین از گرماژ 400 تا 1000 گرم تولید می گردد و مصرف عمده آن در کفی جعبه شیرینی، کفی کیک تولد، جعبه پولک، نبات، رشته آش یا جعبه های فست فود و گستره ای از بسته بندی گوشت و پروتنین و یا برخی مصارف صنعتی به کار می رود. در ادامه با موارد مصرف مقوای سنگین آشنا خواهیم شد.

مقوای سنگین از مقوای مغزی و متناسب با نوع محصول بسته بندی و میزان ظرافت، استحکام و بهداشتی بودن کالا با انواع روکشهای مختلف لمینت می گردد. جهت تکمیل مباحث، مطالعه مقاله انواع روکشها را توصیه می نمائیم.

مقواهای سبک

مقوای سبک نوعی کاغذ ضخیم می‌باشد که توان و حفظ شکل پذیری بیشتری نسبت به کاغذ عادی و مقوای سنگین دارد. گرماژ مقوای سبک کمتر از 400 گرم و بیشتر از 150 گرم می باشد. از این مقوا برای بسته بندی، ساختن کاردستی، لوازم مصرفی با طول کوتاه و همچنین بسیاری کاربردهای دیگر استفاده می‌گردد. مقوا به دلیل استحکام وانعطاف پذیری آن بطور عمده در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. عمده مصرف این مقوا در صنعت بسته بندی برای محصولات داروئی، آرایشی و بهداشتی، مواد غذائی، لوازم الکتریکی، شكلات و شيرينی‌جات، عطر، حبوبات و آجيل و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت جعبه با مقوا

انواع مقوای جعبه سازی

مقاومت مقوا در برابر رطوبت و تاخوردن یا همان مقاومت خمشی و همچنین سطح کیفی آن برای چاپ از پارامترهای اصلی برای تقسیم بندی انواع مقوا به حساب می رود.

مقوا بدون هیچ پوشش و کوتینگ

مقوای بدون پوشش را مقوای مغزی نیز می گویند که. این نوع مقوا معمولا در گراماژهای سنگین و کاربردهای صنعتی تولید می شود که بخش اول با آنها آشنا شدیم.

مقوا پشت طوسی

این نوع مقوا ظاهر مناسب تری خواهد داشت و چاپ برروی آن خوب اجرا می شود.
این مقوا از پالپ بازیافتی به رنگ طوسی ساخته می شود و به همین علت به آن پشت طوسی گفته میشود و سپس بر روی آن عملیات کوتینگ صورت می گیرد که سطحی صاف و صیقلی را مهیا می کند و برای اجرای چاپ مناسب خواهد بود. 

 مقوا دوبلکس

از دوبل کردن یعنی ازبه هم چسباندن دو مقوای پشت طوسی ساخته میشود.

نکته مهم : 
دو نوع مقوای کوتد و دوبلکس در بازار ایران عرضه میشود که در خصوص هریک توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.
بنا به آنچه گفته شد مقوای پشت طوسی از پاشش مواد سفید بر روی مقوا تولید می گردد اما اخیرا از پاشش مواد بر روی کاغذهای مخصوص کارتن سازی یعنی کاغذ کرافت و تاپ وایت؛ مقوایی با نام مقوای کوتد تولید می گردد که شباهت زیادی با مقوای پشت طوسی دارد.
از طرفی مقواهای دوبلکس همانگونه که از نام آن مشخص است از دوبل کردن دو مقوا یا کاغذ تولید می شود و پیشتر به دوبل شدن دو مقوای پشت طوسی اطلاق میشد ولی در حال حاضر برخی بروی کاغذهای مخصوص کارتن سازی (کرافت و تاپ وایت) یک لایه کاغذ شبیه گلاسه با نام lwc لمینت می کنند وبا نام مقوای دوبلکس در بازار عرضه میشود.

مقوای پشت سفید

همانطور که گفته شد مقوا از تزریق چند لایه پالپ بر روی هم ساخته میشود که در این نوع مقوا نیمی از پالپ خالص و نیمی از پالپ باز یافت به همراه عملیات کتینگ ساخته میشود .هرچه درصد پالپ خالص بیشتر باشد کیفیت آن نیز مناسبتر خواهد بود.و به دلیل استفاده از پالپ خالص این مقوا هم از نظر بهداشتی و هم از نظر کیفیت از مقوای پشت طوسی مناسبتر خواهد بود.

مقوای ایندربرد

 مقوای ایندر برد مستحکم ترین و بهداشتی ترین نمونه مقوا می باشد چرا که از پالپ صد در صد خالص و کوتینگ تولید می گردد به همین علت بیشتر در مصارف مواد خوراکی و دارویی کاربرد خواهد داشت.

نکاتی دیگر

مقوا در گرماژهای مابین ۱۵۰ تا ۸۰۰ و گاها برای مصارف صنعتی ۱۰۰۰ گرم تولید می گردد.
مقوا در دو روش رول وشیت در بازار عرضه می گردد.هر چند مقوای رول برای مصرف نهایتا باید شیت شود ولی این امتیاز را خواهد داشت تا ابعادهای خاص را که در شیت های عمومی وجود ندارد را تولید و از این طریق پرت و دور ریز مقوا را مدیریت نمود.

تجهیزات مورد نیاز در این صنعت عبارتند از دستگاه چاپ که عموما چاپ افست و GTO می باشد و دستگاهی که طرح و قالب جعبه را بر روی مقوا اعمال نماید که دایکات و لترپرس گویند. در نهایت دستگاههای لب چسب که متناسب با انواع جعبه و تیرآژ آن می توان بصورت دستی یا دستگاه های اتومات مخصوص انجام داد. مسلما هرچه تجهیزات به روز و بصورت اتومات باشد خروجی کار مطلوبت تر خواهد بود.

 

از موارد با اهمیت در جعبه های مقوائی امر چاپ جعبه و بهره گیری از این پتانسیل برای فروش بیشتر و برندسازی محصول می باشد. برای آشنائی با نکات قابل توجه در طراحی و امکانات تبلیغاتی و بازاریابی موجود در جعبه های مقوائی دعوت می کنیم مطالب چاپ و بسته بندی را مشاهد نمائید.

شکل هندسی جعبه

جعبه های مقوایی از نظر شکل ظاهری دارای مدل های متنوعی می باشد. تنوع اشکال هندسی جعبه کاملا شبیه بسته بندی کارتن می باشد و برای آشنائی با تنوع آن مقاله طرح گسترده کارتن و جعبه را توصیه می نمائیم. ولیکن می توانید در همین جا گلچینی از تصاویر انواع جعبه مانند را نیز مشاهد کنید.

 

کارتن سازی1

کارتن سازی1

کارتن سازی2

کارتن سازی2

کارتن سازی3

کارتن سازی3

کارتن سازی4

کارتن سازی4

کارتن سازی5

کارتن سازی5

کارتن سازی6

کارتن سازی6

کارتن سازی7

کارتن سازی7

کارتن سازی8

کارتن سازی8

کارتن سازی9

کارتن سازی9

کارتن سازی10

کارتن سازی10

کارتن سازی11

کارتن سازی11

کارتن سازی12

کارتن سازی12

کارتن سازی13

کارتن سازی13

کارتن سازی14

کارتن سازی14

کارتن سازی15

کارتن سازی15

کارتن سازی16

کارتن سازی16

کارتن سازی17

کارتن سازی17

کارتن سازی18

کارتن سازی18

کارتن سازی19

کارتن سازی19

کارتن سازی20

کارتن سازی20

کارتن سازی21

کارتن سازی21

کارتن سازی22

کارتن سازی22

کارتن سازی23

کارتن سازی23

کارتن سازی24

کارتن سازی24

کارتن سازی25

کارتن سازی25

کارتن سازی26

کارتن سازی26

کارتن سازی27

کارتن سازی27

کارتن سازی28

کارتن سازی28

کارتن سازی29

کارتن سازی29

کارتن سازی30

کارتن سازی30

کارتن سازی31

کارتن سازی31

کارتن سازی32

کارتن سازی32

کارتن سازی33

کارتن سازی33

کارتن سازی34

کارتن سازی34

کارتن سازی35

کارتن سازی35

کارتن سازی36

کارتن سازی36

کارتن سازی37

کارتن سازی37

کارتن سازی38

کارتن سازی38

کارتن سازی39

کارتن سازی39

کارتن سازی40

کارتن سازی40

کارتن سازی41

کارتن سازی41

کارتن سازی42

کارتن سازی42

کارتن سازی43

کارتن سازی43

کارتن سازی44

کارتن سازی44

کارتن سازی45

کارتن سازی45

کارتن سازی46

کارتن سازی46

کارتن سازی47

کارتن سازی47

کارتن سازی48

کارتن سازی48

کارتن سازی49

کارتن سازی49

کارتن سازی50

کارتن سازی50

کارتن سازی51

کارتن سازی51

کارتن سازی52

کارتن سازی52

کارتن سازی53

کارتن سازی53

کارتن سازی54

کارتن سازی54

کارتن سازی55

کارتن سازی55

کارتن سازی56

کارتن سازی56

کارتن سازی57

کارتن سازی57

کارتن سازی58

کارتن سازی58

کارتن سازی59

کارتن سازی59

کارتن سازی60

کارتن سازی60

کارتن سازی61

کارتن سازی61

کارتن سازی62

کارتن سازی62

کارتن سازی63

کارتن سازی63

کارتن سازی64

کارتن سازی64

کارتن سازی65

کارتن سازی65

کارتن سازی66

کارتن سازی66

کارتن سازی67

کارتن سازی67

از موارد با اهمیت در جعبه های مقوائی امر چاپ جعبه و بهره گیری از این پتانسیل برای فروش بیشتر و برندسازی محصول می باشد. برای آشنائی با نکات قابل توجه در طراحی و امکانات تبلیغاتی و بازاریابی موجود در جعبه های مقوائی دعوت می کنیم مقاله چاپ و بسته بندی را مشاهد نمائید.

Login Form

صنعت یا هنر

 

صنعت یا هنر

چاپ و بسته بندی از بسیاری از جهات یک صنعت محسوب میشود و از تکنولوژی و پیشرفت های روز افزون صنعت بهره می برد و از طرفی هر کجا صحبت از چاپ میشود حتما پای هنرهای تصویری و ادبیات به میان می آید. در ساخت کارتن و جعبه هنر گرافیک، نقش پر رنگی دارد و ما در کارتن سازی اصفهان، صنعت و دستگاه های پیشرفت را با خلاقیت و هنر در هم آمیخته ایم تا بیشترین بهروری را از بسته بندی کالا داشته باشیم.